11. 11. 2020 14:56 , článok bol aktualizovaný 11. 11. 2020 15:49 | BRATISLAVA/TASR

Štát dá štátnej VšZP ďalších 98 miliónov eur, podľa Unionu je to neférové

Pred mesiacom jej kabinet odklepol 100 mil. eur.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Štát opäť dofinancuje Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, a to sumou 98 miliónov eur. Návrh na zvýšenie základného imania zo štátnych finančných aktív v stredu odobrila vláda. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že sa týmto krokom správa ako dobrý investor, ktorý má snahu o zabezpečenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti aj o progres činnosti poisťovne.

Vzhľadom na súčasnú situáciu je ohrozená základná povinnosť VšZP, ktorej služby využíva 58 percent obyvateľov, uhrádzať zdravotnú starostlivosť v súlade so schváleným rozpočtom, upozorňuje sa v materiáli. Posilnením kapitálu môže podľa ministerstva zabezpečiť neustále zlepšovanie svojej činnosti aj v krízovom období alebo mimoriadnych situáciách.

Ministerstvo odmieta, že by šlo o nedovolenú štátnu pomoc. Rovnako ako pri dofinancovaní minulý mesiac sa odvoláva na spor týkajúci sa zdravotných poisťovní, v ktorom Slovensko uspelo na Súdnom dvore v Luxemburgu. Súd v júni potvrdil rozhodnutie Európskej komisie z roku 2014, podľa ktorého rôzne opatrenia v prospech štátnych zdravotných poisťovní neporušili pravidlá štátnej pomoci, a zamietol žalobu zdravotnej poisťovne Dôvera.

Reakcie na dofinancovanie

Zdravotná poisťovňa Union považuje rozhodnutie na ďalšie dofinancovanie, navyše bez verejnej diskusie, za principiálne nesprávne a bytostne neférové. "Nerozumieme, prečo štát úplne iracionálne neustále podporuje stratovú poisťovňu s najväčším odlevom poistencov a s veľmi zlou úrovňou služieb pre svojich klientov. Ignoruje tak občanov, ktorí sú presvedčení o tom, že konkurencia je dôležitá a jediné, čoho sa dopustili je, že si ako svojho partnera pre zdravotnú starostlivosť vybrali neštátnu poisťovňu," uviedla v reakciihovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Union pripomenula, že VŠZP ako "dobrý hospodár", za ktorého štátnu zdravotnú poisťovňu označil premiér Igor Matovič, sa tento rok dostala do štádia, keď potrebuje už druhú pomoc štátu. Zdôraznila, že opakovane upozorňuje na fakt, že vláda nedáva zo svojich peňazí, ale z daní a odvodov všetkých Slovákov. "Aby mohla niečo dať, musí najskôr niekomu vziať," dodala súkromná zdravotná poisťovňa.

Vláda opakovane diskriminuje viac ako dva milióny ľudí poistených v súkromných zdravotných poisťovniach. Tvrdí to súkromná ZP Dôvera v reakcii na opätovné dofinancovanie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

"V mene poldruha milióna poistencov Dôvery sa pýtame, prečo musia zo svojich zaplatených daní dotovať štátnu zdravotnú poisťovňu, ktorá hospodári neefektívne?" reagoval jej PR Špecialista Matej Štepianský.

Dofinancovanie VšZP ju neprimerane zvýhodňuje, tvrdí do Zväz ambulantných poskytovateľov. Navyše kategorizuje pacientov a zdravotníkov na tých, pre ktorých štát našiel peniaze na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, a na tých, ktorí ho nezaujímajú len preto, že sú poistení v inej zdravotnej poisťovni alebo ich ošetruje iný, neštátny lekár či poskytovateľ.

Konanie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a vlády važuje zväz za neuvážené a nebezpečné hazardovanie so zdravím občanov. "ZAP odmieta a nesúhlasí s návrhom na opakované dofinancovanie len VšZP. Vyzývame ministra Krajčího a vládu, aby sa rovnako zodpovedne a spravodlivo správala k všetkým občanom tejto krajiny a neprijímala zákony, ktoré diferencujú a znevýhodňujú pacientov a zdravotníkov podľa vlastníctva," uviedla prezidentka ZAP Zuzana Dolinková.

Doplnila, že kategorizácia na dve skupiny sa týka aj ambulantných lekárov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorým sa končia zmluvné vzťahy vo všetkých troch zdravotných poisťovniach ku koncu roka 2020 a s ktorými nikto o nových zmluvných úpravách od nového roka nerokuje.

Štát dofinancoval štátnu poisťovňu, ktorá je najväčšou na trhu, aj v októbri sumou 100 miliónov eur. Peniaze rovnako určené na zvýšenie základného imania boli pripísané koncom októbra na bankový účet VšZP. Ministerstvo pôvodne navrhovalo dofinancovanie vo výške 300 miliónov eur.

Obe súkromné zdravotné poisťovne Dôvera aj Union tento krok označili za "neférový". Minister financií Eduard Heger im vtedy odkázal, že nevidí dôvod, prečo by sa štát mal podieľať na stratách, keď sa súkromné poisťovne nechceli podeliť o zisk.

Tento krok kritizovali okrem iných aj viacerí analytici. Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský to označil za zásadný krok späť pre slovenské zdravotníctvo, ktorý vníma ako začiatok likvidácie konkurencie v zdravotnom poistení. Analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar to označil za neprimeraný zásah štátu do fungovania pluralitného systému verejného zdravotného poistenia na Slovensku.

Komentáre ( 0)