16. 05. 2019 11:40 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Ešte netušíte, koho budete voliť v eurovoľbách? Pomôže vám volebná kalkulačka

Slováci majú dlhodobo najnižšiu účasť v týchto voľbách, a hoci si to neuvedomujú, aj tieto voľby zásadne ovplyvnia ich životy.

Voľby do Európskeho parlamentu
Voľby do Európskeho parlamentu Foto: shutterstock.com/andriano.cz

Ešte ani len netušíte, ktorú stranu a kandidáta podporíte vo voľbách do Európskeho parlamentu? Pomôcť by vám k tomu mohla volebná kalkulačka. Ide o aplikáciu, ktorú vyvinuli akademici pre širokú verejnosť. Nepreferuje žiadnu z politických strán alebo skupinu strán. Euandi2019 môže bezplatne použiť akákoľvek osoba, organizácia alebo inštitúcia. Slováci majú dlhodobo najnižšiu účasť v týchto voľbách, a hoci si to neuvedomujú, tieto voľby zasadne ovplyvnia ich životy.

Ako na to?

Volebná kalkulačka pomôže na základe volebných programov a vyhlásení voličom pri rozhodovaní. Dostupná je vo všetkých jazykoch EÚ. Používatelia reagujú na 22 vyhlásení pokrývajúcich širokú škálu aktuálnych politických otázok a politických hodnôt v európskej politike. Výsledky ukazujú, ktoré strany sú najbližšie k preferenciám občanov, a to vo svojej krajine, ako aj v celej Európe.

Kalkulačka zahŕňa 10 slovenských politických strán, ktoré majú podľa predvolebných prieskumov najväčšiu šancu získať mandáty v Európskom parlamente: Smer-SD, SaS, OĽaNO, PS/SPOLU, Kotleba-ĽSNS, Sme Rodina, KDH, SNS, Most-Híd a SMK.

VOLEBNÁ KALKULAČKA TU!