27. 05. 2019 10:32 | BRATISLAVA/mm

Toto sú europoslanci, ktorí získali najmenej krúžkov: Jednému stačil extrémne malý počet

V niektorých prípadoch viac pomôžu strany kandidátovi ako kandidát strane.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

V eurovoľbách veľakrát potiahnu stranu kandidáti, ktorí na seba viažu veľkú voličskú základňu. Najviac takto svojej strane pomohla Monika Beňová zo Smeru alebo Michal Šimečka z PS a Spolu. Viac si o najkrúžkovanejších kandidátoch môžete prečítať TU.

Na druhej strane sú kandidáti, ktorí až tak veľa krúžkov nezískali a predsa sa dostali do EP. Tretí najmenší počet dosiahla Miriam Lexman z KDH s takmer 28-tisíc hlasmi. Musí však čakať na brexit, až po ňom si bude môcť uplatniť mandát.

Predposledný skončil prvý rómsky europoslanec Peter Pollák, ktorému prejavilo dôveru svojím krúžkom cez 23-tisíc ľudí. Pri Pollákovi aj Lexman treba však zdôrazniť, že počet krúžkov v porovnaní s výsledkom strany je viac menej proporčný.

Najmenej preferenčných hlasov medzi zvolenými kandidátmi získal Róbert Hajšel zo Smeru. Na jeho zvolenie mu teda v porovnaní s ostanými zvolenými europoslancami stačilo extrémne málo krúžkov, a to len necelých 14-tisíc. V tomto prípade mu jednoznačne pomohol výsledok strany.

Europoslanci, ktorí získali najmenej krúžkov

Robert Hajšel
13773

Peter Pollák
23815

Miriam Lexmann
27833

Na porovnanie sme sa pozreli na troch kandidátov, ktorí získali najviac krúžkov, no do EP sa nedostali. Prvý z tohto rebríčka Milan Mazurek z ĽSNS získal takmer 40-tisíc preferenčných hlasov.

Druhý Branislav Škripek z Kresťanskej únie získal necelých 27-tisíc hlasov, v jeho prípade sa však do EP nedostala ani jeho strana. Tretí v tomto rebríčku skončil Marián Čaučík z KDH, ktorému prejavilo dôveru 26-tisíc ľudí.

Kandidáti, ktorí získali najviac krúžkov, ale nestali sa europoslancami

Milan Mazurek
39496

Branislav Škripek
26963

Marián Čaučík
26306

Kompletné výsledky eurovolieb nájdete TU


VIAC Z Domáce