11. 04. 2021 19:41 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zdravotníci už dostanú vyplatený úrazový príplatok za COVID-19. Ministerstvo upravilo podmienky

Nemocnice mali problém potvrdiť im infikovanie koronavírusom na pracovisku.

Zdravotníci už dostanú vyplatený úrazový príplatok za COVID-19.
Zdravotníci už dostanú vyplatený úrazový príplatok za COVID-19. Foto: TV Markíza,

Priznanie úrazového príplatku by už nemal byť problém, ministerstvo práce upravilo podmienky. Zdravotníci totiž upozorňovali, že niektoré nemocnice majú problém potvrdiť im, že na COVID-19 ochoreli v službe. Mnohí sa obávajú, že k peniazom sa ani teraz nedostanú.

Zdravotníci či zamestnanci DSS, ktorí sa nakazia vírusom v práci, majú nárok na úrazový príplatok. Aby nešli dole z príjmu, poisťovňa im vyplatí štvrtinu hrubého platu navyše k pandemickej PN. To, že sa nakazili v službe, musí potvrdiť zamestnávateľ.

Sklamaní však ostali viacerí zdravotníci v iných regiónoch. Napríklad lekári a sestry v bratislavskej univerzitnej nemocnici dodnes sľubovaný príplatok nevideli. Na stole preto boli stovky žiadostí. Nemocnica sa vraj bála, že neskôr by si od nej mohli zamestnanci nárokovať odškodnenie za chorobu z povolania a zdravotné následky po COVID-e. Ministerstvo práce ubezpečuje, že po novele zákona, ktorú už schválil parlament, to už teraz problém nebude. A príplatok dostane každý zamestnanec, kde je riziko nákazy vysoké.

Zdravotníci sa však obávajú, že ani teraz sa k peniazom nedostanú. Podľa nich sa v zásade nič nezmenilo.

Prečo to tak vnímajú a koľko podobných žiadostí eviduje sociálna poisťovňa, sa dozviete z reportáže Andrey Mačoškovej.

 

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)