27. 05. 2019 15:11 | BRATISLAVA/mm

Získali stovky až tisíce hlasov. Pozrite sa, ako dopadli známe tváre v eurovoľbách

Žiaden z nich sa však nepriblížil k bránam europarlamentu.

Andy Hryc, Ibrahim Maiga, Martina Šimkovičová
Andy Hryc, Ibrahim Maiga, Martina Šimkovičová Foto: TASR/TVNOVINY.sk (koláž)

Novinári, herci, športovci. V každých voľbách sa uchádza o priazeň voličov viacero známych tvári. Výnimkou neboli ani víkendové eurovoľby. Pozreli sme na to, či sa niekomu z nich podarilo aj uspieť alebo štandardne pozbierali len pár hlasov.

Ibrahim Maiga

Najznámejší černoch na Slovensku Ibrahim Maiga kandidoval za stranu Priama demokracia. Na predvolebnej tlačovej konferencii oznámil, že je nešťastný z toho, čo sa na Slovensku deje. So stranou, ktorá hovorí o diktáte Bruselu, sa vraj stotožňuje. S ním sa zas stotožnilo 1700 ľudí.

Ivan Bella

Prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella chcel začať lietať aj do Bruselu. Pridal sa tak na kandidátku Sme rodina, ktorá sa vo voľbách spájala s populistami v celej Európe. So sloganom „Menej Bruselu, viac zdravého rozumu" sa však Bellovi nepodarilo ďaleko doletieť. Lístok na jeho palubu si „kúpilo" len niečo cez 4-tisíc ľudí.

Ľubomír Moravčík

Bývalý výborný slovenský futbalista, ktorého uznával celý svet. Po kariére sa okrem iného začal venovať aj politike, najviac tej komunálnej v Nitre. Teraz sa však rozhodol kandidovať aj do EP na kandidátke strany NAJ - nezávislosť a jednota. Tento ťah na bránku mu však veľmi nevyšiel. Dostal len 470 preferenčných hlasov.

Tibor Jančula

Ďalší bývalý slovenský futbalista, ktorý sa vydal na politickú dráhu. Dlhodobo pôsobí v drese SNS, za ktorú sedí aj v Národnej rade. Rozhodol sa však, že by si chcel ešte vyskúšať aj legionársky chlebík v zahraničí za väčšie peniaze. Prestup mu však zmarili ľudia, od ktorých dostal len 556 hlasov.

Andy Hryc

Herec a podnikateľ. Aspoň takto ho pozná slovenská spoločnosť. Koncom minulého roka sa však rozhodol založiť novú stranu Korektúra - Andrej Hryc. Eurovoľby boli jeho premiérou pred slovenskými divákmi, v ktorej sa predstavil úplne sám. Tí ho podporili 5-tisícovým potleskom.

Pavol Dubček

Do eurovolieb sa rozhodol zapojiť aj syn Alexandra Dubčeka. Pavol Dubček bol štvorkou na kandidátke SNS. Ľudia jeho snahu ocenili viac ako 11-tisíc hlasmi. Nie zlé, ale zatiaľ sa to nechytá na popularitu jeho otca.

Martina Šimkovičová

Hviezda alternatívnej a hoaxovej scény. V roku 2016 sa do parlamentu dostala na kandidátke Sme rodina, tú však veľmi rýchlo opustila a stala sa nezávislou poslankyňou. Teraz do EP kandidovala za stranu Starostovia a nezávislí kandidáti, za ktorú nekandidoval ani jeden starosta. Šimkovičovej však nezávislosť nepomohla a sťahovanie do Bruselu sa nekoná. Od voličov dostala bez mála 2-tisíc krúžkov.

Peter Marček

Na kandidátke Sme rodina sa do parlamentu dostal aj Peter Marček, ktorý spolu so Šimkovičovou hnutie aj hneď opustil. Marček sa preslávil svojím cestovaním na anektovaný Krym. V eurovoľbách už kandidoval za svoju stranu Hlas ľudu a dostal asi toľko hlasov, koľko by dostal na jeho obľúbenom Kryme - 586.

Helena Mezenská

Hviezda v spirituálnej komunite. Do EP kandidovala za stranu Doma dobre aj Helena Mezenská. Bývalej poslankyni za OĽaNO sa však podarilo prilákať k urnám len približne tisíc duší.

Anton Martvoň

Smerák a verný obhajca Ficovej strany. Takto si ho pamätáme z Národnej rady. Potom sa ale nedostal na kandidátku v roku 2016 a karta sa obrátila. Martvoň je teraz jej najväčší kritik, preto sa pridal k bývalému Mečiarovmu ministrovi Sergejovi Kozlíkovi. V Národnej koalícii sa mu však veľmi nezadarilo. Jeho politické vzkriesenie totiž ocenilo len približne 1500 ľudí.


VIAC Z Domáce