10. 04. 2021 12:22 | BRATISLAVA/TASR

Veľká noc v číslach: Cestovanie si ľudia vynahradili väčším nákupom potravín

Lockdown potlačil aj tradičné zvyky.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Sara Winter/shutterstock.com

Protipandemické opatrenia počas veľkonočných sviatkov spôsobili, že ich ľudia trávili v kruhu svojej najbližšej rodiny, alebo osôb, s ktorými zdieľajú domácnosť. Cestovalo sa menej ako vlani. Vyplýva to z porovnania dát nákupu pohonných látok pred a počas veľkonočných sviatkov Poštovej banky.

„Počas vlaňajšej Veľkej noci minuli Slováci na pohonné látky o 30 percent menej ako v roku 2019, kedy nás pandémia koronavírusu neohrozovala. Tento rok sa objem minutých peňazí prepadol o ďalšie tri percentá," vyčíslila hovorkyňa banky Lýdia Žáčková.

Cestovanie si podľa nej ľudia kompenzovali pri nákupe potravín. „Ani pandémia v minulom roku neubrala Slovákom nič z apetítu. Za potraviny utratili klienti o 25 percent viac, ako tomu bolo v roku 2019. Na tohtoročné sviatky síce ľudia míňali menej ako vlani, stále však viac ako v roku 2019, a to o 14 percent v porovnaní so sviatkami pred dvomi rokmi," doplnila.

Pandémia zasiahla aj zvyky

Pandémia nového koronavírusu zasiahla podľa nej aj slovenské veľkonočné zvyklosti. V prieskume banky 47 percent ľudí potvrdilo, že sa veľkonočné zvyklosti z ich rodín vytrácajú.

Tradície dodržiava 41 percent z opýtaných. Pandémia posilnila prežívanie sviatkov v úzkom rodinnom kruhu. Najmarkantnejšie to podľa Žáčkovej bolo v mestách nad 100-tisíc obyvateľov, kde obchôdzky jednoznačne deklarovalo približne 30 percent opýtaných.

Susedská 'cezplotová' veľkonočná oblievačka v Trenčianskych Stankovciach.
Susedská 'cezplotová' veľkonočná oblievačka v Trenčianskych Stankovciach. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
 

V menších obciach do 1 000 obyvateľov ich bolo menej ako 50 percent. „Ľudové zvyklosti po pandémii nevyhynú, no dva po sebe idúce veľkonočné sviatky prežité v lockdowne tieto tradície pravdepodobne potlačia," dodáva hovorkyňa.

Oblievanie a šibanie už predtým brala tretina opýtaných ako súčasť našej kultúry, ktorá je zastaraná. Približne 14 percent opýtaných tvrdilo, že ide o neprimeraný spôsob správania sa voči ženám.