18. 03. 2021 17:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Nové nariadenia zrazili textilné fabriky na kolená. Tisíce šičiek prišli o prácu

Približne v takomto čase pred rokom prišla prvá facka v podobe tvrdého lockdownu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Prestalo sa šiť. V zatvorených odevných prevádzkach leží už niekoľko mesiacov oblečenie na sklade.

Straty dokázali textilné fabriky či krajčírky sčasti vykryť šitím látkových rúšok. Tie však najnovšie nahradili jednorazové respirátory a tisíce šičiek tak prišli o prácu.

Približne v takomto čase pred rokom prišla prvá facka v podobe tvrdého lockdownu a mnoho prevádzok prestalo šiť a na istý čas zatvorilo predajne.

Druhá facka prišla, keď veľké obchodné reťazce začali predávať okrem potravín aj oblečenie. Majiteľ spoločnosti s textilom Marián Chovanec tvrdí, že reťazcom tržby stúpajú aj na úkor zatvorených prevádzok, ktoré čakajú na uvoľnenie opatrení.

„Sme poctiví, zodpovední a správame sa voči štátu slušne. Avšak pokora zo strany štátu nie je voči tým ľuďom. Tu sa nebavíme o firmách, ale o ľuďoch, ktorí sú zamestnaní v malých firmách a cítia krivdu,“ hovorí.

Poslednou, netvrdšou, ranou sú aktuálne nové opatrenia. V interiéri môžete byť už len s respirátorom.

„Bohužiaľ, my na tieto respirátory linku nemáme a ani nevieme tak promptne zo dňa na deň reagovať. Pracovníčky sú momentálne doma. Zabíjame si vlastných slovenských podnikateľov, ktorí tu tvoria hodnoty, ale aj kapitál,“ dodal Chovanec.

Požičanými peniazmi sa snaží zabezpečiť takmer sto zamestnancom život. Zadlžil sa na dlhé roky, peniaze od štátu meškajú.

Viac v reportáži Zuzany Gadušovej.

 

Komentáre ( 0)