05. 06. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slovenské letiská pripravili na leto novinky. Zisťovali sme, kam všade sa z nich lieta

Rátajte s prísnejšími opatreniami.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Dovolenkári môžu vyraziť do sveta. Slovenské letiská spúšťajú letnú sezónu s viacerými novinkami, ale aj s prísnymi opatreniami. V ponuke destinácií majú najmä overené klasiky, ale trebárs aj exotické Kapverské ostrovy.

Haly slovenských letísk boli posledných pár mesiacov prázdne. S ústupom pandémie a začiatkom letnej sezóny však už nimi prechádzajú prví dovolenkári.

Bratislava

Z bratislavského letiska sa už tento týždeň letelo napríklad na Korfu, Mallorcu či do Hurghady. Pribudne tu 28 pravidelných liniek a desiatky chartrových letov. Úplnou novinkou sú pravidelné lety na Kanárske ostrovy a chorvátsky

Dovolenkárov čakajú priame lety do tradičných dovolenkových destinácií, ale aj do Spojených arabských emirátov či na Kapverdské ostrovy. Na letisku treba dodržiavať prísnejšie hygienické pravidlá než inde, samozrejmosť sú odstupy a dezinfekcia.

„Dôležité je mať respirátor, nestačí na letisku mať rúško, šatku ani šál. Keď si cestujúci odovzdávajú na checkine batožinu, tak kontrolujeme buď negatívne testy alebo podmienky krajiny, do ktorej letia," vysvetlila hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.

Pri prílete sa cestujúcim meria teplota a vyplnené musia mať dva formuláre - tzv. Hranicu a formulár na vyhľadávanie cestujúcich.

Košice

Z košického letiska sa bude túto sezónu odlietať do 11 dovolenkových destinácii, čo je takmer taký istý počet ako pred pandémiou v roku 2019. Prví turisti odídu 21. júna na Cyprus.

Ponuka charterových destinácii je bohatá. Je to Antalya, Tesaloniki, Rhodos, Heraklion Korfu, Oblia na Sardínii, egyptská Hurghada a Marsa Alam, ako aj tuniský Monastir.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 

Od januára využívajú Východniari najmä pravidelné linky. A to najmä do Prahy do Varšavy a dva priame lety do Doncasteru a Londýna.

Hranicu 180-tisíc chartrových cestujúcich tento rok letisko nepokorí, chce sa k nej aspoň priblížiť. „Pevne veríme, že sa dostaneme na nejakých 30 percent z najlepšej sezóny 2019," povedal nám Tomáš Jančuš z košického letiska.

Poprad

Smelými ambíciami sa netaja ani v Poprade. Na leto plánujú päťdesiat charterových letov. Budú sa lietať dvakrát do týždňa do Burgas, raz Antalye.

Najvyššie položené letisko v Európe bude opäť v spojení aj s Londýnom. Pripravuje k tomu Chorvátsko, bude to buď Split alebo Zadar.

Po koronapauze plánujú Popradu prinavrátiť solídnejšie postavenie na leteckej mape. Medzi pravidelné linky by chceli zahrnúť aj Holandsko a niektorú zo severských krajín. „Máme ďalšie prekvapenia, tých rokovaní bolo veľmi veľa, takže chystáme niekoľko pravideliek," povedal riaditeľ letiska Peter Dujava.

Viac v reportáži našich redaktorov.