27. 05. 2019 13:23 | BRATISLAVA/mm

Imitoval Kotlebu, vo voľbách pohorel: Fiasku Kollára nezabránila ani podpora najväčších populistov

Prečítajte si dôvody, prečo Sme rodina utrpela v eurovoľbách debakel.

Boris Kollár, Matteo Salvini, Marine Le Pen
Boris Kollár, Matteo Salvini, Marine Le Pen Foto: TASR/TVNOVINY.sk (koláž)

Prekvapenie alebo len prehnané očakávania? Keď Boris Kollár oznamoval spoluprácu s Matteom Salvinim a Marine Le Pen, tak to vyzeralo na veľkú mobilizáciu, hlavne euroskeptických a antisystémových voličov.

Bratislavský kongres, kde prišla francúzska politička sa tešil veľkej mediálnej podpore, čo s veľkou aktivitou na sociálnych sieťach budilo dojem, že Kollár a jeho Sme rodina má našliapnuté na slušný výsledok. Video, v ktorom predseda hnutia horlivo rečnil na milánskom námestí pred tisíckami ľudí, bolo len čerešničkou na torte.

V realite však hnutie dostalo len niečo cez tri percentá a líder kandidátky Peter Pčolinský mal len približne 10-tisíc preferenčných hlasov.

„Problém môže byť, že všetko vsadili iba na komunikáciu cez sociálne siete ako v roku 2016, a zrazu to nestačilo. Treba ale povedať, že zrejme ani samotní ich voliči, nepovažovali tieto voľby za dôležité," pomenoval príčiny neúspechu v povolebnom štúdiu TV Markíza sociológ Michal Vašečka.

Nemusí byť však problém len v komunikácii, ale aj v samotnom uchopení témy a imitovaní niekoho iného.

„Kollár sa snažil priblížiť k pozícii kotlebovcov. Nebol však autentický v očiach svojich voličov, ale ani v očiach voličov Mariana Kotlebu. Líder ĽSNS bol jediný, ktorý dokázal zmobilizovať voličov v antisystémovom tábore," dodal Martin Slosiarik z agentúry Focus.

Borisovi Kollárovi sa tak ani napriek veľkej snahe a veľkej medzinárodnej podpore populistov nepodarilo presadiť u takýchto voličov. Aj toto fiasko by tak mohlo slúžiť za príklad ostaným politikom, že voliči si vždy napokon vyberú originál.

TU nájdete kopletné výsledky eurovolieb


VIAC Z Domáce