11. 05. 2021 13:50 | BRATISLAVA/TASR

Tržby v kaderníctvach, fitnescentrách a reštauráciách sa prepadli o dve tretiny

Kontinuálne klesali od vlaňajšieho augusta.

Ilustračná snímka. (autori fotografií: Bhaven Jani, Rick Menapace, Andrey Arkusha, Olena Yakobchuk)
Ilustračná snímka. (autori fotografií: Bhaven Jani, Rick Menapace, Andrey Arkusha, Olena Yakobchuk) Foto: Shutterstock.com

Opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 viedli k zatvoreniu väčšiny obchodov, reštaurácií a služieb. Prejavilo sa to v poklese tržieb aj v počte vydaných pokladničných dokladov evidovaných v systéme finančnej správy e-kasa.

Výrazný výpadok tržieb zaznamenali kaderníctva, fitnescentrá a reštaurácie. Naopak, maloobchod ako celok výraznejší pokles tržieb neevidoval, uviedla v utorok finančná správa.

„Tržby kontinuálne klesali od augusta minulého roka. Najnižšie tržby zaznamenal systém e-kasa v januári tohto roka, keď dosiahli len 1,4 miliardy eur. Výrazný výpadok utrpeli kaderníctva, fitnescentrá a reštaurácie," spresnila hovorkyňa FS Martina Rybanská.

Zatiaľ čo začiatkom marca minulého roka dosahovali fitnescentrá tržby prekračujúce 400-tisíc eur za týždeň, v porovnateľnom období tohto roka ich tržby dosiahli 4 000 eur.

Obdobný vývoj podľa Rybanskej platil aj pre kaderníctva. Tie začiatkom vlaňajšieho marca dosahovali tržby takmer dva milióny eur, no v rovnakom čase za tento rok dosiahli 76-tisíc eur.

Dvojtretinový medziročný prepad tržieb z 31 miliónov eur na necelých desať miliónov eur za týždeň zaznamenali aj reštaurácie.

Maloobchod, ktorý tvoria viaceré odvetvia, ako celok výrazný pokles tržieb podľa výsledkov e-kasy neevidoval. Darilo sa napríklad lekárňam či predajcom potravín.

Týždenné tržby výrazne klesli aj v malých obchodoch

Pokles tržieb, naopak, zaznamenali predajne textilu, odevov, železiarskeho tovaru, farieb, hračiek a kníhkupectiev. Tie začiatkom marca minulého roka dosahovali tržby presahujúce 26 miliónov eur za týždeň. V rovnakom období v roku 2021 evidovali tržby necelých desať miliónov eur.

Aj pre tieto segmenty boli najhoršie záverečné týždne minulého roka a január. Prvý mesiac v tomto roku bol zároveň najhorším z pohľadu celkového vývoja tržieb v systéme e-kasa.

Zákazník v železiarstve v Košiciach.
Zákazník v železiarstve v Košiciach. Foto: TASR
 

Denný evidovaný priemer tržieb dosiahol necelých 47 miliónov eur. Pred vypuknutím koronakrízy sa v priemere pohyboval na úrovni približne 70 miliónov eur.

Obchodníci vydali v januári tohto roka necelých 94 miliónov pokladničných dokladov, pričom bežný mesačný priemer vydaných dokladov v systéme e-kasa je necelých 150 miliónov.