28. 05. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Volebná mapa rozobratá na drobné: Kotleba vyciciava Smer, PS/Spolu víťazili aj mimo Bratislavy

Na podrobne výsledky sa pozrel politický geograf Tibor Madleňák.

Volebná mapa na úrovni okresov
Volebná mapa na úrovni okresov Foto: TVNOVINY.sk

Stranícke interpretácie volieb sa veľakrát líšia od reality, keďže podľa politikov za každých okolností vyhrajú práve oni. Keď sa ale pozrieme na volebnú mapu okresov, tak sa nedá určiť jednoznačný víťaz.

„Nové politické zoskupenie PS/Spolu nadviazalo na úspech a aj na rozmiestnenie voličov Zuzany Čaputovej. Bratislavský kraj sa na celkovom zisku tejto koalície podieľal zhruba tretinou voličov, okrem Bratislavského kraja však dokázali vyhrať aj v Trnavskom, Žilinskom a Košickom kraji. Neplatí teda tvrdenie Smeru, že za volebným úspechom koalície PS/Spolu stojí len Bratislava," povedal na úvod politický geograf Tibor Madleňák.

ĽSNS stúpa na úkor Smeru

Smer aj napriek prehre však potvrdil svoju dominanciu vo svojich stabilných baštách, ako je celý región Zemplín, sčasti Šariš, oblasť stredného Považia, horná Nitra a okresy Poltár, Detva, Brezno či Revúca. Otázkou preto je, prečo sa mu nepodarilo vyhrať.

„Na rozdiel od iných strán (PS/Spolu, KDH, SMK) sa mu v žiadnom okrese nepodarilo získať nad 40 percent, čo bola v predchádzajúcich voľbách bežná vec. Celkovo tak došlo k celoplošnému zníženiu podpory Smeru (v relatívnych číslach), vrátane jeho najväčších regionálnych bášt," doplnil Madleňák.

Ďalším dôvodom pádu Smeru je aj postupný odliv voličov k ĽSNS. „Napríklad uvediem zisky 19,5 percenta v okrese Považská Bystrica, 15,6 percenta v okrese Púchov či 16,7 percenta v okrese Topoľčany. Ide o regióny, ktoré kedysi silne preferovali Mečiara, v poslednom období predstavovali regionálne bašty Smeru," zhodnotil politický geograf.

Dokonca v okresoch Čadca, Bytča a Považská Bystrica už dokázal Marian Kotleba nad Smerom aj vyhrať. Z toho vyplýva, že ĽSNS nevyhráva len v slabších socioekonomických regiónoch, ako je Krupina (22,61%), ale aj v rozvinutých častiach Slovenska.

KDH je späť

Niektorí politológovia označujú za výrazného skokana volieb KDH, ktoré po vypadnutí z parlamentu postupne získava späť svoje stratené pozície. Kresťanskí demokrati dokázali zvíťaziť až v siedmich okresoch.

„Hnutie bodovalo predovšetkým v tradične pravicovo-konzervatívnych regiónoch, kde dokázalo s prehľadom vyhrať. Prototypom takéhoto regiónu je Orava (okres Námestovo - 42,84%) a Spiš (okres Kežmarok 24,88%)," uviedol Madleňák.

Posledná strana, ktorá dokázala v nejakom okrese zvíťaziť, je SMK. Napriek tomu, že pokorila svojho rivala z Mosta-Híd, nepodarilo sa jej získať ani jeden mandát.

„Jej volebná podpora bola koncentrovaná do južných regiónov s maďarskou menšinou, kde dokázala vyhrať v 9 okresoch. Všade dokázala získať oveľa viac než strana Most-Híd," uzavrel Tibor Madleňák.