06. 02. 2021 07:00 | BRATISLAVA/zg

Dobrá správa pre podnikateľov a živnostníkov: Daň z áut môžete zaplatiť až o dva mesiace

Finančná správa už zverejnila aj formuláre.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: 4 PM production/shutterstock.com

Podnikatelia a živnostíci majú tento rok viac času na zaplatenie dane z motorových vozidiel, ktoré používajú vo firmách. Finančná správa predĺžila termín do 31. marca. Zverejnila už aj eFormulár pre daňové priznania, nájdete ich aj v aplikácii eDane.

Je tu však jedna zmena. Priznania za zdaňovacie obdobie končiace 30. novembrom a 31. decembrom 2020 musia daňovníci podať na novom vzore. Nájdete ich na webe finančnej správy, v sekcii Podanie pre FS - Register, ako aj v osobnej internetovej zóne.

Ktoré vozidlá podliehajú daniam

Daň musia podnikatelia i živnostníci zaplatiť za vozidlá, ktoré používajú na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť. Sú rozdelené do štyroch kategórií a evidované na Slovensku.

L - motocykle, trojkolky, štvorkolka
M - osobné automobily a autobusy
N - nákladné autá
O - prípojné vozidlá

Daň z automobilov pre podnikateľov a živnostníkov.
Daň z automobilov pre podnikateľov a živnostníkov.
 

Ročné sadzby dane upravuje zákon, v našej tabuľke nájdete sumu, ktorú musíte zaplatiť podľa objemu motora za osobného vozidla.

Ak používate na podnikanie napr. kolesové a pásové traktory, snežné skútre či pracovné stroje, daň neplatíte. Keď máte vozidlo kategórie L, M a N a jeho zdrojom energie je elektrina tzv. elektromobil, tiež neplatíte žiadnu daň.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: North Monaco/shutterstock.com
 

Dôležitý je aj vek vozidla. Daň sa zníži, zostane rovnaká alebo sa zvýši podľa veku vozidla. Platí to pre kategórie L, M1, N1, N2, O1 až O3, podrobnosti nájdete tu.

Postup, ako vypniť daňové priznanie, nájdete tu.

Komentáre ( 0)