01. 04. 2021 09:47 | BRATISLAVA/mm

Koniec deväťdesiatky na diaľnici v obci? Ministerstvo dopravy chystá zásadnú zmenu

Zmena by mala prísť do platnosti v júli budúceho roka.

Úsek D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka s privádzačom Lietavská Lúčka – Žilina a križovatkou Lietavská Lúčka.
Úsek D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka s privádzačom Lietavská Lúčka – Žilina a križovatkou Lietavská Lúčka. Foto: TASR

Koniec deväťdesiatky na diaľnici v obci? Ministerstvo dopravy pripravuje návrh, ktorý by mal toto obmedzenie rýchlosti zrušiť. Informáciu priniesli Hospodárske noviny.

„Vzhľadom na to, že diaľnica je nadradená infraštruktúra, ktorá je navrhnutá na vyššiu rýchlosť, nie je dôvod obmedzovať rýchlosť na diaľnici či prechádza alebo neprechádza obcou,“ píše sa v úradnom dokumente s tým, že ak je potrebné rýchlosť predsa len obmedziť, urobí sa tak dopravným značením.

Zmena, ktorá je momentálne v mimorezortnom pripomienkovaní, by mala vstúpiť do platnosti v júli budúceho roka.

Denník pripomína, že spomínaný návrh súvisí s nariadením z Bruselu, ktorý hovorí, že všetky nové vozidlá od 6. júla 2022 a všetky prvýkrát evidované vozidlá od 7. júla 2024 majú byť vybavené systémom inteligentného prispôsobenia rýchlosti, ktorý funguje na báze dopravných značiek.

A pri súčasnom značení by na Slovensku vznikala anomália, keďže by boli pri vstupe do obce dve možnosti - 50 km/h a 90 km/h. Na základe toho sa značky označujúce obec presunú na výjazdy a na diaľniciach v mestách bude dovolené jazdiť 130 km/h.