08. 12. 2020 09:10 , článok bol aktualizovaný 08. 12. 2020 12:47 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Vzbura reštaurácií sa začala, hygienici sa vyhrážajú majiteľom exemplárnymi sankciami

Opierajú sa o právnu analýzu, podľa ktorej bol núdzový stav na Slovensku predĺžený nezákonne.

Jeden z otvorených podnikov v Košiciach.
Jeden z otvorených podnikov v Košiciach. Foto: TV Markíza
Zákazníci v otvorenej reštaurácii v košickej mestskej časti Ťahanovce.
Otvorená reštaurácia v Košiciach.
Ilustračný záber.

Už takto ďalej nemôžu fungovať. Kompenzácie štátu im nestačia. Musia živiť rodiny, platiť nájmy a zamestnancom posielať na účet výplaty. Desiatky majiteľov gastropodnikov, ale aj fitness centrier sa vzbúrili.

Reštaurácie a fitká chcú od utorka otvoriť. Premiér to prirovnal k anarchii

Rozhodli sa, že aj napriek zákazu otvoria brány svojich podnikov. Ide o reštaurácie, kaviarne aj bary po celom Slovensku. Najviac ich otvoria zrejme v Košiciach. Do Iniciatívy Bojujeme za naše gastro sa tu zapojí najmenej 50 prevádzok.

Zrejme ich podporia aj majitelia podnikov po celom Slovensku. Podľa našich informácií niektoré kaviarne a reštaurácie otvoria aj v Bratislave. Koľko ich nakoniec bude sa zrejme dozvieme až večer.

Niektoré prevádzky otvorili aj v Trenčíne. V jednej z nich už stihli vydať množstvo obedov, keďže ľudí vpúšťajú aj do interiéru, aby nemrzli vonku. Našli sa tam však aj takí, ktorí pre mastnú pokutu a minimálny denný zisk nebudú riskovať.

„Nevieme už ďalej prežiť, pomoc je pomalá a nedostačujúca, nedokáže pokryť všetky výdavky," posťažoval sa Branislav Jura, majiteľ jednej reštaurácie na košickom sídlisku, ktorý musel aj prepúšťať zamestnancov.

Majiteľ reštaurácie však zároveň dodáva, že budú dodržiavať všetky platné hygienické a dezinfekčné nariadenia.

„My nejdeme rebelovať, stavať sa na zadné. My chceme poukázať na náš stav, prežívame, nevieme, čo bude ďalej, musia s tým proste niečo robiť. Nemôžeme my zavrieť na niekoľko mesiacov a pozerať sa. My máme takisto rodiny, deti, ktoré treba živiť. Takisto naši zamestnanci majú rodiny, deti a takisto sú v neistote," dodal Jura.

Sťažuje sa, že majitelia gastroprevádzok nemajú žiadnu víziu čo bude ďalej. Tiež si uvedomujú, že idú do rizika. Opierajú sa pritom o právnu analýzu, podľa ktorej bol núdzový stav na Slovensku predĺžený nezákonne.

„Každý má aj strach, ale nedalo sa ďalej čakať a nepoukázať na tento problém, ktorý tu je," uviedol Jura.

K iniciatíve sa pridala aj Únia fitness centier Slovenska. "Obrovské množstvo členov únie v utorok otvára svoje prevádzky, pripájame sa k iniciatíve," avizoval jej šéf Pavel Kiseľ.

 

Úrad verejného zdravotníctva: Zvážte návštevu priestorov, v ktorých nerešpektujú opatrenia

Úrad verejného zdravotníctva reaguje na otváranie gastroprevádzok. Epidemiologická situácia na Slovensku, ani prognózy jej vývoja, nie sú priaznivé. V tejto situácii je mimoriadne dôležitá osobná zodpovednosť každého z nás, píše v stanovisku.

„Chránime tým seba aj svojich blízkych. So všetkou pokorou vyzývame ľudí, aby v záujme ochrany svojho zdravia rešpektovali platné nariadenia. Ich cieľom je spomaliť šírenie nákazy. Prosíme verejnosť, aby dôsledne zvážila návštevu priestorov, v ktorých sa nerešpektujú opatrenia proti šíreniu COVID-19," varuje úrad.

Zároveň upozorňujú, že niektorí prevádzkovatelia budú dnes a možno i po najbližšie dni obchádzať platné vyhlášky. Tým sa môže zhoršiť situácia a oddiali sa tak uvoľňovanie opatrení a návrat do normálneho života.

„Úlohou epidemiológov je v tejto situácii chrániť zdravie a životy ľudí. Je našou povinnosťou nastaviť opatrenia tak, aby čo najviac znižovali riziko nákazy. Nastavenie adekvátnych kompenzačných mechanizmov je potom úloha príslušných rezortov," informuje Daša Račková, hovorkyňa úradu.

Úrad varuje pred sankciami

Úrad verejného zdravotníctva varuje pred pokutami. „Úmyselné obchádzanie pravidiel, ktoré nás chránia, môže, bohužiaľ, viesť k exemplárnym sankciám. Veľmi neradi by sme sa dostali do tejto situácie, pretože podnikateľský sektor je počas pandémie aj tak ťažko skúšaný. Ak to však bude potrebné, budeme k tomu musieť v záujme ochrany zdravia ľudí pristúpiť," dodáva úrad.

Matovič: Ak to urobia, zavedú anarchiu

„Ja sa určite nebudem z tohto miesta vyhrážať nikomu. Vyzývam každého zodpovedného človeka k zodpovednosti. Sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii. Ak toto urobia reštaurácie a fitnescentrá, tak zavedú anarchiu," vyhlásil po pondelkovom rokovaní vlády premiér Matovič.

Apeloval na nich, že v aktuálnej epidemiologickej situácii by takýmto krokom urobili to najhoršie, čo môžu urobiť.

Ku kritike aktuálnej situácie reštaurácií sa pridala aj iniciatíva Zachráňme gastro. Podnikatelia v gastre, ktorí nemajú šancu na zmysluplné donášky, okienkový predaj, či terasy, sú podľa nej zúfalí. Nikto im totiž nepomohol s fixnými nákladmi na udržanie si prevádzky, ako sú energie, stráženie, platby licencií a podobne.

Asociácia hotelov a reštaurácií nesúhlasí s otváraním prevádzok v rozpore s opatreniami. Zároveň však opakuje, že plošná pomoc zo strany štátu nie je pre gastronomické prevádzky a cestovný ruch dostatočné účinná.

Pozrite si rozhovor s majiteľom jednej reštaurácie na košickom sídlisku Branislavom Jurom:

 

Celé vydanie Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.