22. 04. 2021 11:22 , článok bol aktualizovaný 22. 04. 2021 11:41 | BRATISLAVA/TASR

Bratislavský Volkswagen pravdepodobne obmedzí od konca budúceho týždňa výrobu

Najväčší výrobca automobilov na Slovensku mal vlani 13-percentný pokles tržieb.

Logo nemeckej automobilky Volkswagen na budove závodu v Devínskej Novej Vsi.
Logo nemeckej automobilky Volkswagen na budove závodu v Devínskej Novej Vsi. Foto: TASR

Kríza automobilového priemyslu spôsobená celosvetovým nedostatkom polovodičových súčiastok zrejme ovplyvní aj bratislavský Volkswagen Slovakia.

Najväčší výrobca automobilov na Slovensku, ktorý zamestnáva približne 11 500 ľudí, pravdepodobne obmedzí od konca budúceho týždňa výrobu. Na štvrtkovej tlačovej konferencii venovanej hospodárskym výsledkom spoločnosti to povedal predseda predstavenstva spoločnosti Oliver Grünberg.

Šéf VW Slovakia dĺžku ani rozsah odstávky nespresnil. „Nechcem byť konkrétnejší, lebo stále bojujeme o to, aby to netrvalo dlho, aby to nebolo také zlé, aby to trvalo kratšie. To sa nám v minulosti vždy aj podarilo," povedal Grünberg.

Zároveň pripomenul, že všetky nemecké závody v dôsledku nedostatku čipov museli odstaviť výrobu, no bratislavský závod sa doteraz tomuto scenáru vyhol. Problémy s nedostatkom týchto súčiastok mala napríklad aj trnavská automobilka Stellantis.

Problémom je nedostatok čipov

Výrobné programy z dôvodu globálneho nedostatku čipov upravujú automobilky po celom svete. V polovici januára informovala americká automobilka Ford, že pre nedostatok čipov zatvorí na mesiac jeden zo svojich závodov v Nemecku a predĺži odstávku v indickom závode.

Problémy avizovali okrem Fordu a Volkswagenu aj spoločnosti General Motors, Nissan či Honda.

Niektorí výrobcovia polovodičov tvrdia, že príčinou je nečakane rýchle zotavenie automobilového priemyslu z koronakrízy. Počas krízy museli výrobcovia reorganizovať svoje kapacity a nájsť si nových zákazníkov.

To viedlo k zvýšeniu objednávok od výrobcov zábavných zariadení, ako sú televízory, hi-fi a herné konzoly, a tiež v odvetviach biotechnológií a výpočtovej techniky.

Pohľad na výrobu Porsche Cayenne v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia.
Pohľad na výrobu Porsche Cayenne v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia. Foto: TASR
 

Najväčší výrobca automobilov na Slovensku, spoločnosť Volkswagen Slovakia, vlani dosiahol pri obrate 9,75 miliardy eur hrubý zisk 278 miliónov eur.

V porovnaní s rokom 2019, keď VW Slovakia zaknihoval zisk 320 miliónov eur, ide o pokles o približne 13 %. V súvislosti s pandémiou nového koronavírusu spoločnosť vlani zasiahla päťtýždňová odstávka výroby.

„Za solídnym obratom s minimálnym medziročným zdanením stojí predovšetkým efektívne riadenie produkcie, zvyšovanie efektivity vo všetkých oblastiach a produkčný mix," uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Oliver Grünberg.

Podľa neho sa po prvom nepriaznivom polroku firma vrátila do hry vďaka prísnej disciplíne v oblasti nákladov a plnému nasadeniu vo všetkých oblastiach.

Volkswagen Slovakia vlani vyrobil spolu 309 348 vozidiel, z toho 230 970 SUV vozidiel.

Takmer štvrtina vyrobených automobilov boli hybridy a elektromobily. Najväčším trhom pre firmu bola vlani Čína, do ktorej smerovalo 24 % produkcie, 22 % výroby sa uplatnilo v USA a 14 % smerovalo do Nemecka.

Člen predstavenstva VW Slovakia pre finančnú oblasť Frank Rösler pripomenul, že kumulované investície do spoločnosti dosiahli od roku 1991 4,65 miliardy eur.

Nové diely na automobily v závode Volkswagen Slovakia v Devínskej Novej Vsi
Nové diely na automobily v závode Volkswagen Slovakia v Devínskej Novej Vsi Foto: TASR
 

Za jeden z najväčších úspechov minulého roka označil Rösler pridelenie výroby automobilov Škoda Superb a Volkswagen Passat od roku 2023 bratislavskému závodu. Táto výroba prinesie investície vo výške 500 miliónov eur. Grünberg dodal, že v dlhšom časovom horizonte bude táto suma ešte vyššia.

Spoločnosť Volkswagen Slovakia v súčasnosti zamestnáva približne 11.500 ľudí a v najbližšom čase počet zamestnancov rozšíri o ďalších 400. Člen predstavenstva pre personálnu oblasť Sebastian Krapoth zdôraznil, že firma už sedem rokov zamestnáva viac ako 10-tisíc ľudí a zo súčasných pracovníkov pracuje 40 % v spoločnosti dlhšie ako desať rokov.

 

Komentáre ( 0)