26. 11. 2020 17:02 | BRATISLAVA/TASR

Milanová: Záujem v aktuálnej dotačnej výzve je malý, som z toho až šokovaná

Ľudia z kultúry môžu o peniaze požiadať do budúceho týždňa.

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).
Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). Foto: TASR

Od pondelkového (23. 11.) spustenia dotačnej výzvy ministerstva kultúry na pomoc tým, ktorí pracujú v technických a podporných umeleckých profesiách, registruje rezort veľmi málo žiadostí.

Ministerka Natália Milanová preto vyzvala všetkých, ktorých sa to môže týkať, aby venovali pozornosť možnosti získať prostriedky sanujúce ekonomický dosah pandémie ochorenia COVID-19.

"Musím úprimne povedať, že malým počtom som až šokovaná, preto vyzývam všetkých, ktorým je táto výzva určená, aby svoju šancu využili, čas na podanie žiadostí je len do 2. decembra," pripomenula šéfka rezortu.

Ministerstvo kultúry v pondelok (23. 11.) spustilo výzvu na pomoc tým aktérom v kultúrno-kreatívnom priemysle, ktorí prepadli cez sito doterajšej sociálnej pomoci štátu počas pandémie ochorenia COVID-19.

V rámci prvej výzvy, otvorenej do 2. decembra, môžu technické a podporné profesie v kultúrnom a kreatívnom priemysle za mesiace marec až september získať podporu vo výške 540 eur za mesiac, celkovo teda 3 780 eur.

Žiadosti môžu podávať pracovníci, ktorí pôsobia v kultúre ako samostatne zárobkovo činné osoby a slobodné povolania.

Rozšírenie dotačnej pomoci umožňuje MK novela zákona o dotáciách v pôsobnostiach rezortu, oprávňujúca poskytovať pomoc v prípade sanácie ekonomických dosahov mimoriadnych udalostí, akou je napríklad súčasná pandémia.

MK v spolupráci s umeleckou obcou v tejto súvislosti vytvorilo tiež dva nové registre, ktoré vedie Fond na podporu umenia, evidenciu profesionálnych umelcov a evidenciu iných profesionálov v kultúre.

Komentáre ( 0)