02. 03. 2017 10:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Ivan Štefunko: Progresívne Slovensko neplánuje pozbierať politikov z iných strán

Progresívne Slovensko je momentálne občianske združenie, ktoré má ambíciu pretransformovať sa na politickú stranu.

Ivan Štefunko z Progresívneho Slovenska
Ivan Štefunko z Progresívneho Slovenska Foto: TVNOVINY.sk

Uvedomujeme si, že potrebujeme výrazného lídra, ale v súčasnosti to nepovažujeme za prioritu. Chceme sa prezentovať ako skupina silných osobností. Hovorí Ivan Štefunko z Progresívneho Slovenska.

Ľudia okolo tohto združenia navyše plánujú o pár mesiacov predstaviť program, s ktorým sa chcú uchádzať o dôveru ľudí. Ak bude podľa Štefunka uveriteľný, zmenia sa na politickú stranu.


O Progresívnom Slovensku sa hovorí ako o ľavicovo-liberálnom združení. Sedí to? Pýtam sa aj preto, lebo vo vašom združení sú ľudia z rôznych profesií a s rôznymi príbehmi.

Progresívne Slovensko spája ľudí mierne od stredu doľava a mierne od stredu doprava na liberálnom spektre.

Je iné byť v združení a iné byť viazaný politickým programom, stanovami atď. Aké bude vaše politické ukotvenie v rámci hodnôt?

Budeme stredovou stranou, pretože ľudia v Progresívnom Slovensku spájajú svoje názory niekde v strede.

Myslím si však, že ľudia sa už v súčasnosti nepýtajú či je niečo pravicové alebo ľavicové. To len politici radi akcentujú, aby sa nejako od seba rozlíšili.

Nám ide hlavne o riešenia pre krajinu. Momentálne intenzívne pracujeme na podrobnom programe, ktorý by sme chceli predstaviť v druhej polovici tohto roka. Malo by to byť z vizionárskeho aj konkrétneho hľadiska niečo, čo posunie krajinu dopredu.

 
 

Ak náš program bude uveriteľný pre ľudí, tak sa pretransformujeme na politickú stranu

Otvorene sa hovorí o transformácii Progresívneho Slovenska na politickú stranu. Aký je váš plán?

Veľmi dôležité je povedať, ako to celé vznikalo, aby som vedel zodpovedať, prečo ešte nie sme politickou stranou resp. prečo o tom uvažujeme.

Parlamentné voľby v roku 2016 ukázali, že krajina stráca víziu a cieľ. Mnohí ľudia sme si povedali - hlavne generácia štyridsiatnikov, ktorá tu už má svoje rodiny a chce tu žiť - že by sme s tým mali niečo spraviť.

Dali sme teda dokopy ľudí, ktorí podobne zmýšľajú o problémoch tejto krajiny a na základe toho sme urobili tím. Uvedomovali sme si dôležitosť nezávislosti od oligarchov, preto sme dali dohromady sumu peňazí, ktorá nám bude na to postačovať.

Neskôr sme pripravili stretnutie 120 ľudí, ktorí pôsobia v rôznych oblastiach a predstavili sme im našu víziu. Tá si vo väčšine získala podporu a vytvorili sme internetovú platformu o približne 2000 ľuďoch, ktorá navrhuje riešenia.

Následne sme išli do dvanástich slovenských miest, kde sme získali podporu a entuziazmus od ľudí, aby sme niečo urobili.

Teraz pripravíme program, ktorý predložíme ľuďom. A ak bude dostatočne uveriteľný a realizovateľný, tak prebehne transformácie na politickú stranu.

Z tohto mi vychádza, že do konca roka by sa dalo o Progresívnom Slovensku hovoriť ako o politickej strane.

Je to možné.

Koncom novembra ste predstavili tváre, ktoré podporujú Progresívne Slovensko. Na vašej stránke odvtedy svieti, že čoskoro predstavíte aj ďalšie. Odvtedy prešli mesiace a nič. Môžete teda predstaviť ďalšie mená?

Pridal sa napríklad Michal Šimečka, Irena Bihariová a postupne môžeme zverejňovať ďalších podporovateľov, ale nie je to pre nás kľúčová záležitosť.

Vnímame potrebu lídra, ale chceme sa prezentovať ako skupina výrazných osobností

V minulosti ste sa vyjadrili, že vás mrzí, že Progresívne Slovensko je vnímané ako váš projekt. S kým si ho teda máme spájať?

Treba ho spájať s ľuďmi, ktorí majú osobný príbeh a vo svojej profesii dosiahli skutočne veľa. Ale pre úspech krajiny nemôžete presadzovať svoju víziu len zo svojej oblasti a práve preto sa dali títo ľudia dokopy, aby predstavili ucelenú víziu. Takže momentálne sme skupinou aktívnych ľudí a každý z nich je osobnosťou.

Znie to veľmi pekne, ale v praxi, ak chcete uspieť na slovenskej politickej scéne, potrebujete výrazného lídra. Koniec koncov, vidíme to u každej politickej strany, ktorá sa na Slovensku presadila. Kto ním bude v Progresívnom Slovensku?

Vyštudoval som politológiu a nie každá politická sila musí mať výrazného lídra. V roku 1998 bolo na Slovensku strana SDĽ s predsedom Jozefom Migašom, ktorý nebol viditeľným lídrom a strana získala napriek prieskumom o päť percent viac. Práve preto, že to bola ucelená partia osobností.

Je to ale ojedinelý prípad, keďže situácia v roku 1998 bola špecifická kvôli spájaniu všetkých demokratických politických síl proti Vladimírovi Mečiarovi. A keď sa dnes pozrieme na politické spektrum, tak každá strana má svojho výrazného lídra.

Ale pozrime sa, aké problémy tieto strany majú. Jeden nemá nástupcu, druhému odišli ľudia, tretí nie je úplne rešpektovaný.

To je už dôsledok ich konania, ale v princípe to platí. A je to spôsobené aj slovenským elektorátom, ktorý si z väčšej či menšej časti výrazného lídra vyžaduje. Preto sa aj pýtam či z vašich radov prirodzene vzíde líder alebo ho už máte vybraného.

Nemáme ho určeného. Myslím si, že nikomu z tejto partie nechýbajú ambície, ale každý si uvedomuje, že v najbližších mesiacoch sa ukáže, kto je dôležitejší v obsahových záležitostiach a kto vo vodcovských.

Ale vnímate tú potrebu, že raz toho lídra budete potrebovať alebo ostanete pritom, že ste skupina silných osobností?

Som presvedčený, že nejakého lídra - líderku budeme potrebovať, ale momentálne to nie na stole. Ale tá vaša definícia - skupina silných osobností je to, čím sa chceme prezentovať.

 

Neplánujeme pozbierať politikov z iných strán

Spomínali ste, že chodíte diskutovať po Slovensku. Čo od týchto diskusií očakávate?

Po parlamentných voľbám novinári začali hovoriť, že Bratislava je odtrhnutá od zvyšku Slovenska.

Takto to skôr definoval Robert Fico.

V pohode. My sme si teda rozhodli overiť naše postoje či sú mierené na celé Slovensko. Potvrdili sme si, že nefungujúci štát - napríklad potreba vzdelávania alebo zdravotníctva -rovnako trápi ľudí v Ružomberku, v Lučenci či v Bratislave. Navyše sme si chceli vypočuť aj názory ľudí.

Koľko ľudí vám zatiaľ prišlo na diskusie?

Cez 100-120 ľudí, najmenej sme mali v Dunajskej Strede, kde prišlo asi 30 ľudí.

Okrem týchto diskusií ste ohlásili aj spoločnú aktivitu s Miroslavom Beblavým Big Idea Slovakia. Môžeme očakávať aj úplne spojenie?

Miroslav Beblavý je veľmi aktívny, pracovitý a morálne čistý poslanec. Má okolo seba zaujímavých ľudí, prevažne ženy, čo je super.

Prirodzene je nám veľmi názorovo blízky a naše dráhy sú veľmi paralelné a intenzívne diskutujeme.

Momentálne sa pripravujeme na našu tému, ktorú považujeme za Big Idea Slovakia. Máme tri témy a interne diskutuje, ktorá by to mala byť.

O aké témy ide?

Nemôžem povedať (úsmev). Lebo momentálne sa v dobrom hádame, ktorá by mali byť najviac vzrušujúca pre Slovensko.

A tá má byť vaša vlajková loď, s ktorou chcete predstúpiť pred ľudí?

Nie. Naše vlajkové témy sú úplne jasné. Vzdelávanie, zdravotníctvo a vyrovnávanie sociálnych rozdielov. A na to aby sme tieto tri ciele dosiahli, tak potrebujeme odstrániť korupciu, zlepšiť podnikateľské prostredie a zostať v európskom priestore.

Koncept Big Idea Slovakia je niečo, čo môže byť aj trocha kontroverzné. Napríklad ako Miroslav Beblavý otvoril zrušenie VÚC.

Komunikujete aj s inými politikmi? A na akej báze?

Politické spektrum, ktoré na Slovensku máme je buď starosociálno-demokratické, nacionalistické alebo konzervatívne. My ale chceme presadzovať veci, ktoré v tejto krajine 20 rokov chýbali. Takže je úplne prirodzené, že až s toľkými politikmi nekomunikujeme.

Je pravda, že v niektorých politických stranách sú niektoré individuality skôr náhodou, ale tých spočítate na prstoch jednej ruky.

Ale v prípade, že by sme sa transformovali na politickú stranu, tak neplánujeme pozbierať politikov z iných strán.

Ale dvere majú otvorené, ak sa zhodnete v názoroch?

Áno, ale tých je pár (úsmev).

Pán Poliačik?

Martin Poliačik je človek, ktorého roky poznám. Zhodneme sa vo veľmi veľa veciach, takže to je trochu aj o ňom, ako dlho vydrží v SaS v takom trpiteľskom postoji.

Komunikujete aj s prezidentom Andrejom Kiskom?

Som hrdý, že naša partia ľudí má veľmi priateľský vzťah s prezidentom, ale naša debata nejde po politickej línii. No jeho priority sa často prelínajú s našimi. Ale ak si mnohí ľudia myslia, že teraz v nejakej uzatvorenej miestnosti kujeme pikle a kreslíme si nejakú časovú líniu, tak to proste nie je pravda.

 

Chceme osloviť voliča, ktorý žije z práce

Richard Sulík vás považuje za možného partnera, ale druhým dychom dodáva, že sa nebojí odlivu voličov, keďže ste ľavicové združenie a máte promigrantskú rétoriku. Nebojíte sa presne tohto plytkého škatuľkovania, ktoré vás môže potopiť skôr ako vôbec začnete?

V prvom rade sa čudujem Richardovi Sulíkovi, že dodáva ten druhý dych, lebo je dôležitý politik na to, aby naznačoval hašterenie, ktoré ešte ani nevzniklo.

My sme sa ku žiadnym migračným otázkam ešte ani nevyjadrovali a chceme to riešiť po odbornej stránke. Škatuľkovanie na ľavicové a promigrantské mi pripadá skôr ako politický kalkul z jeho strany.

Viete ako dnes funguje nálepkovanie na sociálnej sieti. Stačí jeden virálny hoax a už sa negatívnej nálepky zbavíte len ťažko. Máte plán, ako sa voči tomuto brániť?

Po prvé, ešte nie sme politickou stranou a teda sme nezačali ani politicky komunikovať. Po druhé, ak to teda pretransformujeme na politické hnutie, tak naši podporovatelia nebudú len tí, ktorí sa nechajú presvedčiť jedným statusom na Facebooku.

Akého voliča chcete osloviť?

Je to trocha predčasná otázka, no odpoviem. Chceme osloviť voliča, ktorý žije z práce.

Takýto človek potrebuje mať infraštruktúru, dobré zamestnanie, dobrú starostlivosť o zdravie, svoje deti a rodičov. Teda ide o človeka, ktorý sa borí s každodennými problémami.

Taktiež by sme chceli osloviť voliča, ktorý nie je ustráchaný a neverí, že ho zvonka ovplyvňujú nejaké temné sily.

Sme presvedčení, že Slovensko by malo byť otvorenou krajinou, ktorá sa inšpiruje v zahraničí, na druhej strane by sme mali byť hrdí na naše tradície. To by však nemal byť argument, aby sme sa zatvárali pred svetom.

 

Ivan Štefunko rozhovor autorizoval.

Komentáre ( 0)