24. 06. 2021 10:58 | BRATISLAVA/mm, TASR

Hromžíte nad hodinovými zápchami na D2? Minister vysvetlil, prečo sa to deje

Katastrofálna situácia bude trvať do konca prázdnin.

Dopravné zápchy na D2
Dopravné zápchy na D2 Foto: Reprofoto FB/Polícia SR

Katastrofálna dopravná situácia. Od pondelka sa na diaľnici D2 pri vstupe do Bratislavy tvoria nekonečné kolóny. Minister tvrdí, že rekonštrukčné práce sa lepšie naplánovať nedali, obmedzenia budú platiť až do konca prázdnin.

„Na diaľnici D2 v smere do Bratislavy medzi Lamačom a tunelom Sitina bude k dispozícii len jeden jazdný pruh,“ upozornila bratislavská polícia na svojom Facebooku deň pred uzávierkou.

MOTORISTICKÁ VEREJNOSŤ POZOR BRATISLAVU ČAKÁ OD PONDELKA DÔLEŽITÉ DOPRAVNÉ OBMEDZENIE JE POTREBNÉ SA ,,VYZBROJIŤ“...

Uverejnil používateľ Polícia SR - Bratislavský kraj Nedeľa 20. júna 2021

V pondelok ráno v smere do Bratislavy sa pre to začali tvoriť niekoľkokilometrové kolóny, vodiči hlásili až dvojhodinové zdržanie. Upchaté boli, samozrejme, aj obchádzkové trasy.

„Dopravné riešenie situácie na diaľnici D2, kde sa uskutočňuje rekonštrukcia mosta, je to najlepšie z najhorších,“ takto reagoval na vzniknutú situáciu minister dopravy Andrej Doležal v stredu po parlamentnom hospodárskom výbore, kde diskutovali o možnosti zlepšenia situácie.

„Chcem zdôrazniť, že to nie je rozhodnutie nejakého úradníka od stola. Je to výsledok niekoľkých stretnutí, niekoľkohodinových rokovaní. A prosím, prestaňme používať také ľúbivé témy, že toto sa dá spraviť za víkend alebo toto sa dá zrekonštruovať za noc,“ upozornil minister.

Narážal tak zrejme na poslanca OĽaNO a predsedu hospodárskeho výboru Petra Kremského. Ten deň pred výborom, ktorý sám zvolal, kritizoval Národnú diaľničnú spoločnosť, ako toto mohla dopustiť.

„Toto sú presne tie opravy, ktoré v Japonsku robia za jednu noc alebo za jeden víkend, lebo vedia, že inak by doprava skolabovala. U nás tiež kolabuje, ale opravu budú robiť tri mesiace,“ napísal Kremský na sociálnej sieti.

Doprava na diaľnici D2 medzi Stupavou a Bratislavou aj dnes kolabuje. Opravuje sa tam most, takže doprava je vedená po...

Uverejnil používateľ Peter Kremský, poslanec OĽANO Utorok 22. júna 2021

Uzávierku skrátia najviac o týždeň

Minister prisľúbil, že sa budú snažiť o akceleráciu samotnej výstavby. Spolu so šéfom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Jurajom Tlapom však poukázali na to, že stavba má svoje technologické postupy, pričom ide prakticky o rekonštrukciu polovice mosta. Tá je zmluvne dohodnutá so zhotoviteľom na desať týždňov.

„Tých desať týždňov je ten nutný čas na technologické kroky, betón nám, bohužiaľ, tuhne 28 dní, to nevieme urýchliť,“ upozornil Tlapa.

Na stavbe sa podľa neho pracuje už mesiac, ale pokiaľ to bolo možné, robilo sa to za chodu. Dodal, že búracie práce sú počuť na kilometre, takže tie sa končia do 21. hodiny. NDS má však zmluvnú dohodu so zhotoviteľom, že nehlučné práce ďalej budú pokračovať 24 hodín denne. Termín rekonštrukcie sa zároveň budú snažiť skrátiť.

„Ale to bude skôr kozmetické, ak sa nám to podarí o tri, päť, osem dní,“ podotkol šéf NDS.

Komunikácia mala byť lepšia, pripustil minister

Minister súčasne pripustil, že komunikácia v tomto smere mohla byť lepšia.

„Významne zlepšíme komunikáciu dostatočne včas a vopred, ani nie tak o tom, že bude prebiehať rekonštrukcia, ale skôr o alternatívnych možných spôsoboch dopravy,“ poznamenal.

Ako jedinú alternatívu dopravy v tomto prípade spomenul železničnú dopravu z Malaciek do Bratislavy. Uistil, že ak bude dopyt, so ZSSK majú pripravené riešenie pridania ďalších kapacít.

Doležal požiadal občanov o trpezlivosť, lebo rekonštrukcia sa uskutočniť musí.

„Spravíme maximum pre to, aby sme znížili kolóny a zvýšili priepustnosť. Naozaj budeme ešte hľadať alternatívy spolu s NDS,“ ubezpečil riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Ľuboš Rumanovský.