26. 05. 2019 10:10 , článok bol aktualizovaný 26. 05. 2019 23:07 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak, TASR

Oficiálne výsledky: Opozícia má nového lídra, Smer s trpkou porážkou, Kollár utrpel fiasko

Prečítajte si, ako uspela strana, ktorú ste v sobotu volili.

Michal Truban, Robert Fico, Boris Kollár
Michal Truban, Robert Fico, Boris Kollár Foto: TASR (koláž)

Víťazom volieb do Európskeho parlamentu na Slovensku sa stala koalícia Progresívne Slovensko (PS) - Spolu (20,11 percenta), za ňou nasleduje strana Smer-SD (15,72 percenta), tretia je ĽSNS (12,07 percenta).

Oficiálne výsledky.
Oficiálne výsledky.
 

Do europarlamentu sa dostali aj kandidáti za KDH (9,69 percenta), SaS (9,62 percenta) a OĽaNO (5,25 percenta). Účasť v eurovoľbách dosiahla 22,74 percenta. Oficiálne výsledky potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii.

Podľa predsedu komisie Eduarda Báránya sa volieb zúčastnilo nezanedbateľne viac voličov ako pri predchádzajúcich eurovoľbách. V roku 2014 bola účasť 13,05 percenta.

Volebná účasť na Slovensku.
Volebná účasť na Slovensku.
 

Za koalíciu PS a Spolu sa prekrúžkovali Michal Šimečka, Vladimír Bilčík, Martin Hojsík a Michal Wiezik. Za stranu Smer- SD sa do europarlamentu dostali Monika Beňová, Miroslav Číz a Robert Hajšel.

Tretia, kotlebova strana obsadí dva mandáty. Do kresla si sadnú Milan Uhrík a Miroslav Radačovský. Rovnako dva mandáty získala strana KDH. Za nich obsadia kreslá Ivan Štefanec a Miriam Lexmann, ktorá ale do europarlamentu nastúpi po brexite.

Rovnako aj SaS získala dva mandáty- prekrúžkovali sa Lucia Ď. Nicholsonová a Eugen Jurzcyca. Skupinu slovenských europoslancov uzatvára Peter Pollák z Oľano.

Ani jedného poslanca nemajú strany vládnej koalície SNS a Most-Híd. Nepresadili sa ani kollárovci.

Štátna komisia prijala k podnetom podľa jej predsedu asi 30 uznesení. "Išlo o otázky týkajúce sa dodržiavania volebného moratória a bežných organizačno-technických vysvetlení pri uplatňovaní volebného práva občanmi," priblížil Bárány obsah podnetov.

Bárány označil za najzávažnejší incident počas eurovolieb vyrojenie včiel v blízkosti jednej z košických volebných miestností. To je podľa neho dôvod, že priebeh volieb bol korektný a pokojný.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu mohlo podľa odhadu Štatistického úradu v sobotu hlasovať viac ako 4,4 milióna voličov. Hlasovať v eurovoľbách mohli nielen slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného štátu EÚ, ktorí majú v SR trvalý pobyt, ak o to požiadali.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce