16. 12. 2020 11:12 , článok bol aktualizovaný 16. 12. 2020 11:36 | BRATISLAVA/TV Markíza

Koronavírus ekonomiku úplne nezlomil. Aj keď bude v červených číslach, až tak drsné to nebude

Dôležitý ostáva ďalší vývoj pandémie.

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.
Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Foto: TASR

Pandémia vtiahne slovenskú ekonomiku do červených čísel, ale prepad nebude taký drsný, ako sa čakalo. Národná banka Slovenska opravila svoj vlastný odhad. Pomohli znova naštartované automobilky, no stále nevieme, koľko ľudí v iných sektoroch ešte príde o prácu.

Dôležitý ostáva ďalší vývoj pandémie. Práve posledné mesiace vraj priniesli viacero prekvapení, ktoré zmiernia recesiu, do ktorej sa rútime.

Centrálna banka odhaduje, že tento rok sa ekonomika prepadne, v úvodzovkách, len o šesť percent. Ide o lepšie čísla, ako hovorila jesenná predpoveď, ktorá rátala s vyše osempercentným poklesom. Navyše, už v prvej polovici budúceho roka by sme sa mali vrátiť na predcovidovú úroveň. Pomohlo oživenie zahraničného obchodu, výrobky s visačkou „made in Slovakia“ sa začali predávať ako pred pandémiou.

„Z toho v zásadnej miere profitoval slovenský priemysel, primárne automobilový, kde sa dobiehalo, čo bolo odložené. Výroba sa oživila, produkcia áut vysoko predstihla očakávania,“ povedal guvernér Národnej banky SR Peter Kažimír.

Ako sa to odrazí na budúcoročnom raste miezd a k čomu pomohol kurzarbeit, sa dozviete z reportáže Andrey Mačoškovej.

 

Komentáre ( 0)