13. 02. 2021 19:00 | LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ/TV Markíza

Účty za elektrickú energiu budú vyššie ako po minulé roky

Dôvodom je práca z domu i dištančné vzdelávanie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: kaprik/shutterstock.com

Niektoré viac, iné menej. No mnohé domácnosti by sa mali pripraviť na to, že účty za elektrickú energiu budú vyššie ako po minulé roky. Energetici porovnali čísla spotreby a zistili mierny nárast. Podieľa sa na tom aj dištančné vzdelávanie.

„Po rannom budíku prichádzame k elektrickému kotlu a zapíname elektrické kúrenie," prezradila nám stredoškolská profesorka Miriam Devečková.

Keby šla do práce, urobila by to až po návrate. Učí angličtinu na obchodnej akadémii v Liptovskom Mikuláši. Doma sú aj jej dve deti a manžel. „V priebehu školského dňa sa zapíname na online prácu alebo domácu prácu štyria. Využívame na to tri počítače a mobilný telefón," priblížila.

Od pondelka do piatku sú to oproti minulosti desiatky hodín navyše. Za počítačom teraz všetci trávime viac času. Je to nárast zhruba o 40 percent.

„V prípade bežného notebooku to až tak nepocítite. Ale ak používate graficky vybavený počítač v rámci rodiny, môžeme počítať s tým, že do roka sú to naozaj desiatky eur navyše, ako by sa minulo, keby deti chodili do školy," myslí si IT odborník Ondrej Macko.

V domácnostiach vzrástla spotreba elektriny

A keď pridáme napr. viac navarených čajov, či káv, stravovanie a tak aj varenie doma, a tiež viac kúrenia, treba sa asi pripraviť aj na prípadné nedoplatky.

Hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš nám potvrdil, že u domácností spotreba mierne narástla a to o 1,7 percenta. Nemusí sa to zdať veľa, je to však priemerné číslo za všetky domácnosti, teda aj za tie, v ktorých sa nič nezmenilo.

Energetici preto odporúčajú robiť si, najlepšie raz mesačne, vlastné odpisy z elektromeru. „Má prehľad aj o spotrebe alebo ak nastane nejaká chyba na elektromere a človek to zistí po mesiaci, situácia je úplne iná, ako keď to zistí povedzme o rok pri vyúčtovaní," radí Gejdoš.

Reportáž pripravil Mário Kermiet.