06. 05. 2021 19:48 | BRATISLAVA/TV Markíza

Bývalí zamestnanci ŠtB sa ohradili, že pripravovaný zákon siahne na dôchodky všetkým bez rozdielu

Siahnutie na dôchodky by sa týkalo tak vysokých funkcionárov, ako aj policajtov a vojakov vo výslužbe.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: ÚPN

Najvyšší predstavitelia bývalého režimu či príslušníci Štátnej bezpečnosti, ktorí poberajú nadštandardné dôchodky, zrejme prídu o svoje benefity. Až 31 rokov od revolúcie sa dostal do parlamentu návrh zákona, ktorý chce napraviť krivdy z minulosti. Bývalí zamestnanci ŠtB sa ohradili, že zákon siahne na dôchodky všetkým, bez rozdielu pracovnej náplne.

Na nespravodlivé rozdiely v dôchodkoch poukazujú politickí väzni desiatky rokov. Mnohí z nich žijú a zomierajú v chudobe, pričom ich prenasledovatelia z čias totality si ešte aj dnes užívajú nadštandardné výhody a dôchodky aj nad 1 000 eur mesačne.

Siahnutie na dôchodky by sa týkalo tak vysokých funkcionárov, ako aj policajtov a vojakov vo výslužbe. Na kameru sa ich zástupcovia vyjadriť odmietli, zverejnili však spoločné stanovisko. Návrh zákona považujú za protiústavný a nesystémový.

„Zastávame názor, že prijatie návrhu tohto zákona odporuje Ústave SR a okrem toho sa politickým spôsobom vyrovnáva s historickou minulosťou a zároveň porušuje princíp právnej istoty, rovnosti, uplatňuje princíp kolektívnej viny,“ napísali nám v reakcii.

Návrh sa netýka všetkých, napr. zamestnancov vtedajšej Verejnej bezpečnosti, čiže bežných dopravných či iných policajtov. Rovnako im nesiahajú na celé dôchodky, len na tú časť, ktorá im prislúcha za odpracované roky pre vtedajší režim. Minimálny dôchodok ostane všetkým garantovaný.

Archívne materiály Štátnej bezpečnosti v priestoroch archívu Ústavu pamäti národa.
Archívne materiály Štátnej bezpečnosti v priestoroch archívu Ústavu pamäti národa. Foto: TASR
 

Do redakcie nám prišiel anonymný e-mail, ktorý poukazuje na nespravodlivosť zákona, že ním budú postihnutí všetci bez rozdielu náplne práce napr. aj príslušníci ŠtB, ktorí strážili jadrovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach.

„Stovky, ak nie tisíce, bývalých ako i súčasných policajtov, bolo zaradených proti ich vôli a súhlasu do služby. Kontrolovali vstup zamestnancov vchádzajúcich do atómovej elektrárne,“ píše sa v maile.

Michal Miklovič z Ústav pamäti národa nám povedal, že ak niektorí príslušníci majú pocit, že nevykonávali štátnu bezpečnostnú službu, ale poberali za ňu plat, tak by im logicky nemalo prekážať, že im tieto nezaslúžené benefity odoberú.

Príslušníci ŠtB mali platy vyššie ako rádoví príslušníci Zboru národnej bezpečnosti práve pre svoje zaradenie. A aj dôchodky boli vyššie, ako je priemer.

„Každé služobné zaradenie v ŠtB malo svoje opodstatnenie a prispievalo k tomu, aby ŠtB fungovala, na každého treba brať rovnaký meter a všetci sú zodpovední za zlo, ktoré sa páchalo,“ vysvetlil Miklovič.

Súčasná podoba návrhu zákona ešte nie je finálna, bude sa meniť a pripomienkovať. Poslanci ju vo štvrtok (6. 5.) posunuli do ďalšieho čítania, ktoré bude v júni.

Tému spracovala Miroslava Ondrejčíková.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.    

Komentáre ( 0)