12. 06. 2018 09:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Milan Krajniak: Moje politické názory sú úplne odlišné od Kotlebu či Harabina

Podpredseda Sme rodina sa bude tiež uchádzať o funkciu prezidenta, doteraz je známych viac ako desať kandidátov.

Milan Krajniak
Milan Krajniak Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Milan Krajniak by chcel ako prezident tlmiť v spoločnosti vášne, aj napriek tomu, že predseda hnutia Boris Kollár počas migračnej krízy šíril hystériu a hoaxy. Podľa jeho slov sa však už dlhšiu dobu snažia takémuto správaniu vyhýbať, mali tomu podrobiť aj komunikačnú stratégiu. Podpredseda hnutia je zároveň presvedčený, že bude reálne bojovať o druhé kolo, preto vôbec neuvažuje nad tým, že by sa predčasne vzdal v prospech iného kandidáta.

Čo sa dočítate v rozhovore s Milanom Krajniakom?

Prečo sa rozhodol kandidovať za prezidenta
Prečo už na Facebooku nepoužíva prezývku Posledný križiak
Vysvetľuje, prečo chce zaviesť inštitút „ľudovej konzultácie"
Ako chce v spoločnosti tlmiť vášne
Prečo si verí, že bude reálne bojovať o druhé kolo
Prečo aj pri hodnotovej otázke, ako sú interrupcie, podporí návrh ĽSNS

Kedy ste sa rozhodli, že budete kandidovať?

Definitívne ma prišli moji kolegovia zo Sme rodina presviedčať asi tak mesiac a pol dozadu, kedy tvrdili, že by bolo dobré ponúknuť náš program aj v prezidentských voľbách. Zároveň si mysleli, že by som bol najvhodnejším kandidátom práve ja. Vtedy som sa rozhodol, že budem o tom vážne uvažovať, a keď som si veci premyslel, tak som kandidatúru prijal.

Pri vašom rozhodovaní zavážil aj fakt, že Andrej Kiska nebude kandidovať za prezidenta?

Nie. Prosba, aby som kandidoval, prišla predtým, než sa prezident Kiska rozhodol. A ani moje rozhodnutie nebolo týmto nijako ovplyvnené.

Hovoríte, že prv vás prišli kolegovia presviedčať. Takže u nich bola prvotná myšlienka, aby ste išli do volieb?

Úplne prvotne sme sa nad tým začali zamýšľať v zime. Potom však prišla vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice. V tom čase sme sa touto otázkou prestali zaoberať. Keď vznikla nová vláda Petra Pellegrinho, tak za mnou prišli kolegovia, aby sme sa opäť touto témou začali zaoberať s tým, že najlepšou voľbou za naše hnutie by som bol ja. Považujem to za veľkú dôveru a budem sa snažiť presadzovať náš program čo najlepšie aj v tejto prezidentskej kandidatúre.

 

Ako prezident by som sa všetkých ľudí pýtal na názor

Už niekoľko rokov sa označujete ako Posledný križiak. Teraz ste však toto prirovnanie odstránili z názvu svojej FB stránky a už takmer rok ste nič nepublikovali ani na domovskej stránke. Nechcete sa už takto profilovať pred verejnosťou?

Táto moja prezývka vznikla, keď som bol mimo politiky a neuchádzal som sa o žiadnu verejnú funkciu. Vyjadruje však to, čomu verím. Aj v dnešnej politike má totiž zmysel, aby chlap držal slovo, aby rešpektoval protivníkov, s ktorými nesúhlasí a aby sa snažil hovoriť to, čo si myslí. Nijako to však neskrývam, ale faktom je, že v rámci zjednodušovania som skrátil názov svojej fanpage len na Milan Krajniak.

Na svojej stránke sľubujete, že zavediete inštitút „ľudovej konzultácie", teda sa chcete ľudí vopred pýtať, aký majú názor na dôležité politické otázky. Ako to chcete realizovať?

Dvomi spôsobmi. U starších občanov by to bolo pomocou listovej zásielky a pre ostatných by bola možná elektronická komunikácia, pomocou autorizovaného mailu. Išlo by o dobrovoľnú záležitosť a vyjadril by sa len ten, kto by mal záujem.

Sledujte naše rozhovory na Facebooku

Technická otázka, odkiaľ chcete mať databázu kontaktov?

Prezident Slovenskej republiky je štátny orgán a predsa máme portál slovensko.sk, kde čoraz viac občanov má aktivovanú elektronickú komunikáciu. Bolo by škoda takúto infraštruktúru nevyužiť.

Poštová zásielka pre státisíce ľudí nebude lacná. Kto by to všetko hradil?

Prezidentská kancelária.

Máte prepočítané, koľko by to stálo?

Státisíce až možno milióny eur. Záviselo by to od toho, koľko ľudí by chcelo komunikovať elektronicky a koľko práve poštou. Ale radšej by som si obmedzil nejaké služobné cesty a venoval by som to na to, aby sa aj v priebehu volebného obdobia niekto pri dôležitých otázkach opýtal ľudí na názor.

Nejde len o populistický krok, ktorý má dať ľuďom ilúziu, že sa priamo podieľajú na moci?

Po vražde Jána Kuciaka prišli pomerne mohutné verejné demonštrácie, na ktorých sa logicky nezúčastnili všetci ľudia. Vo verejnosti panovali rôzne názory o tom, či majú alebo nemajú byť predčasné voľby. Čo keby sa prezident v takejto situácii opýtal občanov na riešenie? Nejde o manipuláciu, lebo ústavné orgány majú svoje kompetencie, ale konečne by sme sa reprezentatívnym spôsobom dozvedeli, nie však žiadnym prieskumom verejnej mienky, čo si ľudia myslia.

Máme zastupiteľskú demokraciu a v dôležitých otázkach sa majú rozhodovať politici. Nezriekali by sa takto ako prezident svojej moci. Veď by ste mohli mať iný názor, ako by mali ľudia.

Samozrejme, každý je zvolený s nejakým programom a mal by ho plniť do bodky. Sú však situácie, ktoré neviete predvídať. Keď takáto situácia nastane, tak je podľa mňa dobré, aby sme poznali názor ľudí. Či už to zoberú vládni politici do úvahy alebo si obhája opačný názor, tak to by už bolo na nich. Takže nikto nikomu žiadnu zodpovednosť neberie. Takto len máme možnosť poznať názor ľudí aj počas volebného obdobia.

 

Politici by mali vášne, ktoré vzbudzujú agresiu voči komukoľvek inému, tlmiť

Na úvodnej tlačovej konferencii ste povedali, že chcete predstavovať pokojnú silu, ktorá bude tlmiť vášne. Váš predseda Boris Kollár pred pár týždňami v rozhovore pre Denník N hovoril o „hysterických buznách". Pri takomto slovníku sa asi ťažko tlmia vášne.

Keby ste si ten rozhovor prečítali, tak by ste vedeli, že len citoval svojho priateľa homosexuála, ktorého sa pýtal či pôjde na pochod Pride. A on povedal, že nie, lebo nie je „hysterická buzna". Samozrejme, že novinár vytiahne toto tvrdenie a dá ho do titulku, lebo sa to potom lepšie predáva. To, čo je však podstatné je, že by sme mali pristupovať k problémom vecne. Keď s vami nesúhlasím, nemusím o vás rozprávať, že ste gauner, zlodej alebo opilec, lebo práve takéto správanie vzbudzuje v spoločnosti vášne.

Čítal som ten rozhovor a pán Kollár to povedal a až na obranu zdôraznil, že aj jeho kamarát homosexuál sa takto vyjadril na účastníkov Pride-u. Nejde však len o jedno jeho takéto vyjadrenie. Napríklad v máji 2016 použil slovné spojenie „zaostalé dementné cigánske deti."

Neviem, že by sa takto vyjadril, ale každopádne o týchto veciach sa rozprávame so všetkými členmi strany. Možno ste si to všimli, ale v posledných dvoch rokoch sa snažíme rozprávať, čo najviac vecne a čo najmenej expresívne. Pre mňa je dôležité, aby som svojich oponentov hoc aj pri hádke osobne neosočoval, lebo potom nie je priestor pre vecné riešenia pre ľudí. Myslím si, že napriek tomu, že náš predseda je veľmi spontánny človek, tak keď si pozriete jeho vyjadrenia v posledných mesiacoch, tak sa snaží aj on tlmiť vášne.

Keď som si pozeral vaše stranícke výstupy, tak je pravdou, že badať rozdiel. Znamená to, že ste vedome zmenili komunikačnú stratégiu?

Keď sme prišli do parlamentu, verili sme, že budeme môcť presadzovať dobré veci. Po niekoľkých mesiacoch nás najviac prekvapilo, že v pléne to je len o prekáračkách. Preto sme si povedali, že my to takto robiť nechceme, lebo to nikam nevedie. Som rád, že ste si to všimli, lebo v našom hnutí sa naozaj snažíme vedome tlmiť vášne, aby vznikla konštruktívna atmosféra.

Podľa zistení IVO a agentúry Focus nám za 10 rokov stúpa v spoločnosti netolerancia. Sociálny dištanc majority voči menšinám sa takmer zdvojnásobil. Slovenskom teraz otriasla vražda Hanryho z Filipín, ktorý chcel pred agresorom ochrániť svoje kamarátky. Nie je aj toto zodpovednosť politikov, keď svojou rétorikou v spoločnosti burcujú vášne?

Politici by mali vášne, ktoré vzbudzujú agresiu voči komukoľvek inému, tlmiť. Faktom ale je, že keď si porovnáte vplyv politikov a vplyv napríklad filmov, videí na youtube atď. na formovanie správania sa spoločnosti, tak si myslím, že vplyv politikov je zanedbateľný.

S tým sa dá polemizovať, lebo napríklad hystériu počas migračnej krízy vyvolávali aj politici, medzi nimi aj váš predseda, a nie filmy či videá na youtube.

Nechcem vám ujsť od odpovedi, ale potrebujem vložiť vsuvku. Videá, ktoré boli reálne a šírili sa po internete, nerobili politici. Keď v Kolíne na Silvestra znásilňovali a sexuálne obťažovali migranti, tak to nebol hoax ale realita, ktorú sa mimochodom nemeckí politici a médiá snažili dlho ututlať. Keď moslimský gang roky znásilňoval neplnoleté dievčatá v mestečku Rotherham, tak to policajti päť rokov nevyšetrovali. Viete z akého dôvodu? Lebo sa báli, že by boli obvinení z islamofóbie. Takže neriešenie problému vzbudzuje vášne a nie to, že niekto na to poukáže.

A teraz sa vrátim k vašej otázke. Bezpečnostnou politikou sa zaoberám viac ako 20 rokov. Podľa môjho usúdenia, ale berte to tak, že nemám k dispozícii vyšetrovací spis, sa mi nezdalo, že ten útok, ktorý sa stal na Obchodnej ulici v Bratislave, bol rasovo motivovaný. Myslím si, že opitá hlava nezniesla, že sa jej niekto vzoprel a na to prišla afektovaná reakcia. Bohužiaľ, takýchto situácií máme po Slovensku veľa a to bez ohľadu na národnosť alebo rasu, pretože nám stúpa agresivita mladých ľudí, ktorí až pričasto navštevujú posilňovne a berú nejaké prípravky.

Spomenuli ste reálne videá, ktoré sami o sebe vyvolávajú v spoločnosti vášne. Dôležitý je však aj spôsob, ako to daný politik verejnosti podá.

Pravdepodobne áno, ale akýkoľvek spôsob, akým podáte pravdivú realitu škodí menej, ako keď sa snažíte pravdivú realitu potlačiť a zakryť. Hlavným kritériom má byť, či ide o pravdu a až druhotné je, či niekto pritom použije trochu expresívnejší výraz.

 

Budem sa reálne uchádzať o druhé kolo

O funkciu prezidenta chce zabojovať množstvo kandidátov. Ktorého z doterajších súperov považujete za svojho najväčšieho konkurenta, čo sa týka deľby hlasov?

Vôbec neviem a myslím to úprimne. Až na jeseň budeme vedieť, kto všetko bude reálne kandidovať a až podľa toho sa bude dať povedať, kto je komu konkurentom.

Skúsim inak. S kým sa budete tematicky najviac prekrývať?

Mám pocit, že z tých kandidátov, ktorí doteraz ohlásili kandidatúru, s nikým. Moje postoje sú konzistentné v tom, že nie som prívržencom straty suverenity Slovenskej republiky, čiže nechcem ísť do nejakého jadra EÚ. Som prívržencom toho, že Slovensko má byť súčasťou strednej Európy, lebo vždy keď sme sa snažili byť súčasťou východnej alebo západnej Európy, tak to bolo umelé a nedopadlo to dobre. A mám pocit, že takýto kandidát, ktorý by si toto myslel, v ponuke nie je.

Ste kresťanský konzervatívec a k tomuto sa hlási napríklad aj strana ĽSNS, teda Marián Kotleba.

To nie je konzervatívna strana.

Takže tu sa nebojíte odlivu hlasov?

Absolútne nie. Ak chceme do tohto spektra zabŕdnuť, tak môj politický štýl a názory sú úplne odlišné, ako má pán Kotleba či pán Harabin.

Keď ste ohlasovali kandidatúru, tak ste pôsobili dosť sebavedomo. Veríte v to, že vás ľudia zvolia za prezidenta?

Keď sme tri mesiace pred voľbami ohlásili s pánom Kollárom, že ide kandidovať do parlamentu, tak si 90 percent ľudí ťukalo na čelo. Nielenže sme uspeli, ale počas dvoch rokoch sme si vybudovali aj rešpekt tým, že ľudia vedia, že si stojíme za slovom. Rovnako aj v tejto prezidentskej kampani budem hovoriť to, čo si myslím a napriek tomu, že niektorí ľudia nebudú so mnou súhlasiť. Budú mať však istotu, že ich neoklamem. Preto verím, že sa mi podarí získať dostatočný počet hlasov, aby som sa reálne mohol dostať do druhého kola. Tam už však neviem povedať, kto by bol mojím protikandidátom, preto neviem odhadnúť svoje definitívne šance na víťazstvo.

V prípade nižších preferencií budete zvažovať aj svoje odstúpenie v prospech iného kandidáta?

Myslím si, že moja podpora, ktorú získam počas kampane, bude taká, že ma to bude oprávňovať reálne sa uchádzať o druhé kolo, a preto vôbec neuvažujem, že by som niekoho ďalšieho podporil. Samozrejme, ak by som sa do druhého kola nedostal, tak poviem svoj názor, koho by som odporučil voliť.

Budete sa uchádzať o podporu aj u iných strán?

Nie. Budeme sa snažiť presviedčať ľudí. Ak by ma ale nejaká politická strana vyzvala na stretnutie a chcela by ma podporiť, tak sa tomu nebránim. Nestaviam ale svoju kandidatúru na tom, že chcem získať politickú podporu strán, ktoré by ma doporučovali.

Zakladali ste stranu NOVA spolu s Danielom Lipšicom. Nebudete o neho hľadať podporu?

Nie, nie. Pokiaľ sa ma slobodne rozhodne niekto podporiť, budem za to vďačný. Aktívne však nikoho nebudem oslovovať.

 

Dobré návrhy ĽSNS podporujem z úcty k ich voličom

Andrej Kiska síce oznámil, že nebudete kandidovať na prezidenta, ale neodíde z verejného života. Čo by sa podľa vás udialo na politickej scéne, ak by vstúpil do straníckej politiky?

To neviem odhadnúť, lebo neviem s kým a s akým programom do nej pôjde. Myslím si, že pán Kiska má dostatočnú dôveryhodnosť u nejakej časti občanov, aby mohol pôsobiť v straníckej politike. Ale ako povedal, že sa vyjadrí až po komunálnych voľbách, tak dovtedy treba počkať, inak by to boli len špekulácie.

V parlamente sa momentálne diskutuje o interrupciách a ústavnom zastropovaní odchodu veku do dôchodku. Ktorý z týchto návrhov podporíte?

Stropovanie veku odchodu do dôchodku v princípe podporujeme. Ministrovi práce sme aj predložili našu podmienku, aby žena za každé vychované dieťa odchádzala skôr do dôchodku. Toto bolo zatiaľ akceptované. Uvidíme, čo sa ďalej bude s týmto návrhom diať v parlamente, ale v zásade sme pripravení rokovať o jeho podpore.

Čo sa týka interrupcií alebo ochrany života, tak pri takýchto témach máme v našom klube dohodu, že každý člen môže hlasovať slobodne podľa svojho vedomia a svedomia. Osobne tento návrh v prvom čítaní podporím.

Vaša strana aj vy ste známy tým, že podporujete všetky podľa vás dobré zákony a neriešite, kto ho predkladá. Teraz sa ale jedná o bioetickú otázku, ani teraz vám neprekáža, že to predkladá ĽSNS, ktorá zastáva úplne iné hodnoty?

Podľa skúsenosti, ktorú mám v parlamente, by som potom nemohol hlasovať za nič. Predstavím si pána Danka, ktorý v parlamente kde koho uráža, tak by som nemohol hlasovať za návrhy SNS. Potom si predstavím pána Fica a nemohol by som hlasovať za návrhy Smeru atď. Podľa tejto logiky by som nemohol hlasovať za žiadne návrhy a tým pádom by som pre ľudí nič neurobil.

Lenže pri pánovi Dankovi či Ficovi sa pohybujeme v demokratickom priestore a na druhej strane sú ľudia, ktorí popierajú holokaust alebo ospevujú Prvý slovenský štát.

Ja považujem 29. august za jedno z najsvetlejších miest v slovenských dejinách. Keby ste sa ma opýtali, ktoré tri osobnosti najviac pomohli Slovensku, tak generál Golian by bol medzi nimi. Tým len ilustrujem, aby bolo úplne jasné, že sa v týchto otázkach nezhodujem s pánom Kotlebom. Ale ako veriaci človek považujem ochranu života za veľmi principiálnu vec. Takže ja sa nesnažím hľadať rozpory medzi politikmi, lebo tých je mnoho. Preto som sa rozhodol podporovať všetky návrhy zákonov, ktoré sú dobré pre ľudí.

Rozporov je veľa, lebo niekto je liberál, niekto konzervatívec a niekto sociálny demokrat. Stále ich ale spája demokratický režim. Nemáte hranicu aspoň pri hodnotových otázkach, že nebudete podporovať návrhy extrémistov?

Vnímam to opačne. Ja nepovažujem 200-tisíc ľudí, ktorí volili ĽSNS za fašistov. Napríklad aj kvôli tomu, že podľa prieskumov väčšina týchto voličov podporuje SNP, nie Prvý slovenský štát a Jozefa Tisa. A práve z úcty k týmto ľuďom sa snažím zohľadňovať aj ich záujmy, ktoré bohužiaľ dnes reprezentuje pán Kotleba a spol.


Komentáre ( 0)