24. 06. 2021 16:45 | BRATISLAVA/mm

Blíži sa definitívny koniec jedno a dvojcentových mincí? Takto by to malo fungovať v praxi

Novela by mala vstúpiť do platnosti od januára budúceho roka.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TVNOVINY.sk

Blíži sa definitívny koniec jedno a dvojcentových mincí. Napriek tomu, že ich vláda nezruší, výrazne obmedzí ich používanie vo verejnom priestore. Poslúži na to klasické zaokrúhľovanie.

„Zavedieme možnosť zaokrúhľovania hodnoty nákupov tak, aby významne obmedzila obeh jedno a dvojcentových mincí, s cieľom znížiť náklady firiem a komerčných bánk,“ píše sa v Programovom vyhlásení vlády.

Po takmer roku a pol vládnutia to ministerstvo financií plánuje pretaviť aj do praxe, keďže avizuje, že na najbližšie rokovanie vlády predloží príslušnú zmenu zákona. Tá by mala vstúpiť do platnosti od januára budúceho roka.

„Tento krok zjednoduší vydávanie mincí, odľahčí naše peňaženky, pomôže starším ľuďom pri manipulácii s nimi, a zároveň zníži náklady podnikateľov za poplatky v prípadoch, keď ich potrebovali vložiť alebo spracovať v banke. Zmena bude mať pozitívny vplyv aj na životné prostredie,“ uvádza v tlačovej správe ministerstvo financií.

Obchodníci už dlhodobo tvrdia, že takéto opatrenie príjmu s otvorenou náručou.

„Obchodníci podporujú zrušenie jedno a dvojcentových mincí, pretože spôsobujú zbytočné náklady pri administrovaní nakladania s týmito malými mincami,“ uviedol pre tvnoviny.sk ešte minulý rok v apríli predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič.

Takto to bude fungovať v praxi

V praxi síce nepôjde o zrušenie, ale o systém zaokrúhľovania.

„Ministerstvo financií pripomína, že tento návrh neruší ani nezakazuje používanie 1 a 2 centových mincí ale zavádza len systém zaokrúhľovania,“ doplnil rezort.

Obchodníci dodávajú, že k zdražovaniu nemenia pristúpiť.

„Chceli by sme zdôrazniť, že zaokrúhľovať sa nebudú jednotlivé položky, ale až výsledná suma celého nákupu,“ vysvetľuje ministerstvo.

Zaokrúhľovanie by malo prebehnúť tak ako v roku 2004, kedy sa rušili 10 a 20-halierové mince. A to podľa základných matematických pravidiel.