10. 05. 2019 13:05 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Ako by v eurovoľbách volili mladí? Kotlebovci na čele, vládna koalícia by mala jednu poslankyňu

Našimi novými europoslancami by sa stali Mazurek, Marek Kotleba či Uhrík.

Rokovacia sála počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Rokovacia sála počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Foto: TASR/AP

Ak by volili len mladí, vyše 15 percent v eurovoľbách by dostali kotlebovci. Za nimi by sa umiestnila koalícia Progresívne Slovensko a Spolu s 12,5 percentami. Treťou najúspešnejšou stranou by bolo hnutie Oľano s 9,8 percentami.

 

Simulované voľby organizovala Kancelária európskeho parlamentu a združenie Pre stredoškolákov. Na 204 stredných školách a dvoch vysokých odovzdali dokopy vyše 10-tisíc platných hlasov.

Do lavíc europarlamentu by podľa rozhodnutia študentov zasadli aj strany Sme rodina, SaS, Smer a Priama demokracia. Z vládnych strán SNS a Most-Híd by sa neprekrúžkoval nikto.

Ako by volili študenti?
Ako by volili študenti? Foto: TVNOVINY.sk
 

Rozdiely badať aj medzi jednotlivými študentmi. U gymnazistov vyhrala koalícia PS a Spolu. Stredné odborné školy a inak špecializované školy jasne favorizujú kotlebovcov. Z nich by ĽSNS volilo vyše 20 percent študentov.

Za ĽSNS by sa do europarlamentu prekrúžkovali Milan Mazurek, brat Mariana Kotlebu Marek a Milan Uhrík. Z koalície PS a Spolu by boli zvolení Michal Šimečka, Lucia Kleštincová a Dominik Hatiar.

Zo SaS najviac študentov oslovila Lucia Ďuriš Nicholsonová. Za Smer by v europarlamente ostala Monika Beňová. Študenti by prekrúžkovali aj Ibrahima Maigu zo strany Priama demokracia.

"Dá sa predpokladať, že nezanedbateľným faktorom pri výbere kandidáta bola aj rozpoznateľnosť kandidáta a ich mena. To dokazuje relatívne veľký počet preferenčných hlasov, ktoré dostal Ibrahim Maiga, napriek zanedbateľnej predvolebnej kampani. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvnil výsledky simulovaných študentských volieb do EP je aj fakt, že slovenskí študenti majú minimálne znalosti o tom, čo EÚ robí a ako funguje. Tieto výsledky naznačujú ovplyvniteľnosť študentov populistickou anti-EÚ kampaňou," vysvetľuje združenie Pre stredoškolákov.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce