09. 08. 2021 19:49 | BRATISLAVA/TV Markíza

Daňový bonus alebo príspevok na obedy? Táto tabuľka vám pomôže zorientovať sa

Automaticky majú nárok na obedy zadarmo len deti v hmotnej núdzi alebo z rodín na hranici životného minima.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Väčšina školákov a predškolákov nebude mať od septembra dotované obedy. No ich rodičia už majú na výplate viac vďaka nižším daniam. Školy a škôlky v týchto dňoch od pracujúcich rodičov zisťovali, či si budú žiadať o obedy zadarmo alebo chcú radšej na deti brať zvýšený daňový bonus. Záujem o stravné zatiaľ prejavil len málokto.

Pracujúci rodičia 6 až 15-ročných detí si mali po novom vybrať. Či ostanú pri daňovom bonuse, ktorý sa od júla zvýšil na necelých 40 eur mesačne, alebo školu či škôlku požiadajú o takzvané obedy zadarmo.

Mnohí podnikatelia o dotovaných obedoch ani nerozmýšľali. Zostať radšej pri daňovom bonuse radia odborníci aj pracujúcim rodičom. Ak by si totiž vybrali obed zadarmo, pri 20 školských dňoch by od štátu získali príspevok 26 eur. No prišli by o 40-eurový zvýšený bonus, ktorý už cítia na vyššej výplate. 

Pre zväčšenie tabuľky kliknite na obrázok.


Automaticky majú nárok na obedy zadarmo len deti v hmotnej núdzi alebo z rodín na hranici životného minima. Ostatní, ktorí chcú stravný príspevok, by mali škôlke či škole odovzdať čestné vyhlásenie, že nečerpajú daňový bonus. Kto, naopak, dáva prednosť vyššiemu daňovému bonusu, nemusí oznamovať nič.

Zmätení ale boli rodičia päťročných predškolákov, ktorí majú nárok aj na najvyšší daňový bonus aj na obedy zadarmo súčasne. Úrady práce im radia, aby kvôli lacnejšej strave tiež škôlke odovzdali čestné vyhlásenie. Keď dieťa dovŕši šesť rokov, môžu sa rozhodnúť buď pre stravu alebo bonus, ale o tejto veci musia informovať žiadateľa.

Zoznamy detí, ktoré budú mať od nového školského roka euro tridsať príspevok na obed, posielajú zriaďovatelia úradom práce najneskôr v utorok. Kto ešte dovolenkuje a maily zo školy a škôlky neriešil, má šancu nahlásiť svoje dieťa aj neskôr. Ak to stihne až po 10. septembri, nárok na dotáciu bude mať od októbra.