21. 01. 2021 10:53 | PRIEVIDZA/TV Markíza

Jedno EČV na celý život? Čoskoro zrejme realita

Zisťovali sme, ako by to vyzeralo v praxi.

ŠPZ - ilustračná snímka.
ŠPZ - ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Jedno evidenčné číslo vozidla na celý život. Aj toto by mala obsahovať navrhovaná zmena zákona. Predkladatelia si od toho sľubujú najmä menej byrokracie. Zisťovali sme, ako by to vyzeralo v praxi.

Prihlasovanie a odhlasovanie vozidiel. Pre mnohých nočná mora. Dlhá čakacia lehota a množstvo papierovania. Navyše pri každej zmene vlastníka sa mení aj tabuľka s evidenčným číslom. A to nie je práve ekologické.

„V súčasnosti sa okolo 400-tisíc jednotlivých tabuliek EČV ročne rozstrihá," uviedol poslanec NR SR za SaS Marián Viskupič.

Toto číslo by ale mohlo byť menšie. Na svete je totiž návrh zmeny zákona. Podľa neho by napríklad motoristi značky vôbec nemuseli meniť.

„Prinášame možnosť prenositeľnosti EČV, to znamená, že raz pridelené evidenčné číslo vozidlu, môže byť na ňom počas celej jeho životnosti bez ohľadu na meniacich sa majiteľov a ich trvalý pobyt," priblížil Viskupič.

Naopak, ak sa pri predaji auta rozhodnete, že svoju značku si chcete nechať, tak môžete. Ak si kúpite nové auto, značku použijete na ňom.

Viac sa dozviete z reportáže Petra Zimana

 

Komentáre ( 0)