08. 12. 2020 11:58 , článok bol aktualizovaný 08. 12. 2020 16:38 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Mikulec o gastro prevádzkach: Keď otvoria reštaurácie, nech zatvoria nemocnice

Sulík hovorí, že k tejto situácii by nemuselo dôjsť, keby zaviedli jeho Semafor zdravia.

Roman Mikulec.
Roman Mikulec. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Gastro prevádzkam došla trpezlivosť a rozhodli sa na protest otvoriť aj vnútorné priestory. Nesúhlasia s predĺžením núdzového stavu a hovoria, že finančná pomoc od štátu je nedostatočná.

Marek Darmo je kuchár a majiteľ reštaurácie vo Zvolene a hovorí, že za celý rok dostal od štátu 1620 eur. Zatiaľ prerobil už takmer 40-tisíc eur. Aj on sa rozhodol pridať k iniciatíve Bojujeme za naše gastro a otvoril svoj podnik.

„Cena obedového menu je veľmi nízka s porovnaním na náklady. Denne odrobím 12 hodín. Za mesiac mám odrobených 300 hodín a na konci mesiaca som zhruba dvetisíc až tritisíc eur v mínuse. Ak sa situácia na Slovensku nezlepší, budem nútený odísť zo Slovenska," hovorí podnikateľ Darmo.

Krajniak robí, čo môže

Minister práce Milan Krajniak hovorí, že z pozície svojho rezortu robí, čo môže.

„Preplácame 80 percent celkovej ceny práce, čo znamená, že ak sa zametnanec na kurzarbeite dobrovoľne vzdá 20 percent, my preplatíme všetky náklady na pracovnú silu," hovorí Krajniak.

Či je pomoc od iných rezortov, najmä ministerstva hospodárstva dostatočná, nechce komentovať. „Momentálne z nášho rezortu neviem urobiť viac a ani si neviem predstaviť, čo viac by sa dalo urobiť," dodal Krajniak.

Ministerstvo hospodárstva hovorí, že už dávno sa mali zaviesť "Semafor zdravia" a prevádzky v dobrých okresoch tak mohli byť otvorené.

„Otvorenie vnútorných častí niektorých gastroprevádzok, napriek platnému zákazu, vníma Richard Sulík ako akt zúfalstva, ku ktorému ale nemuselo dôjsť. Neexistuje žiaden dôvod, aby v najmenej premorených okresoch boli reštaurácie zatvorené a zároveň v tom istom čase boli v najviac premorených okresoch otvorené kostoly. Keďže sa to vymyká logike, dochádza k situáciám, že ľudia nedodržiavajú pravidlá, čo minister hospodárstva ale neschvaľuje," reaguje tlačový odbor rezortu hospodárstva.

 

Mikulec: Nech zavrú nemocnice

Minister vnútra Roman Mikulec povedal, že si nevie predstaviť, aký trest by prinútil podnikateľov si uvedomiť, že svojím konaním ohrozujú seba a svojich blízkych.

„Keď teraz otvoria reštaurácie, fitness centrá, tak nech zavrú nemocnice. To budem ja hovoriť na ústrednom krízovom štábe. Nech zavrú nemocnice. Potom som zvedavý, čo budú tí ľudia robiť," vyhlásil Mikulec.

 

Úrad verejného zdravotníctva reaguje, že prognózy vývoja epidemickej situácie nie sú dobré a aktuálne opatrenia majú spomaliť šírenie nákazy. Hygienici preto prosia verejnosť, aby nenavštevovali vnútorné priestory prevádzok, pretože v opačnom prípade oddialia návrat do normálneho života.

Nevylučujú, že pristúpia k pokutám. „Úmyselné obchádzanie pravidiel, ktoré nás chránia, môže, bohužiaľ, viesť k exemplárnym sankciám. Veľmi neradi by sme sa dostali do tejto situácie, pretože podnikateľský sektor je počas pandémie aj tak ťažko skúšaný. Ak to však bude potrebné, budeme k tomu musieť v záujme ochrany zdravia ľudí pristúpiť," reaguje ÚVZSR.

Asociácia hotelov a reštaurácií nesúhlasí s otváraním prevádzok v rozpore s opatreniami. Zároveň však opakuje, že plošná pomoc zo strany štátu nie je pre gastronomické prevádzky a cestovný ruch dostatočné účinná. Premiér Igor Matovič odkázal, že vyhrážať sa nebude, ale protest spôsobí anarchiu.

Celé vydanie Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk