30. 11. 2016 10:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Ľuboš Blaha: Nebyť našich sociálnych opatrení, tak má Kotleba 35 percent

Poslanec za Smer o sebe hovorí, že je vyhranený antifašista. Verí, že Robert Fico bude na čele strany Smer ešte dlho a že kauza okolo Roberta Kaliňáka je len obyčajnou bublinou.

Ľuboš Blaha
Ľuboš Blaha Foto: TVNOVINY.sk

Neverí tomu, že Smer je strana oligarchov. Vraj na takéto tvrdenie neexistujú dôkazy. Známy je tvrdou kritikou Západu a svojimi politickými statusmi na sociálnych sieťach dvíha tlak mnohým ľuďom. Ľuboš Blaha je veľmi kritický aj k novinárom a v postate súhlasí s výrokom predsedu vlády o špinavých protislovenských prostitútkach.

Ľuboš Blaha v rámci politického spektra - kde by ste sa zaradili?

Som ľavičiar, socialista, v mnohých otázkach veľmi vyhranený. V otázke ekonomiky som antikapitalistom - to znamená, že chcem, aby bol tento systém, ktorý považujem za nespravodlivý, prekonaný nejakým sociálne spravodlivejším systémom. Zároveň som realista a uvedomujem si, že takéto niečo neprebehne do týždňa. Takže je potrebné robiť sociálne reformy, aby bola spoločnosť viac sociálne spravodlivá.

Na Slovensku máme 25 rokov tupý antikomunizmus

Naša krajina má skúsenosť so socializmom. Prešli sme si ťažké 50. roky, neskôr prišiel socializmus s ľudskou tvárou a následná tvrdá normalizácia. Ako toto obdobie vnímate?

Som veľký zástanca Alexandra Dubčeka. Práve model demokratického socializmu je to, čo si predstavujem ako ideál, čiže Dubčekova vízia je pre mňa inšpiráciou dodnes.

Tam (pozn. red. v socializme) bolo mnoho vecí, ktoré boli pozitívne v sociálnej oblasti - ľudia mali prácu, ľudia mali bývanie, zdravotnú starostlivosť a vzdelanie. Takže základné ľudské potreby, ktoré potrebuje každý človek, boli zabezpečené. Na druhej strane chýbala sloboda, chýbala demokracia, ktorú obhajujem vždy a za každých okolností. Nemali by sme rozhodne tvrdiť, že pred rokom 1989 tu bola čierna diera.

Viete uviesť krajinu, ktorá by nám mala byť vzorom?

Najbližšie k tomu, čo je aktuálne zrealizovateľné, bolo Švédsko, Nórsko, Dánsko - škandinávske krajiny s veľmi silným sociálnym štátom, niekedy v 60. alebo 70. rokoch.

Hovoríte o škandinávskych krajinách ako o vzore socialistického systému. Rastie tam však aj radikálna pravica. Tento problém je aj na Slovensku a ukázalo sa to v posledných parlamentných voľbách. Ako sa vám sedí s týmito ľuďmi v jednom parlamente?

Ja som veľmi vyhranený antifašista a mohli ste si všimnúť, že som jeden z najväčších odporcov neonacistov v slovenskom parlamente. Je mi z toho úprimne zle, že tu sedia. Je mi úprimne zle z toho, že fašizmus rastie aj v iných európskych krajinách a je to obrovská hrozba.

Na Slovensku je situácia o to ťažšia, že po 25 rokov ťažkého a dosť tupého antikomunizmu, ľudia, ktorí sú nahnevaní na režim, ktorý prináša nespravodlivosti, nerovnosti a vykorisťovanie, tak nesiahajú po ľavicovej alternatíve, ale krajne pravicovej.

 

Vy ste hovorili, že utiekanie ľudí k extrému je zlyhaním tohto systému. Strana, v ktorej pôsobíte aj vy, je ale pri moci od roku 2006 s malou prestávkou až dodnes. Nemyslíte si, že nárast extrémizmu sa dá pripísať aj na vrub strane Smer-SD?

Myslím si, že sociálna demokracia na Slovensku spravila veľmi veľa vecí, ktoré pomohli zmeniť neoliberálny režim, ktorý tu bol nastavený Dzurindovými vládami v minulosti. Viniť za toto Ficove vlády je nespravodlivé a myslím si, že robíme maximum.

Ja vás neviním, pýtam sa len či ste k tomu neprispeli aj vy?

Nemyslím si, že sme k tomu prispeli. Myslím si, že sme naopak prispeli k tomu, aby sa situácia sociálne zlepšila.

Nebyť našich sociálnych opatrení, tak má Kotleba 35 percent

V roku 2006 mal Marian Kotleba 0,0 nič, v roku 2016 už 8 percent. Tieto čísla skôr hovoria o opaku.

Môže potom Robert Fico za extrémizmus vo Francúzsku, vo Švédsku?

Bavíme sa o Slovensku. Rozumiem tomu správne, že extrémizmus podľa vás na Slovensku klesá?

Nie, ja iba hovorím, že sme zlepšili sociálnu úroveň, ale napriek tomu vidíme, že trend rastu krajnej pravice je celoeurópsky, celosvetový, súvisí s globálnou ekonomickou krízou, globalizáciou, migračnou krízou, skrátka, udalosťami, ktoré Slovensko nemá pod kontrolou.

Takže podľa vás by tie čísla extrémisti mali ešte vyššie, kebyže niet vašich opatrení?

Samozrejme. Nebyť tých sociálnych opatrení, dneska má Kotleba 35 percent.

Toto je ekonomický pohľad. Hlavnou témou pred voľbami bola ale migračná kríza, ktorú si na piedestál postavil aj Smer. Rétorika voči migrantom bolo poriadne tvrdá. Moja otázka teda znie: Bolo naozaj potrebné takto pritvrdiť? Nebolo výsledkom tejto rétoriky len zbytočné rozdúchavanie negatívnych vášní, ktoré v konečnom dôsledku nenahnali voličov k vám, ale práve do rúk krajnej pravice?

Viete, keď začala kríza, tak vyšiel prieskum, že 80 percent ľudí odmieta kvóty. Lebo je to o kvótach. To nie je o tom či máme alebo nemáme radi utečencov alebo migrantov.

Kvóty prišli až neskôr.

Prišli, ale ten nápad s kvótami prišiel už vtedy a v tej chvíli bol prieskum a tam sa pýtali ľudí, čo si myslíte o kvótach a 80 percent ľudí bolo proti. Teda očividne to nebolo tým, že Robert Fico alebo iní politici nejako zvyšovali vášne. Bolo to tým, že ľudia sami odmietali kvóty, ale odmietali ich veľmi racionálne, lebo kvóty sú nezmyselný nápad.

Jedna vec je odmietať kvóty, druhá je postaviť sa na hranicu a tvrdiť, že vybudujeme plot a nikto k nám neprejde. Ďalšia vec je povedať, že na Slovensku nedovolíme vytvoriť ucelenú moslimskú komunitu.

Premiér Fico jasne vysvetlil, že mal na mysli, aby nevznikali getá. Aby tu nevznikalo to, čo vzniká v niektorých západných mestách, ktoré proces integrácie moslimov, ale aj iných kultúr nemajú pod kontrolou. Pritom západné krajiny sú ďaleko bohatšie a majú s multikulturalizmom aj stáročné skúsenosti.

Naši voliči nie sú žiadne stádo

Robert Fico patrí roky medzi najpopulárnejších politikov a môžeme povedať, že niektorí jeho voliči na neho pozerajú ako na svätý obrázok. Robert Fico určitej skupine svojich voličov niečo povie a oni mu veria. A vy v strane o tom viete. Nebola pred voľbami téma migrácie len chladný politický kalkul, aby ste získali vyššie preferencie?

Nie a empirický dôkaz je ten, že aj po voľbách pokračujeme v politike proti kvótam a ponúkame koncept flexibilnej či efektívnej solidarity - chceme pomáhať všetkým krajinám, ktoré sú dotknuté migračnou krízou, ale nie tým, že si sem budeme presúvať ľudí ako vrecia so zemiakmi.

Čo sa týka Roberta Fica alebo Smeru. Ja neprijímam váš príbeh, že voliči Smeru fungujú ako nejaké stádo a keď líder zavelí, tak to stádo zmení názor. Je to presne naopak. My rešpektujeme ľudí. To vôbec nie je tak, že my si teraz myslíme, že ľudia sú len nejaké stádo, ktoré si na lusknutie bude myslieť, čo my chceme. Tak to možno funguje na pravej strane spektra.

Ľavicoví voliči sú sebavedomí, majú svoje názory a svoje presvedčenie a podľa toho fungujú. A my sa snažíme na jednej strane s nimi komunikovať a vysvetľovať im, že ak je tu nejaká miera xenofóbie, tak proste nie - ľudia nebláznite, veď moslimovia, Afričania sú fajn ľudia. Samozrejme, aj medzi nimi sa nájdu tí, ktorí uvažujú perverzne, zvrhlo, úchylne a pod. Ale takí sa nájdu aj medzi Európanmi - však sa pozrite na Kotlebu.

Na druhej strane rešpektujeme, že ľudia majú obavy a tieto obavy sa snažíme zmenšovať tým, že ponúkame realistické riešenia.

Okrem vstupu extrémistov do NR SR po voľbách rezonovala ešte jedna vec. Zloženie vládnej koalície. Keď som sa pozrel do parlamentu, tak mi v rámci zahraničnej politiky udreli do očí dve mená. Vaše a František Šebej. Môžu ľudia s tak odlišnými názormi na zahraničnú politiku spolupracovať?

Odlišujme politický a ľudský rozmer. Pokiaľ ide o ľudský rozmer, tak tam je úplne normálna spolupráca. Však sme všetci ľudia. Nemôže prenášať politické nezhody do ľudskej roviny.

Z hľadiska politiky sú rozdiely markantné a ja neviem či sa vôbec na niečom s Františkom Šebejom zhodneme. Asi jedine na tom, že sme antifašisti. Ale z hľadiska geopolitiky sú tie rozdiely strašidelné. No taká bola povolebná politická situácia a iná alternatíva koalície neexistovala.

Zoberte si, čo dnes máme v opozícii. Veľmi antieurópsky Sulík, veľmi divné hnutie Matoviča, ktoré by rozbilo do pár týždňov čokoľvek, čo by na Slovensku existovalo. Máme tu krajných pravičiarov a islamofóbov, xenofóbov od Borisa Kollára a máme tu neonacistov. Toto je taká hnedá guča, s ktorou sa nedá spolupracovať.

Ak dôjde k hlasovaniu v prípade Matovič, ako budete hlasovať?

Musíme sa dohodnúť, nechcem predbiehať. Môj osobný názor je, že Matovič sa síce tvári, že spravil len formálnu chybu, ale všetci vieme, že on vlastne reálne podniká a iba formálne prepísal firmu na manželku. Teraz ho len dobehla karma.

Pokiaľ sa ukáže, že pochybil a zákony boli porušené, tak si myslím, že Matovič nemá čo hľadať v slovenskom parlamente. Je to podvodník. Je to človek, ktorý veľmi silne skazil slovenskú politickú kultúru.

Často vyčítate pravicovým politikom, že "prisluhovačmi západu." Myslíte si, že v slovenskej politike pôsobia zahraniční agenti?

Takto ďaleko by som nešiel, lebo nemám na to dôkazy. Tak ako v každej krajine západného sveta, ale aj iných, tak ten vplyv amerických ambasád je veľmi silný.

A ruské ambasády nemajú vplyv?

Zďaleka nie taký, ako Američania. Keď sa pozriete, napríklad, na slovenské mediálne prostredie, tak 90% médií kope do Ruska. Takže očividne vplyv ruskej ambasády nie je príliš veľký.

Neverím tomu, že Smer je strana oligarchov

Vy ako ľavicový politik - ako vnímate stranu Smer-SD?

Stranu Smer sa snažím vnímať cez osobu Roberta Fica, lebo je lídrom, najvýznamnejším predstaviteľom a rozhodujúcim politikom v strane. Nepochybujem o tom, že Robert Fico je presvedčený ľavičiar - sociálny demokrat, ktorý verí tomu, že Slovensko a teda štát musí mať ďaleko viac kontroly nad ekonomikou.

 

Neveríte rečiam, že je to strana oligarchov?

Sú to reči, ktoré šíria hlavne pravicové médiá, ktoré mimochodom vlastnia oligarchovia. Takže z tohto hľadiska je to skôr smiešne, pretože žiadne takéto prepojenia neboli potvrdené. Sú to len dohady, sú to len reči. Ja im neverím.

Sú to čisté konšpirácie a na báze takýchto konšpirácií vznikajú aj reči o tom, že sú prepojenia medzi oligarchami a Smerom. Nie je to jednoducho pravda, neexistuje na to dôkaz.

Ani hlas podobný Ficovi?

Hlas podobný Ficovi je stará kauza, ktorá má neviem koľko rokov. Myslím si, že tam nebolo prepojenie s nejakými finančnými skupinami ani oligarchami a nemám pocit, že by toto niečo dokazovalo.

Skôr sa zaoberajme činmi politikov, a tam uvidíme, kto kope za oligarchov a boháčov. Politika Mikloša, Dzurindu a Radičovej bola práve o týchto ľuďoch. O bankách, o najbohatších ľuďoch, ktorým sa znižovali dane, privatizovalo sa atď. Tam to bolo očividné prepojenie. Ale teraz hovoriť o nejakom prepojení len preto, že to povie nejaké SME, ktoré vlastní Penta ...

No prečo to tam SME píše? Lebo Penta potrebuje robiť svoj biznis, potrebuje očierňovať štát. Lebo keď bude očiernený štát, tak v tej chvíli si ľudia povedia, že štát je zlý vlastník, štát je prehnitý, štát je skorumpovaný - dajme to súkromníkom. A potom nabehne Penta a kúpi to. Toto je celý zmysel tej kritiky.

Prečo sa Pente darí aj za vašich vlád?

Ale Penta je obrovský moloch, obrovská finančná skupina. Pokiaľ nedostanem moc so svojimi radikálnymi názormi a nebude tu späť nejaká miera socializácie takýchto špekulatívnych, podvodných a nechutných skupín, tak potom neexistujú riešenia, ktoré by boli schopné obmedziť moc takýchto kapitalistických impérií.

Ani za dve volebné obdobia?

Nedá sa to iba z pozície Slovenska. Žijeme v nejakom legálnom nastavení. V Európskej únii, kde je veľmi silne trhová ekonomika. Oni majú obrovské množstvo právnikov, kde si vedia každý zákon nejako prispôsobiť. Je to naozaj veľký problém - nie len na Slovensku, ale aj v ďalších iných krajinách. Pozrite sa, čo robil Apple v Írsku a aké daňové úniky všade robia nadnárodné koncerny. Musíme proti tomu bojovať ako celá Európa.

Kauza Bašternák je len bublina

Kritika opozície a médií je jedna vec. Ale nemáte pocit, že niektorí ľudia strane ťažia?

Premýšľam nad tým, koho máte na mysli.

Napríklad pán Kaliňák.

Robert Kaliňák je jeden z najpopulárnejších politikov Smeru. Aj po tej kauze, ku ktorej teraz chcete prejsť. Robert Kaliňák je jeden mimoriadne šikovný rétor, mimoriadne kvalitný politik - profesionál.

Nemyslím si, že by škodil strane. Práve naopak, myslím si, že strane dlhodobo veľmi silne pomáhal. Asi uznáte, že po Robertovi Ficovi je asi najvýraznejším politikom Smeru.

Kauza bola opäť do veľkej miery postavená iba na špekuláciách a dohadoch, kde sa vychádzalo z toho, že Robert Kaliňák z pozície ministra vnútra zasahoval do vyšetrovania, ale nikdy nič také nebolo preukázané. Čiže zase to bola len bublina, ktorá niekomu vyhovovala.

 

Aj Robert Fico povedal, že politik má určitú dobu trvanlivosti. Sám hovoril, že v roku 2014 tu už nebude. Kde vidíte stranu po Robertovi Ficovi? Alebo vidíte nejakého nasledovníka?

Nemá zmysel týmto spôsobom špekulovať.

Nie je tu ešte tento čas?

Tento čas tu ešte nie je. Mám pocit, že Robert Fico je pri plne sile, energický, dynamický.

Je večný? (úsmev)

Večný nie je, ale je to mladý človek. Keď sa bavíme o tom, že je tu nejaká doba exspirácie politika, tak to väčšinou súvisí s vekom.

V tejto fáze by som povedal, že nemá alternatívu v tom zmysle, že by bol niekto tak silný, tak charizmatický a tak šikovný politik ako je Robert Fico. A najmä nie tak ľavicový. Takže ja ako ľavičiar pevne verím, že bude na čele tejto strany čo najdlhšie.

Bez NATO by bolo na svete viac mieru

Často, a mnohokrát ostro, kritizujete Európsku úniu. Ste rád, že sme členom EÚ?

Absolútne. Ale toto je ten omyl percepcie, že by som bol protieurópsky. Samozrejme, že kritizujem EÚ, lebo si myslím, že do veľkej miery je neoliberálna a elitárska. Ale ja ju kritizujem preto, že je málo európska v tom zmysle, v akom si ja Európu predstavujem - v tej kultúrnej tradícii osvietenstva. To znamená, že by malo byť čoraz viac sociálnej rovnosti, viac posilniť sociálny model, zelený model Európy - ktorý bol vždy, alebo minimálne po II. svetovej vojne typický pre Európu. Zhrniem to. Ja kritizujem EÚ preto, lebo je málo európska vo svojom hodnotovom nastavení a nie preto, že by som bol nejaký nacionalista, alebo že by som ju z princípu nemal rád. Moja kritika je tvrdá, ale konštruktívna.

So vstupom do EÚ sa spája aj vstup do NATO. Čo si myslíte o tejto vojenskej organizácii?

Nechcem si, ako sa hovorí, púšťať ústa na "špacír". Všetci asi tušia, že NATO nie je organizácia, ktorú by som miloval (úsmev). Vo všeobecnosti nemám rád militantné spolky a vojnové združenia. Som pacifista, som človek, ktorý neznáša vojny a urobím všetko preto, aby fungoval mier. Myslím si, že NATO, po skúsenosti s bombardovaním Srbov v Juhoslávii, asi nemá dobré meno. Ani medzi mnohými Slovákmi, ani medzi mnohými ľavičiarmi - teda mojimi voličmi. Z pohľadu ľavičiara je NATO niečo, čo môžete mať ťažko rád.

Teda nemáte NATO rád, ale uvedomujete si, že z hľadiska geopolitiky musíme byť nejako chránení?

Takto by som to nepovedal. Myslím, že krajina sa dá chrániť aj inými spôsobmi.

Akými?

V rámci svetovej politiky by malo existovať rovnovážne nastavenie, bez ktorého sa aj tak nedá zabezpečiť mier. To znamená, že pokiaľ nebude vo svete viacej rovnováhy, pokiaľ nebudeme expandovať naše predstavy o svete na hranice Ruska, ktoré sa potom cíti ohrozené, pokiaľ nebudeme podporovať nejaké imperiálne výboje niektorých štátov, ktoré potrebovali ropu z Iraku, no tak ten svet bude bezpečnejší a nebude treba NATO.

Pred kým sa chceme chrániť? Kto vytvoril za posledných 20 rokov nejaké vojny? Kto bombardoval? No Američania, respektíve členské štáty NATO. V Iraku, Líbyi, v Sýrii. Ja mám pocit, že bez takýchto akcií NATO či jeho členov by bolo na svete viac mieru.

V USA sa uskutočnili voľby, vyhral Donald Trump. Čo si myslíte, ako sa bude vyvíjať vzťah Spojených štátov a Európy?

Je tragédiou, že americké voľby vyhral krajný pravičiar. Trump však nevyhral preto, že by bol nejaký skvelý, ale preto, že jeho protikandidátkou bola Hillary Clintonová - symbol establishmentu, symbol bánk, symbol korporácií. Keby proti Trumpovi stále Bernie Sanders - veľmi silný demokratický socialista, skutočný ľavičiar, ktorého si vážim - tak by toho Trumpa rozprášil. Proti Clintonovej by vyhral každý.

Ja vidím pozitívum v tom, že Trump môže zlepšiť vzťahy s Ruskom. Vplyv Ameriky vo svete však bude slabnúť, čo zasa na druhej strane môže pomôcť Európe, aby získala viacej sebavedomia a nezávislosti. Doteraz sa Európa správala veľmi závislo na USA.

Ako vnímate obsadenie Krymu?

Netreba to vytŕhať z kontextu. Musíme poznať celý ten príbeh. Bol demokraticky zvolený prezident na Ukrajine, ktorý bol protiústavne zvrhnutý za podpory západných veľmocí, ktoré sa snažili zvyšovať svoj vplyv v danom regióne. Pokiaľ dovtedy platilo, že Ukrajina je akási nárazníková zóna, kde nebude svoj vplyv preháňať ani Rusko z jednej strany, ale ani západ z druhej strany, tak sa to porušilo. No a tento vývoj spustil obrovské turbulencie. Rusko sa cítilo byť ohrozené, tak zareagovalo - spôsobmi, ktoré nebudem teraz hodnotiť - ale chránilo si svoj národný záujem. Ukrajinská kríza bola do veľkej miery obrannou reakciou Ruska na vývoj, ktorý spôsobila expanzívna politika Západu.

Rusi najskôr tvrdili, že s obsadením Krymu nemajú nič spoločné. Putin až neskôr priznal, že tam poslal vojsko. Potom je tu Donbas. Odkiaľ majú povstalci zbrane, ktorými dokážu čeliť ukrajinskej armáde. Je jasné, že ich vyzbrojujú Rusi. Ako sa dá v takejto atmosfére diplomaticky jednať o ukončení sporov na tomto území?

Je tu očividne geopolitický spor medzi veľmocami. Vy na jednej strane hovoríte, že Rusi sú nejakým spôsobom zaangažovaní v Donbase, ale nepoviete, že v Kyjeve sú zaangažovaní Američania. Je to teda súboj veľmocí a nie ukrajinských Ukrajincov proti proruským Ukrajincom. Ide o záujmy veľmocí a nie o boj slobody a demokracie proti zlému Rusku. Amerika bude tvrdiť, že je to boj za demokraciu, ale iba zakrýva realitu, že chce expandovať. Rusi budú zase tvrdiť že je to boj za ruské obyvateľstvo, ktoré žije na Ukrajine. Ale tiež si pritom chránia svoj záujem. Som ale presvedčený, že na východe Ukrajiny žijú ľudia, ktorí nemajú takú predstavu o štáte, akú má Kyjev a preto sa musí nájsť dohoda, násilie nič nerieši.

Súhlasím s Robertom Ficom, že niektorí novinári sú špinavé protislovenské prostitútky

Vaše politické statusy na sociálnych sieťach majú pozitívnu, ale aj negatívnu odozvu. Aj si ich nejako pripravujete, alebo len sadnete a píšete?

Píšem to spontánne. Je to spôsob komunikácie s mojimi voličmi, ktorý je relatívne jednoduchý a získavam aj spätnú väzbu od ľudí, ktorých si vážim, ktorí sú mojimi priateľmi na sociálnych sieťach.

Slovník, ktorý používam je trošku asertívnejší ako v bežnej činnosti, ale súvisí to s útokmi na mňa a na ľavicové hodnoty, na ktoré rovnako tvrdo reagujem.

Vieme, že jazyk na sociálnych sieťach je špecifický. Skratkovitý s údernými vetami. Prispôsobujete sa tomuto jazyku? Aby ste získali čo najväčšiu odozvu?

S týmto vôbec nekalkulujem. Moje názory sú často v kontrapozícii k tomu, čo si ľudia myslia. Aj moji priatelia. Napríklad necítia tak silne ten antifašistický element, ktorý mám ja. Napriek tomu som tu niekoľko mesiacov búšil do Kotlebu, pretože si myslím, že je to obrovské nebezpečenstvo. Boj proti nacizmu je pre mňa to najsilnejšie, čo môže byť. Mnohí ľudia s tým nesúhlasili, mysleli si, že sú ďaleko väčšie problémy. Napriek tomu o tom budem naďalej písať. Keby som reagoval iba na to, čo chcú ľudia, tak by som nepísal o Kotlebovi.

Chodíte na sociálne siete aj provokovať?

Som veľmi kritický voči subjektom, ktoré miluje pravicová tlač - či už sú to veľkopodnikatelia alebo americká politika. No a to potom môže vyzerať ako provokácia. Ale ja len hovorím svoje názory, ktoré mám od svojich pätnástich rokov, ide mi to zo srdca, nie je am žiadne kalkul.

Keď sa teraz s vami rozprávam, tak je to niečo úplne iné, ako keď čítam vaše statusy... Marián Leško raz o Borisovi Kollárovi napísal, že chce byť kráľom hejtu na internete. Nemáte pocit, že občas aj vaše statusy sa nesú na takejto vlne?

Ja som typ človeka, ktorý nemá dôvod voči nikomu šíriť nenávisť, alebo osobnú zlobu. Ja som naopak veľmi otvorený, vážim si mnohých pravičiarov, veď som učiteľom na vysokej škole, kde mám študentov, ktorí majú často odlišné názory ako ja. A mňa ani iný názor nevyrušuje. Mne skôr vadí tá miera nenávisti zo strany pravičiarov, pravicových médií voči nám ľavičiarom. Napríklad vo vzťahu k Rusku, kde nás označovali za ruských agentov, alebo vo vzťahu k sociálnym opatreniam, kde nás považujú za boľševikov. No a keď tu máte takúto nenávistnú atmosféru, tak ja mám takú povahu, že si proste po sebe skákať nenechám.

 

Často sa o novinároch vyjadrujete negatívne. Takisto ste vyjadrili podporu predsedovi vlády Robertovi Ficovi, ktorý povedal, že niektorí novinári sú špinavé protislovenské prostitútky. Viete menovať aj osobne?

Myslím si, že tí ktorí slúžia Pente, takže napríklad redakcia denníka SME. Ale nebudem hovoriť konkrétne mená, lebo nechcem byť osobný.

Takže všetci?

Ani nebudem hovoriť, že všetci. Použijem slovo niektorí, lebo nechcem byť osobný, to nie je môj štýl politiky. Iba tým chcem poukázať na situáciu, že mnohé médiá sú prepojené na finančné skupiny a skáču ako oni pískajú.

Keď nechcete byť konkrétny, tak to je také isté tvrdenie ako, že všetci politici kradnú.

Ja mám dobré vzťahy s mnohými novinármi a rozhodne si nemyslím, že všetci sú takíto. Ale niektorí sa správajú bezcharakterne a slúžia biznisu, to je jednoducho pravda.

Pätnásť rokov som hral v blackmetalovej kapele

Akú hudbu počúvate?

Metal.

Takže tieto fotky vám asi budú známe.

Hej, to sme boli v kapele ETHEREAL PANDEMONIUM. Hral som v blackmetalovej kapele a venoval som tomu asi 15 rokov života a som na túto činnosť hrdý. Mali sme veľa dobrých koncertov, veľa dobrých CD a myslím si, že sme spravili kopec dobrej roboty.

Ľuboš Blaha je druhý zľava
Ľuboš Blaha je druhý zľava
 

Ľuboš Blaha je druhý zľava
Ľuboš Blaha je druhý zľava
 

Takéto blackmetalové kapely skôr inklinujú k pravici niekedy až k extrémnej pravici. Ako sa z metalistu stane socialista?

Vždy som bol ľavičiar a to bolo do veľkej miery paradoxom, že aj na našom jednom CD som dal poďakovanie všetkým svojim ľavicovým kolegom a marxistom atď. Čo v tom prostredí bolo vnímané, že, Ježiš, jediný ľavičiar. Mne sa na black metale páčila hudba a nie kultúrny nános pravice. Z hľadiska textov mi bol vždy bližší ľavicový punk.


Ľuboš Blaha článok autorizoval.