31. 03. 2021 17:42 | ŽILINA/TV Markíza

Hrozí, že o pár mesiacov budeme mať problém kúpiť práčku, chladničku či notebook

Nedostatok čipov sa u nás prejaví menšou dostupnosťou i vyššou cenou.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Globálny výpadok dodávok čipov ešte len pocítime. Nedostatok mikroprocesorov sa po automobilovom priemysle začína prejavovať aj v oblasti výroby bielej techniky. Vysoko pravdepodobne sa to aj u nás prejaví menšou dostupnosťou i vyššou cenou.

Masívny výpadok dodávok čipov je dôsledkom veľkého záujmu o elektroniku počas pandémie. Žijeme digitálnu dobu a bez mikroprocesorov, prakticky, nie je možné žiť.

Nedostatok mikroprocesorov, čiže polovodičov, spočiatku cítil najmä automobilový priemysel, kde je ich spotreba naozaj vysoká. Podľa našich informácií náhle menila plány aj žilinská KIA. Priamo to však nepotvrdili.

„Situáciu ohľadom polovodičov veľmi pozorne sledujeme. Okrem toho aktívne spolupracujeme s našimi dodávateľmi s cieľom zabezpečiť stabilnú výrobu,“ konštatoval hovorca automobilky Tomáš Potoček.

Mikroprocesory sú dnes v každom novom elektronickom zariadení - zubnej kefke, varnej kanvici, chladničke či práčke. „Či už to je monitorovanie, spracovávanie údajov, riadenie, regulácia, kontrolovanie. Majú vysoko širokospektrálne použitie,“ hovorí Michal Frivaldský z Fakulty elektrotechniky a informačných technológií zo Žilinskej univerzity.

Kríze dopomohol aj požiar továrne

Čipová kríza dostala pred pár dňami ďalšiu ranu, keď japonskú fabriku, ktorá celosvetovo produkuje tretinu mikročipov, zachvátil požiar. Oheň zničil 23 strojov, ktoré musia opraviť alebo nahradiť novými. Produkciu by sme chceli obnoviť do mesiaca, no na pôvodnú úroveň sa dostane firma najskôr za štyri mesiace.

Nedostatok čipov by sa dal iba teoreticky nahradiť návratom niektorých analógových súčiastok, no bol by to v rýchlo napredujúcom technologickom pokroku veľký krok spiatky.

„Sekundárny negatívny vplyv by bola vyššia spotreba súčiastok, čo sa odzrkadlí aj vo vyšších cenách konečných systémov,“ tvrdí Frivaldský.

Podľa IT odborníka Ondreja Macka, ak vyhorí nejaká fabrika alebo je zablokovaný Suezský prieplav, ľudia to pocítia na tovaroch, ktoré bežne vídavame v obchodoch a teraz tam chýbajú.

Celosvetový výpadok mikroprocesorov by sa podľa analytikov mohol výraznejšie prejaviť v druhej polovici roka. Nuž a následne by sme ho mohli pocítiť na nedostatku niektorých technologických tovarov až do roku 2023.

Téme sa venoval Marian Lechan.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)