03. 08. 2021 19:24 | BRATISLAVA/TV Markíza

Dotácia na obed alebo daňový bonus? Nový systém sprevádzajú zmätky a nejasnosti

Rodičia sa v týchto dňoch rozhodujú, čo si vyberú.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reflex

Dotácia na obed alebo daňový bonus? Väčšina pracujúcich rodičov si môže od nového školského roka vybrať, čo im vyhovuje viac. Škôlke či škole by ste to mali nahlásiť práve v týchto dňoch. Nový systém ale sprevádzajú aj zmätky a nejasnosti.

Obedy zadarmo, ako ich zaviedla Ficova vláda, Hegerov kabinet od nového školského roka ruší. S výnimkou detí v hmotnej núdzi či z chudobných rodín ich má nahradiť daňový bonus, ktorý od minulého mesiaca pre školopovinné deti stúpol o 16 eur na necelých 40 eur mesačne.

Hrozilo, ale že veľa rodičov napriek tomu zo systému vypadne. A tak štát pre istotu dáva rodičom školákov od 6 do 15 rokov vybrať, či radšej budú platiť nižšie dane alebo chcú príspevok na obed.

Daňový bonus na dieťa.
Daňový bonus na dieťa. Foto: TV Markíza
 

„Príspevok na stravu sa v novom školskom roku zvyšuje na 1,30 eura na obed, čo pri 20 obedoch za mesiac predstavuje zhruba 26 eur mesačne," vysvetlila hovorkyňa ústredia práce Mariana Šebová.

Týždeň na nahlásenie zmien

Platí jedno alebo druhé. Materské a základné školy práve preto v týchto dňoch bombardujú zamestnaných rodičov, aby im poslali čestné vyhlásenie, či na predškoláka alebo školáka berú daňový bonus.

„Rodič si musí byť vedomý, že ak by poberal dotáciu na stravu aj zvýšený daňový bonus, dochádza k poberaniu dotácie neoprávnene a môže dôjsť k situácii, že tento príspevok bude musieť byť vrátený," povedala Šebová.

Školy a škôlky musia nahlásiť deti, ktoré budú poberať príspevok na stravu, do 10. augusta. Ak by sa však situácia rodičov zmenila, zoznamy budú aktualizovať aj počas školského roka.

Odborník aj samotné úrady práce v každom prípade radia, že keď zarábate, výhodnejšie je zvoliť si daňový bonus.

„Môže byť mesiac, kedy má dieťa plnú dochádzku, ale sú aj mesiace, kedy sú prázdniny, dieťa môže byť choré alebo zatvorená škola kvôli pandémii. Takže by som radil rodičom, aby nešpekulovali a aby si uplatnili ak môžu bonus 39 eur mesačne," myslí si expert na dane a odvody Jozef Mihál.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza
 

Okolo nového systému je stále ešte aj viacero nejasností. Napríklad, ako majú škôlky riešiť, že päťroční predškoláci môžu mať daňový bonus aj obed zadarmo, no šesťroční už nie. Alebo čo ak sa niekto zamestná v priebehu roka. Podľa viacerých tak vláda novinkami narobila viac škody ako úžitku.

„Je to celé zle vymyslené. Budú problémy v ročnom zúčtovaní, nebude jasné, kto má na čo nárok. Nech už sú tie obedy zadarmo akékoľvek kontroverzné, keď to už raz bolo, malo to tak zostať," dodáva Mihál.

Tému dlhodobo sleduje reportérka Alexandra Danilov.

 

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.