24. 04. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Za odklad splátok sa od apríla dostávajú čierne body do registra. Banky zamietajú viac pôžičiek

Treba počítať so sťaženými podmienkami.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Odklad splátok vidieť v úverovom registri. Od apríla začali banky pri nových žiadostiach dávať negatívnu poznámku k dlhu, čo mnohým sťaží cestu k novým pôžičkám. Hromadia sa prípady, kedy banka nový úver aj zamietne.

Od začiatku pandémie schválili banky viac ako 151-tisíc žiadostí o odklad splátok úverov. S tým, že klient nebude mať negatívny zápis v úverovom registri. Tých, ktorí si ale budú žiadať o odklad až teraz, si banka všimne hneď.

„Od apríla 2021 v takom prípade stále zákon hovorí o tom, že môžete požiadať o odklad splátok, ale banka už môže urobiť negatívny zápis do registra a vám ako klientovi znížiť bonitu," vysvetlil Roman Fusek z Národnej banky Slovenska.

Eduard Heger ešte ako minister financií ale riešil s bankami aj také prípady, keď klienti potrebovali po odklade ešte viac času a k splácaniu sa vrátiť hneď nevedeli. Banky sa preto zaviazali, že ešte do konca júna prižmúria oči.

„Banky majú záujem riešiť odôvodnené finančné problémy klientov napríklad predĺžením splatnosti úveru alebo znížením splátok. Klienti sa v závislosti od svojich možností môžu so svojou bankou dohodnúť na riešení, ktoré nemusí mať vplyv na ich kreditnú bonitu," povedala Diana Brodzianska zo Slovenskej bankovej asociácie.

V praxi to ale vraj často takto nefunguje. To, či ste si požiadali o odklad pred aprílom alebo neskôr veľkú úlohu nezohráva. Banka vždy vidí, že ste si odložili splácanie. A tak aj bez toho, aby ste mali negatívny zápis, vás môže vyhodnotiť ako rizikovejšieho.

„Aj klienti, ktorí požiadali o odklad počas lex korona, sa dostali do štádia, že ak teraz chcú robiť nejakú zmenu v úvere, že si ho chcú navýšiť alebo refinancovať, tak sa dostávajú do nevýhody, lebo niektoré banky takýchto klientov nechcú. Majú zhoršené podmienky," uviedol finančný analytik Miroslav Oros.

Napríklad dostanú horšiu úrokovú sadzbu. Pričom to, či ste schopný splácať úver, si preveria.

„Niektoré banky vyžadujú až 14-15 splátok, aby klienta zobrali, takže tí, ktorí si dali odklad v rámci lex korona minulý rok, tak ešte stále teraz nemajú plné portfólio bánk na výber," doplnil analytik.

A teda, ak niekto riadne roky splácal úver a zobral si odklad iba na dva mesiace, atraktívny úrok na nové bývanie možno hneď nedostane. So sťaženými podmienkami treba počítať.

„Tak, ako sme hovorili minulý rok, ak klienti nemusia, nech nevyužívajú tento odklad splátok. Ak majú na splátky, nech to neberú, že toto sú úverové prázdniny, že teraz nebudem musieť splácať. Radšej nech nejako zaplatia tu splátku, pretože zaplatenia splátky čo i len neskôr mu takisto spôsobí zápis v registri," uzavrel Oros.

Treba si to premyslieť aj preto, lebo ďalší odklad vám banka už nemusí dať. Ministerstvo financií ešte pod taktovkou Eduarda Hegera síce avizovalo, že chce pretlačiť, aby tí, ktorí prišli o prácu až teraz, si splátky mohli odložiť opakovane. Kontúry ale po zmene v kresle ministra doteraz jasné nie sú. 

Téme sa venovala Andrea Mačošková: