28. 05. 2019 10:51 | BRATISLAVA/mm

Volebná špekulácia: Takto by vyzeral parlament, keby parlamentné voľby dopadli ako tie európske

Pozrite sa, koľko mandátov by mali jednotlivé strany.

Rozdelenie poslaneckých mandátov v NR SR
Rozdelenie poslaneckých mandátov v NR SR Foto: TVNOVINY.sk

Európske voľby sa nedajú preklápať do volieb parlamentných, keďže do hry vstupuje viacero faktorov. Môžeme však sledovať trendy, ktoré môžu ukázať na rôzne voličské posuny v rámci strán.

Kotleba postupne vytláča Smer

Voliči niektorých strán považujú tému Európskej únie za veľmi dôležitú, čoho dôsledkom je väčší mobilizačný efekt. Naopak, niektoré strany nerobia ani poriadnu kampaň a tieto voľby vypúšťajú. Ďalším faktorom je nízka volebná účasť, ktorá môže skresľovať pohľad na reálnu silu strán.

Na druhej strane eurovoľby ukazujú rôzne trendy, ktoré môžeme odčítať napríklad pri pohľade na volebnú mapu regiónov.

Vieme zistiť, kde ktorá strana stráca alebo rastie a hlavne na úkor koho. Eurovoľby ukázali, že Kotleba postupne vytláča Smer z Kysúc a PS/Spolu vyhrávajú aj na východe Slovenska. Viac si môžete prečítať TU, v analýze politického geografa Tibora Madleňáka.

Rozloženie síl v NR SR

So zaujímavosti sme sa preto pozreli, ako by vyzeral slovenský parlament, keby parlamentné voľby dopadli tak, ako tie európske. Opozícia by mohla mať ústavnú väčšinu, Smer by bol s Kotlebom izolovaný v opozícii.

parlament s .jpg
 

Najviac mandátov by malo PS/Spolu - 42, druhý Smer by obsadil 33 kresiel. ĽSNS 25, KDH 20, SaS 19 a posledné OĽaNO 11 mandátov.

Keďže všetci zo spolupráce odmietajú Smer a ĽSNS, možnú koalíciu by mohlo vytvoriť PS/Spolu s SaS a KDH. V takomto prípade by mali pohodlných 81 kresiel . Ak by pribrali aj OĽaNO, tak by získali ústavnú väčšinu s 92 poslancami.

Samozrejme do parlamentných volieb sa toho ešte veľa udeje. Stranu už ohlásil dosluhujúci prezident Andrej Kiska a špekuluje sa aj o politickom projekte Štefana Harabina. Len tieto dve skutočnosti môžu slovenskú politickú scénu prepísať na nepoznanie.


VIAC Z Domáce