20. 09. 2021 19:31 | LIPTOV/TV Markíza

Tatry a Liptov mali historický prepad návštevnosti. Chýbali turisti z Poľska, Maďarska i Česka

Hoteliéri odhadujú medzisezónny pokles až o 60 percent.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Našim top turistickým destináciám vystavili vysvedčenie. Aká bola táto letná sezóna, naznačili prvé čísla.

Vysoké Tatry a Liptov čelili prepadu návštevnosti. V našich veľhorách dokonca hovoria o najhoršom roku za posledné tri desaťročia.

Keby Tatranci hodnotili iba medziročne sezónu, pokles odhadujú okolo 15 percent. Keď však zoberú do úvahy celý sezónny rok, oproti roku 2019 je to až 60 percent. Chýbali turisti z Poľska, Maďarska i Česka a podľa akutálnych údajov tohtoročné čísla ukazujú, že sme mali najhorší rok v turizme od éry samostatnosti.

Aj keď Liptov oficiálne čísla za leto ešte nemá, vedie už teraz povedať, že napríklad ubytovatelia nedopadli dobre. Na rozdiel od minulého leta sme zaznamenali prepad v obsadenosti ubytovacích zariadení o 15 až 30 percent. Pripisujú to najmä takmer absolútnemu výpadku zahraničnej klientely napr. z Poľska alebo Česka.

Naopak, podstatne lepšiu sezónu ako minulý rok zažili prevádzkovatelia vonkajších atrakcií. Prispelo k tomu najmä to, že exteriérové zariadenia sa ľudia nebáli navštíviť aj napriek tomuto pandemickému obdobiu. No ani v tomto segmente cestovného ruchu leto straty zo zimy a jari nevyriešilo.

Viac sa dozviete v reportáži, ktorú spracovali Marek Vnenčák a Mário Kermiet.

 

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.