28. 09. 2021 19:16 | BRATISLAVA/TV Markíza

Hydinári varujú pred kritickou situáciou. Na pultoch bude možno drahšie mäso aj vajcia

Cena za hydinu je nižšia ako výrobné náklady.

Hydinári varujú pred kritickou situáciou.
Hydinári varujú pred kritickou situáciou. Foto: TV Markíza

Za kuracie mäso či vajcia si možno priplatíme. Hydinári upozorňujú, že situácia je kritická. Náklady na chov a spracovanie hydiny im výrazne stúpajú a hrozí, že produkcia bude klesať. Zaplaviť nás môže lacnejšie mäso z cudziny.

Situácia v chove a spracovaní hydiny je už dlhodobo nepriaznivá. Hydinári opäť upozorňujú, že niektorí z nich už chov neudržia. Cena za hydinu je nižšia ako výrobné náklady. „Aj minulý rok sme informovali, že nárast je vysoký, ale v tomto roku sme zaznamenali najmä nárast cien kŕmnych zmesí pre hydinu,“ povedal Daniel Molnár, predseda Únie hydinárov.

A to v priemere až o 20 percent od začiatku tohto roka. Pritom krmivá tvoria rozhodujúcu časť všetkých nákladov v chove hydiny. Problémom je, že kým výrobné náklady stúpajú, na odbytových cenách sa to neukazuje.

To prináša chovateľom obrovské straty. Do toho vyššia minimálna mzda, príplatky za prácu v noci a víkendy a očakávané zvyšovanie energií. Vyššie odbytové ceny by sa však mohli ukázať na vyšších cenovkách v obchodoch.

Problém však je s lacným dovozom poľskej či ukrajinskej hydiny. Na nízke ceny, ktoré dokážu slovenským obchodníkom ponúknuť, sa totiž naši výrobcovia nechytajú. Aby sa na trhu udržali, potrebovali by ročne 10 miliónov eur, čo žiadajú už tretí rok.

Viac sa dozviete z reportáže Andrey Mačoškovej.