16. 05. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Príspevok 333 eur na každé dieťa pre rodiny v núdzi spustil lavínu emócií

Niektorým sa nepáči, že príspevok na dieťa nedostanú všetci.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Až 333 eur na každé dieťa pre rodiny v núdzi spustilo lavínu emócií. Niektorým sa nepáči, že príspevok na dieťa nedostanú všetci. Minister Krajniak ale sľubuje, že k príspevku sa dostanú aj ďalšie rodiny.

Vládna koalícia sa dohodla, že do leta dostanú rodiny v núdzi mimoriadnu pomoc jednorazovo 333 eur na dieťa. A spustila sa lavína kritiky.

Za rodinami, ktoré sú v hmotnej núdzi, si ľudia automaticky predstavili marginalizovanú rómsku komunitu, ktorá by mala z pomoci ťažiť. Rovnako argumentovala aj opozícia.

„Tieto peniaze idú dať neprispôsobivým rodinám. Chcete mi povedať, že tí ľudia z osád budú utekať deťom kúpiť oblečenie, potraviny, čo potrebujú? Nie, budú kupovať alkohol, telefóny a televízory," myslí si Robert Fico.

Niektorí argumentovali, že príspevky by mali dostať všetci. Aj preto, že tí v hmotnej núdze predsa nič nestratili.

„Človek v hmotnej núdzi nepocítil počas pandémie pokles svojej životnej úrovne, pretože dávky sa neznižovali a chodili na účet pravidelne," argumentuje Peter Pellegrini.

Deti v hmotnej núdzi nie sú ale len tie z rómskej komunity a osád, štatisticky je to vraj iba tretina.

„Matka samoživiteľka s jedným dieťaťom je typ rodiny, ktorá je najviac zastúpená medzi rodinami v hmotnej núdzi, a to ja nepovažujem za asociálnu

Vášne ale vzplanuli skôr ako koalícia vysvetlila ďalší krok. Už pri vyhlásení garantovali, že na jeseň dostanú jednorazovú dávku aj ďalšie rodiny. Najneskôr v októbri. Hľadať sa bude hranica výšky mesačného príjmu rodiny.

K dávke by sa tak mohli dostať aj domácnosti, ktoré žijú z rodičovského príspevku alebo také, kde sú obaja rodičia invalidní. No to, či to bude aj štandardná rodina, kde obaja rodičia majú stredný príjem a napríklad dve či viac detí, ostáva nezodpovedané. Čo je aj to, prečo mnohých príspevok tak rozhneval.

Pozrite si reportáž

 

Komentáre ( 0)