21. 03. 2021 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Aj tohtoročná Veľká noc nás bude stáť menej. Ušetríme až polovicu bežných výdavkov

Odborník za tým vidí opatrenia v súvislosti s pandémiou.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Chantal de Bruijne/shutterstock.com

Ani tohtoročné veľkonočné sviatky nebudú také, na aké sme zvyknutí z minulých rokov. Vláda predĺžila núdzový stav do 28. apríla, vrátane zákazu vychádzania. Veľkú noc teda strávime určite ako vlani. Pravdepodobne v kruhu najbližších, s ktorými žijeme v spoločnej domácnosti.

Nič to však nemení na tom, že by sme sa nemali na sviatky pripraviť. Nielen dekoráciami, ale aj naše chladničky. Pandémia koronavírusu zhoršila finančnú situáciu v rodinách, ale niektorí možno aj ušetrili dáke to euro. Odborník na osobné financie Peter Gurecka za tým vidí úsporu na bežnej spotrebe.

„Slováci ušetria počas veľkonočných sviatkov na strave aj na nádielke pre kúpačov a šibačov. Za bežných okolností by tradičná príprava na Veľkú noc rodinu vyšla na vyše 200 eur. Tento rok to môže byť o desiatky eur alebo aj o stovku menej," hovorí.

Podľa odborníka každoročné výdavky tvorili najmä náklady na stravu a organizáciu rodinných stretnutí či návštev, ale aj výslužku pre šibačov. „Vzhľadom na obmedzené stretávanie tieto výdavky značne poklesnú, čo vytvára dobrú príležitosť na sporenie a odloženie peňazí do rezervy," tvrdí.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: IMG Stock Studio/shutterstock.com
 

Gurecka upozorňuje, že veľkú časť výdavkov tvorí nákup potravín, náklady však zdvihne napríklad aj cestovné v rámci veľkonočných rodinných návštev alebo aj výslužka pre šibačov. A práve na týchto položkách tento rok domácnosti usporia.

„Rodiny budú počas sviatkov chystať veľkonočné stoly pre menší počet ľudí. Rovnako sa odbúrajú náklady spojené s cestovaním či so zabezpečením výslužky pre kúpačov a šibačov zo širšieho rodinného kruhu," dodáva odborník z Partners group.

Predpokladaná úspora na Veľkú noc

Možno nám dáte za pravdu, že sme národ, ktorý sa nechce vzdať tradícií. Dekorácie, vajíčka, koláče, šunka a iné vecí, ktoré nemôžu chýbať na veľkonočnej tabuli.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Sara Winter/shutterstock.com
 

Gurecka tvrdí, že tento rok by sme mohli ušetriť od 90 až 170 eur, čo je vyše 50 percent ako pri nákupe na veľkonočné sviatky v bežnom režime minieme. Tam sa suma pohybuje od 240 do 320 eur, pričom najvyššia položka sú náklady na cestovanie.

Veľkonočné koláče

(nákup na pečenie veľkonočného barančeka a troch druhov koláčov)

Bežne zaplatíte: 30 eur
Predpokladaná úspora: 5 eur

Veľkonočný stôl

(nákup mäsa, surovín na zemiakový šalát, studených mís a chuťoviek)

Bežne zaplatíte: 115 eur
Predpokladaná úspora: 40 eur

Sezónna dekorácia

Bežne zaplatíte: 30 eur

Výslužka pre šibačov

Bežne zaplatíte: 45 eur
Predpokladaná úspora: 25 eur

Doprava za rodinou

Bežne zaplatíte: od 20 do 100 eur
Predpokladaná úspora: 20 až 100 eur

Komentáre ( 0)