08. 02. 2021 13:45 | BRATISLAVA/TASR

Podľa Nicholsonovej sme prišli o miliardu z eurofondov, Remišová jej odkázala, že tomu nerozumie

Nejaké miliardy sa dajú podľa Nicholsonovej zachrániť aj odbyrokratizovaním.

Lucia Ďuriš Nicholsonová a Jana Bittó Cigániková.
Lucia Ďuriš Nicholsonová a Jana Bittó Cigániková. Foto: TASR - Martin Baumann

Slovensko z eurofondov prišlo nenávratne o 1 miliardu eur, pretože do konca roku 2020 nezabezpečilo v Európskom fonde regionálneho rozvoja (EFRR) jej realokáciu. Uviedla to na brífingu strany SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa a predsedníčka Výboru Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci, za účasti Jany Bittó Cigánikovej, predsedníčky Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo.

„Realokovať, teda presúvať odtiaľ, kde peniaze nemíňame, tam, kde ich potrebujeme, sme mohli len do roku 2020. Každý rok možno len určitú časť. Na rok 2020 to bola 1 miliarda eur. V momente, keď sme ju nepresunuli, sme o ňu prišli, musíme ju vrátiť," priblížila Ďuriš Nicholsonová. SR musí podľa nej pri čerpaní fondov EÚ "odhodiť rezortizmus".

Podľa Ďuriš Nicholsonovej sú v spomínanom fonde "zabetónované" ešte 4 miliardy eur, ale možno ich míňať len na to, na čo je EFRR primárne určený. "Dokonca my tie peniaze nemôžeme posúvať ani v rámci prioritných osí. V praxi to znamená, že nebudeme vedieť minúť 4 miliardy eur, keď za 7 rokov sme boli schopní minúť iba 2 miliardy eur," poznamenala.

To sa bude dať podľa nej zabezpečiť jedine tak, že sa všetky sily sústredia do toho, aby sa v čo najväčšej možnej miere zapojili do čerpania kraje, obce a mestá. Musí sa im poslať personál, ktorý im pomôže napísať projekty, aby vedeli zareagovať na výzvy. „Musíme proces odbyrokratizovať. Jedine tak ešte zachránime nejaké miliardy eur zo starého programovacieho obdobia, ktoré sú v EFRR. Presúvať peniaze v ňom už nemôžme," podčiarkla poslankyňa EP.

Podľa nej o realokácii vedelo aj Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. „Konkrétne o tejto (spomínanej) realokácii bola informovaná vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí)," zdôraznila Ďuriš Nicholsonová.

 

SaS podporil aj Hlas-SD

Na záchranu miliardy eur stačilo urobiť jednu jedinú vec - presunúť peniaze z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) do Európskeho sociálneho fondu (ESF). Pripomenula to Patrícia Medveď Macíková, hovorkyňa mimoparlamentnej strany Hlas-sociálna demokracia.

"Remišová, ktorá namiesto toho, aby bojovala za každé euro pre Slovensko, organizuje propagandistické tlačovky, obviňuje zo všetkého zla predchádzajúcu vládu, pripravila za 10 mesiacov vo funkcii Slovensko o miliardu eur. To je 200 eur pre každého Slováka vrátane novorodencov. O miliardu, ktorú už mohli dostať rodičia na pandemických OČR, ľudia, ktorí nemôžu pracovať, lebo štát zatvoril ich prevádzky a firmy, firmy, aby mohli vyplatiť svojich zamestnancov," povedal Remišovej predchodca Richard Raši z Hlasu-SD, nezaradený poslanec Národnej rady SR.

Za ľudí s tvrdením nesúhlasí

Nie je pravdou, že Slovensko miliardu eur z eurofondov nerealokovalo na boj s ochorením COVID-19, na tlačovej konferencii strany SaS odznelo mnoho zavádzajúcich informácií. Uviedla to vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová počas pondelkovej tlačovej konferencie.

Vicepremiérka Veronika Remišová.
Vicepremiérka Veronika Remišová. Foto: TASR
 

Na brífingu SaS k eurofondom podľa Remišovej zazneli "mnohé zavádzajúce, nepravdivé a nekorektné informácie". „Fakty sú také, že 1,1 miliardy eur sa realokovalo. V apríli 2020, hneď po nástupe do vlády, som absolvovala rokovania so všetkými rezortnými ministrami, kde sme v prvej vlne realokácií realokovali 1 miliardu eur, teda z nevýkonných výziev a programov sme presunuli 1 miliardu eur na boj s COVID-om," uviedla Remišová.

Najväčšiu časť z objemu 1,1 miliardy eur podľa vicepremiérky dostal práve Európsky sociálny fond (ESF), takže nie je pravdou, čo tvrdí SaS, že ESF sa z eurofondov nenavyšoval. „Suma 1,1 miliardy eur bola realokovaná takto: Podpora zdravotníckeho systému 204 miliónov eur, udržanie zamestnanosti, čiže ESF 410 miliónov eur, podpora pre malé a stredné podniky (rezort hospodárstva) 330 miliónov eur, podpora zložiek Integrovaného záchranného systému 51 miliónov eur a iné opatrenia na zmiernenie dopadov COVID-u 109 miliónov eur," spresnila.

Remišová zároveň upozornila, že z nástroja REACT v hodnote 780 miliónov eur je časť peňazí alokovaná práve do ESF, až 410 miliónov eur.

„Čo sa týka ďalšieho kola realokácií, naše ministerstvo vyzvalo všetky rezorty, aby si 'upratali' vo svojich výzvach a svojich (hlavne národných) projektoch a aby sa pozreli, či do konca roka 2020 majú ešte nejaké voľné prostriedky, ktoré by sme mohli presunúť na boj s COVID-om. Je to plne v gescii rezortov, pretože v tomto programovom období sú práve oni riadiacimi orgánmi. Žiaľ, ani jeden z rezortov nebol v druhej vlne ochotný realokovať prostriedky," dodala Remišová. Informácia o tom, že Slovensko mohlo realokovať 1 miliardu eur a nerealokovalo ju, je podľa nej klamlivá.

Remišovej sa zastal aj premiér

Podľa premiéra sa tomu to mali poslankyne vydiskutovať v súkromí. „Nerozumiem tomuto neustálemu cigáneniu voči vlastným kolegom," uviedol.

Kolegynky Cigániková s Nicholsonovou verejne na tlačovej konferencii dnes obvinili Veroniku Remišovú, že svojou...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Pondelok 8. februára 2021