06. 05. 2021 11:48 , článok bol aktualizovaný 06. 05. 2021 18:59 | BRATISLAVA/rd

Čo potrebujete na vstup do vašej obľúbenej dovolenkovej destinácie? Tu je veľký prehľad

Okrem európskych krajín sme sa zamerali aj na exotické lokality.

Antalya.
Antalya. Foto: Shutterstock.com

Obdobie dovoleniek sa postupne rozbieha. Napriek pokračujúcej pandémii koronavírusu viacero Slovákov uvažuje nad oddychom pri mori.

Pozreli sme sa na prehľad najobľúbenejších destinácií našincov aj s platnými nariadeniami, bez ktorých na pobyt môžete zabudnúť:

Chorvátsko

Pri vstupe do krajiny je potrebné predložiť buď negatívny PCR alebo antigénový test, oba nie staršie ako 48 hodín, alebo nastúpiť na povinnú 10-dňovú karanténu.

Ďalšou z možností je potvrdenie o prekonaní ochorenia (do 180 dní), potvrdenie o aplikovaní dvoch očkovacích dávok vakcíny alebo potvrdenie o prekonaní covidu pred viac ako 180 dňami a súčasne aspoň jednej dávky vakcíny. Všetky zmienené potvrdenia musia byť preložené do anglického alebo chorvátskeho jazyka. Pre bližšie informácie kliknite SEM.

Taliansko

Slováci sa pri vstupe do krajiny musia preukázať negatívnym antigénovým alebo PCR testom nie starším ako 48 hodín, následne je povinná päťdňová karanténa.

Po jej absolvovaní sa opäť musíte podrobiť antigénovému alebo PCR testu. Uvedené platí pre osoby, ktoré sa 14 dní pred vstupom do Talianska nachádzali v krajinách uvedených v kategórii C (teda aj Slovensko). Výnimku z preukázania testu majú deti do dvoch rokov.

Pri vstupe do Talianska platí povinnosť vyplniť čestné vyhlásenie za každú fyzickú osobu, taktiež aj povinnosť registrácie na Oddelení prevencie príslušného zdravotníckeho zariadenia a zároveň povinnosť zaslania negatívneho výsledku testu. Viac nájdete TU.

Sicília

Cestujúci sa musia zaregistrovať na platforme regionálneho zdravotného úradu a preukázať sa negatívnym výsledkom PCR testu nie straším ako 48 hodín.

Pláž Rabbit Beych, Lampedusa, Ostrovy Sicílie.
Pláž Rabbit Beych, Lampedusa, Ostrovy Sicílie. Foto: tripadvisor.sk/Ollie O.
 

Sardínia

Pred príchodom sa treba zaregistrovať na webovej stránke autonómnej oblasti Sardínia alebo prostredníctvom aplikácie a preukázať sa potvrdením o registrácii. Zároveň sa preukázať negatívnym výsledkom PCR testu nie straším ako 48 hodín alebo potvrdením o očkovaní proti COVID-19 (dve dávky).

Španielsko

Pre vstup do krajiny je požadovaný PCR test alebo TMA test, resp. test založený na molekulárnej technike. Oba nemôžu byť staršie ako 72 hodín. Pre deti do 6 rokov sa test nevyžaduje.

Pri vstupe do krajiny sa taktiež vyžaduje vyplnený formulár, osobitne pre každú vstupujúcu osobu. Po zaslaní formulára získate tzv. zdravotný QR kód, ktorý budete spolu s testom prezentovať počas kontroly, aby ste mohli pokračovať v ceste.

Cestujúcim na letoch prichádzajúcich zo zahraničia merajú teplotu pomocou termovíznych kamier a vykonáva sa i vizuálna kontrola prichádzajúcich. Pre podrobnejšie informácie kliknite SEM.

Portugalsko

Od 19. apríla 2021 platí povinnosť preukázať sa RT-PCR negatívnym testom nie starším ako 72 hodín, bez povinnosti nástupu do 14-dňovej izolácie.

Treba však dbať na to, že certifikát o vykonanom teste musí jasne uvádzať „RT-PCR" test (nie „PCR"), ktorým sa cestujúca osoba musí preukázať už pri nástupe na let. Pred odletom je povinnosť vyplniť registračný formulár. Samostatné opatrenia pre Madeiru a Azovské ostrovy nájdete TU.

Azúrové pobriežie
Azúrové pobriežie Foto: shutterstoc.com/Elena19
 

Grécko

Vstup na územie je povolený iba po predložení negatívneho PCR testu nie staršieho ako 72 hodín, musí byť v anglickom jazyku a musí obsahovať meno, priezvisko a číslo cestovného pasu alebo občianskeho preukazu cestujúceho.

Negatívny výsledok PCR testu nemusí preukazovať dieťa do 5 rokov, osoba, ktorá absolvovala plné zaočkovanie proti COVID-19 (od aplikovania druhej dávky uplynulo najmenej 14 dní) a má o tom potvrdenie v anglickom jazyku.

Každý cestujúci môže byť pri vstupe do Grécka podrobený náhodnej zdravotnej prehliadke, jej odmietnutie (meranie teploty, antigénový tzv. rapid test) môže viesť k odopreniu vstupu.

Osobám, ktoré vstúpia na územie Grécka, sa nariaďuje karanténa po dobu siedmich dní. Ak je celková dĺžka pobytu v Grécku kratšia ako sedem dní, karanténne obmedzenie platí na toto časové obdobie, teda do odchodu z krajiny.

Od všetkých cestujúcich prichádzajúcich do Grécka sa naďalej vyžaduje vyplnenie online formulára, ktorý je potrebné odoslať v anglickom jazyku najneskôr 24 hodín pred vstupom do krajiny. Bližšie informácie zistíte TU.

 

Turecko

Od 28. decembra 2020 je pre letecký vstup do Turecka povinné preukázať sa negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín. Výnimka platí pre deti do šesť rokov. Cestujúcim, ktorí nebudú disponovať negatívnym testom, nebude umožnený vstup do lietadla.

Od 15. marca 2021 majú všetci cestujúci leteckou dopravou povinnosť vyplniť vstupný registračný formulár pred svojou cestou do Turecka.

Úspešná registrácia vygeneruje cestujúcemu individuálny QR kód, ktorý vyhodnocuje potencionálne nakazenie držiteľa kódu. Pre ďalšie zaujímavosti kliknite SEM.

Cyprus

Od 1. apríla 2021 platí, že všetci cestujúci, ktorí preukážu, že boli zaočkovaní a majú o tom pri príchode platné osvedčenie z Cyperskej republiky, budú oslobodení od testov a povinnosti izolovať sa, ak uplynul požadovaný počet dní medzi poslednou dávkou (v závislosti od vakcíny) a dátumom cesty.

Ani platné osvedčenie o očkovaní však neoslobodzuje cestujúcich od vyplnenia online žiadosti (24 hodín a menej) pred nástupom do lietadla. Aj na očkovaných cestujúcich sa naďalej vzťahuje náhodné testovanie na letiskách.

Cyprus
Cyprus Foto: Shutterstock.com
 

Vzhľadom na to, že Slovensko je na zozname štátov červenej kategórie, cestujúci musia pred príletom a po ňom podstúpiť viacero krokov.

Absolvovať PCR test vykonaný maximálne 72 hodín pred odletom, vyplniť formulár a nahrať do žiadosti certifikát preukazujúci negatívny výsledok PCR testu, podstúpiť PCR test na letisku po príchode na vlastné náklady (30 eur v Larnake, 32 eur v Pafose), zostať do výsledku druhého testu v domácej izolácii.

Toto opatrenie sa týka aj všetkých cestujúcich, ktorí sú už zaočkovaní, vyňaté z testovania sú však deti mladšie ako 12 rokov. Viac info TU.

Bulharsko

Slováci musia od 1. mája do 31. mája 2021 pri vstupe na územie tejto krajiny predložiť jeden z uvedených dokladov, najlepšie v angličtine: maximálne 72 hodín starý negatívny PCR test; max. 48 hodín starý negatívny antigénový test; potvrdenie o plnom zaočkovaní (obe dávky), od ktorého uplynulo 14 dní.

Osoby, ktoré prekonali covid za posledných viac ako 15 a menej ako 180 dní, predložia výsledok PCR alebo antigénového testu, ktorý potvrdzuje vašu pozitivitu.

Povinnosť preukázať sa pri vstupe do Bulharska jedným z uvedených dokladov platí bez výnimky pre všetkých cestujúcich, a teda aj pre deti. Podrobnejšie nariadenia nájdete TU.

Malta

Cestujúci (vrátane detí bez obmedzenia vekovej hranice) majú povinnosť predložiť negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín už pred vstupom do lietadla.

Pri ceste na Maltu nie je povolené tranzitovať cez letisko, ktoré sa nachádza mimo povolených krajín, z ktorých možno pricestovať na Maltu. Viac info TU.

Po príchode na Maltu musia všetci cestujúci vyplniť vstupné formuláre. V nich okrem iného uvedú, v ktorých štátoch sa v ostatnom období zdržiavali, ako aj miesto pobytu na Malte a dajú súhlas maltským úradom, aby ich mohli v prípade potreby vyhľadať.

Bahamy

Každý cestujúci pri vstupe do krajiny je povinný predložiť PCR test nie starší ako päť dní, musí pred cestou požiadať o zdravotné cestovné povolenie (proces trvá do 48 hodín), počas pobytu vyplniť online zdravotný dotazník a v piaty deň pobytu podstúpiť antigénový test.

Od 1. mája platí výnimka testovania pre plne zaočkovaných cestujúcich. Po príchode do krajiny nie je potrebné byť v karanténe.

Od 14. novembra 2020 musí každý cestujúci pri žiadosti o cestovné vízum uzatvoriť COVID-19 zdravotné poistenie platné počas trvania pobytu na Bahamách. Podrobnosti TU.

Ružová pláž Bahamy
Ružová pláž Bahamy Foto: boredpanda.com
 

Dominikánska republika

Cestujúci nemusia pri vstupe do krajiny predložiť negatívny test, na letiskách však cestujúci podstupujú rýchly test náhodným výberom.

Osoby so symptómami alebo s pozitívnym výsledkom testu náhodným výberom sú premiestnené do určených zariadení. Každému cestujúcemu je meraná telesná teplota.

Na letiskách je povinné nosiť ochranné rúško. Po príchode do krajiny nie je povinná karanténa. Pre vstup do krajiny je potrebné si zakúpiť turistickú kartu.

Od 1. mája 2021 je povinnosť vyplniť pri vstupe do krajiny a pri odchode z krajiny online formulár, ktorý platí len v digitálnej podobe. Pre viac detailov kliknite SEM.

Kuba

Od 6. februára 2021 je povinná štátna karanténa pre všetkých medzinárodných cestujúcich. Každý cestujúci musí pri vstupe do krajiny predložiť negatívny test PCR nie starší ako 72 hod. a podstúpiť PCR test priamo na letisku.

Cestujúcim je meraná telesná teplota a musia vyplniť čestné prehlásenie o svojom zdravotnom stave.

Na piaty deň od vstupu do krajiny je povinnosť podstúpiť druhý test PCR a čakať na výsledky ďalších 72 hodín v izolácii.

Pláž Playa Paraiso Beach, Cayo Largo, Kuba.
Pláž Playa Paraiso Beach, Cayo Largo, Kuba. Foto: tripadvisor.sk/Oliie O.
 

Každý turista musí mať poistenie na COVID-19 zakúpené v krajine pôvodu alebo si ho zakúpiť po príchode na Kubu priamo na letisku.

Na letisku je povinnosť nosiť rúško a dodržiavať odstup. Zdravotný stav turistov je monitorovaný na hoteloch i v súkromných zariadeniach. Detaily sa dozviete TU.

Maldivy

Vstup do krajiny je od 10. septembra 2020 podmienený preukázaním negatívneho PCR testu nie starším ako 96 hodín. Z povinnosti testovania sú vyňaté iba deti do jedného roku.

Turisti musia pri vstupe predložiť platnú rezerváciu v niektorom z hotelov/rezortov v krajine, všetky ostatné kategórie osôb majú nariadenú povinnú 10-dňovú karanténu.

Cestujúci, ktorí minimálne 14 dní pred príchodom do krajiny absolvovali očkovanie oboma dávkami vakcíny, sú vyňatí z povinnosti predloženia negatívneho PCR testu po prílete a akejkoľvek formy karantény. Deti, ktoré tieto osoby sprevádzajú sú však povinné predložiť negatívny PCR test nie starší ako 96 hodín. Viac info sa dozviete TU.

Thajsko

Pri vstupe sa vyžaduje negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín, doklad o zabezpečení ubytovania v štátom určených karanténnych zariadeniach, zdravotné poistenie vo výške minimálne stotisíc amerických dolárov, ktoré pokrýva aj všetky náklady spojené s prípadnou liečbou covidu a vyplnenie deklarácie.

Lietadlo pristáva nad thajskou plážou Phuket.
Lietadlo pristáva nad thajskou plážou Phuket. Foto: shutterstock
 

Cestujúci po príchode do Thajska musia zotrvať na vlastné náklady v povinnej karanténe vo vyhradených karanténnych zariadeniach.

Od 14. januára 2021 všetci cestujúci, ktorým bol udelený certifikát na vstup do Thajska (CoE), sú povinní stiahnuť si aplikáciu Thailand Plus a zaregistrovať sa prostredníctvom nej. Detaily o pobyte v Thajsku nájdete na TOMTO odkaze.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.    

Komentáre ( 0)