17. 11. 2020 07:00 | BRATISLAVA/mm

Na chlieb dlhšie, televízor už za pár dní. Pozrite sa, ako dlho musíte robiť na tovary dnes a pred '89

V článku nájdete aj prehľadnú porovnávaciu tabuľku s vybranými tovarmi.

Nakupovanie kedysi a dnes.
Nakupovanie kedysi a dnes. Foto: TASR

Vtedy a dnes. Slovensko si síce pripomína už 31. výročie od Nežnej revolúcie, no mnohí ľudia stále s optimizmom spomínajú na bývalý režim. Vraj bolo všetko kvalitnejšie a keď aj nie, tak aspoň lacnejšie. Pozreli sme sa preto na to, ako dlho človek musí na vybrané tovary pracovať dnes a koľko musel stráviť v práci pred '89.

„Porovnaním priemerných nominálnych miezd (v roku 1989 na úrovni 3 142 Kčs a v prvom polroku 2020 na úrovni 1 087 EUR) a cien konkrétnych produktov môžeme zjednosušene vyjadriť, koľko času museli Slováci odpracovať na kúpu vybraných tovarov pred vyše tridsiatimi rokmi a koľko v súčasnosti," vysvetlila na úvod analytička Eva Sadovská.

Na nákup väčšiny potravín nám dnes stačí odpracovať kratší čas ako kedysi. Platí to najmä pre mäsové výrobky, vajcia, ale aj cukor. Menej času strávime v práci aj kvôli nákupom mliečnych výrobkov, avšak rozdiely už nie sú natoľko markantné.

„Na kúpu chleba dnes ale musíme odpracovať o niekoľko minút viac ako kedysi," doplnila Sadovská.

Cenovo dostupnejšie sú dnes pre Slovákov aj oblečenie a obuv. Napríklad, kým kúpa lodičiek stála ženu v revolučných rokoch takmer dva dni strávené v práci, dnes je to v priemere iba niečo cez jeden pracovný deň.

„Podstatne kratší čas potrebujeme odpracovať aj na nákup tovarov dlhodobej spotreby. Na kúpu farebného televízora sme museli v roku 1989 odpracovať približne 8-násobne dlhší čas ako v dnešnej dobe na zaobstaranie si LCD televízora. V prípade kúpy automobilu išlo kedysi o viac ako dvojnásobne dlhší odpracovaný čas," priblížila Sadovská.

V prehľadnej tabuľke nájdete porovnanie vyvraných ovarov

tabulka 17nov.jpg
 

Komentáre ( 0)