15. 12. 2020 13:58 | BRATISLAVA/TASR

Peniaze z Plánu obnovy pôjdu najmä do nemocníc, čaká nás aj ich reforma

Finálny dokument zmeny by mal byť známy v prvom štvrťroku 2021.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Prioritou Plánu obnovy v oblasti zdravotníctva bude najmä modernizácia nemocníc. Tomu má predchádzať aj ich reforma - optimalizácia nemocničnej siete. Finálny dokument zmeny by mal byť známy v prvom kvartáli budúceho roka. O vízii zdravotníctva na najbližších šesť rokov debatovali odborníci počas utorkovej verejnej diskusie o Pláne obnovy.

Podľa generálneho riaditeľa Sekcie reformnej agendy MZ Oskara Dvořáka tím odborníkov vybral investične náročné oblasti. "Voči nemocniciam máme obrovský investičný dlh," poukázal.

Väčšina nemocníc je zastaraných a umiestnených v nevyhovujúcej infraštruktúre. Mnohé nemocnice sú tvz. pavilónového typu, niektoré nemocnice majú 50 až 80 roztrúsených budov po celom areáli.

"Pandémia nám odhalila neschopnosť nemocníc sa reprofilizovať rýchlo a cielene, pretože ich infraštruktúra to neumožňuje, keďže budovy sú roztrúsené, presun pacientov je náročný a je tam procesne náročné dosiahnuť medicínu 21. storočia. Nie je to len o prístrojovom vybavení. To keď je v nevyhovujúcom prostredí, nevieme dosiahnuť požadované výsledky," vysvetlila dôležitosť obnovy budov nemocníc počas diskusie generálna riaditeľka Sekcie efektívneho hospodárenia ministerstva zdravotníctva Iveta Griačová.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 

Rezort aktuálne pracuje na pláne reformy nemocníc, čo je podmienkou od Európskej komisie pre čerpanie peňazí z Plánu obnovy stanovenej pre Slovensko. "V prvom kvartáli budúceho roka bude optimalizácia siete dokončená, a potom ju predstavíme verejnosti a odborníkom. Chceme optimalizáciou skoncentrovať kvalitu zdravotnej starostlivosti. Budeme sa zameriavať na dostupnosť a kvalitu a tiež na efektivitu a udržateľnosť," dodala Griačová.

Podľa Martina Smatanu, zdravotníckeho analytika, by bolo vhodné do Plánu obnovy pre zdravotníctvo doplniť aj investície do onko a kardio oblastí, či do skrátenia čakacích dôb. "Potom by sme zistili, že netreba toľko investovať napríklad do liekov a benefit by bol väčší," navrhol počas diskusie Smatana. Investíciu do budov nemocníc však vníma ako jeden z kľúčových nástrojov, aby sa reforma siete zariadení zrealizovala.

 

Komentáre ( 0)