08. 06. 2021 17:19 | SLOVENSKO/TV Markíza

Za nápoje aj jedlo v reštauráciách si po pandémii priplatíme, niekde o vyše 10 percent

Niektorí očakávajú, že sa to dotkne aj cien piva.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Slovensko sa postupne prefarbuje, terasy a podniky v mestách sa zapĺňajú ľuďmi. Za nápoje i jedlo si však po pandémii priplatíme. Ceny išli hore vo všetkých regiónoch.

V centre Nitry zaplatíte za limonádu v priemere o 10 až 20 centov viac. Pivo zdraželo skôr symbolicky, taktiež o 10 centov.

Majiteľ kaviarne Michele Calzolari zvyšovanie cien odôvodnil tým, že rastie cena produktov a on zvýšil ceny tak, aby mal aspoň na náklady.

Majiteľ pivárne Jozef Lacina nám povedal, že zvyšovanie cien nie je o doháňaní strát, ktoré si má odniesť zákazník. Tvrdí, že život ako taký sa po druhej vlne pandémie zdražel.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza
 

Zmrzlinári dvíhali ceny už vlani a tí, čo to nestihli, tak urobili teraz. „Minulý rok sme mali nižšiu cenu - 80 centov. Náklady sa zvýšili a museli sme ju dorovnať na euro," povedal nám nitriansky zmrzlinár.

Len pre porovnanie. V roku 2016 zaplatili ľudia v Nitre za kopček zmrzliny 50 centov, dnes je to raz toľko.

Zvyšovaniu cien sa nevyhnú ani podniky v košickom historickom centre. Leto tu bude drahšie až o desať percent. Niektorí zdražujú plošne všetko, iní zatiaľ odolávajú.

Nami oslovení ľudia z gastroprevádzok si myslia, že zvyšovanie cien sa pravdepodobne dotkne aj cien piva. „Je nízka marža. To, čo je unikátom u nás a v Čechách je, že máme lacné pivo. To už asi dlho trvať nebude,“ hovorí predseda komory reštaurácií Oblastnej organizácie cestovného ruchu Peter Škripko.

Aká je situácia vo Vysokých Tatrách? Pozrite si reportáž.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.