26. 06. 2018 11:05 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Kandidát na prezidenta Robert Mistrík: Bol by som nerád, keby sme prenechali krajinu nevhodným ľuďom

Úspešný vedec a podnikateľ by rád pokračoval v tom, čo začal Andrej Kiska.

Robert Mistrík
Robert Mistrík Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Opäť sa rozhodol vstúpiť do politiky a rád by pokračoval v práci Andreja Kisku. V rozhovore hovorí Robert Mistrík, ktorý v pondelok oficiálne oznámil svoju kandidatúru na prezidenta. Podľa jeho slov mal na to viacero dôvodov, ale v skratke by bol nerád, keby sa Slovensko dostalo do rúk nevhodným ľuďom.

Čo sa dočítate v rozhovore s Robertom Mistríkom?

Prečo opäť vstúpil do politiky
Či sa nebojí nálepky Kiska 2.0
Ako sa pozerá na opozíciu
Ako vníma novú vládu Petra Pellegriniho
Ako chce pomôcť k vyšším platom

Ste úspešný vedec, máte úspešnú firmu. Prečo ste sa opäť rozhodli vstúpiť do politiky?

Mám na to niekoľko dôvodov. V prvom rade by som chcel pomôcť zlepšiť život na Slovensku. Chcel by som prispieť k slušnému a spravodlivému Slovensku. Rád by som dopomohol aj k zvýšeniu životnej úrovne a s tým spojenému zvyšovaniu platov. Určite by som presadzoval aj tému životného prostredia.

To boli skôr vaše priority, čo tie dôvody?

V živote som dosiahol viacero úspechov aj na poli podnikania, aj vo vede. Toto ma naplnilo a teraz by som sa chcel posunúť ďalej. Je pravdou, že by som si mohol užívať plody svojej práce, ale nechcem zaháľať a chcem pomôcť Slovensku.

Máte aj konkrétny moment, ktorý vás presvedčil, že zabojujete o Prezidentský palác?

Ako náhle začali prenikať informácie, že pán prezident Kiska nechce pokračovať, tak vtedy som začínal rozmýšľať o svojej kandidatúre. Bol by som nerád, aby sme krajinu prenechali nevhodným ľuďom. Rád by som pokračoval v tom, čo začal Andrej Kiska.

 

Kiska 2.0.? Nemyslím si, že by ma ľudia nejako úzko spájali s Andrejom Kiskom

Kandidujete ako občiansky kandidát, pre širokú verejnosť nie až tak známy. Pred piatimi rokmi by som takto opísal Andreja Kisku. Navyše by ste teraz chceli pokračovať v jeho práci. Ako sa pozeráte na túto paralelu?

Toto predchádzajúce obdobie ukázalo, že nestranícky a nezávislý kandidát je dobrou voľbou pre Slovensko. Andrej Kiska tiež dosiahol podnikateľské úspechy a rozhodol sa, že vstúpi do verejného života, čiže v tomto je paralela podobná. Na druhej strane, na svete neexistujú dvaja rovnakí ľudia. Mám iný životný príbeh, iný program a s nimi idem osloviť voličov.

V kampani budete spolupracovať s agentúrou Komplot, ktorá pomáhala aj Andrejovi Kiskovi. Nebojíte sa nálepky Kiska 2.0.?

Pred voličov idem s vlastným programom, s vlastným životným príbehom, čiže nemyslím si, že by ma ľudia nejako úzko spájali s Andrejom Kiskom.

Andrej Kiska dlho váhal so svojím rozhodnutím. Prišlo dosť neskoro, a preto ma zaujíma, či sa nebojíte, že za tak krátky čas dokáže osloviť dostatočný počet voličov?

Nemyslím si, že je kriticky málo času, predsa len máme ešte trištvrte roka do volieb. Vynaložím však svoju všetku energiu na to, aby som sa stal známejším a aby som voličom predstavil svoj program. Navyše, už máme pripravený jasný plán kampane, takže všetko určite včas stihneme.

Koľko plánujete minúť v „neoficiálnej" časti kampane?

Za celú svoju kampaň plánujem minúť 500-tisíc eur, presne tak, ako to určuje zákon. Tieto peniaze budú pochádzať z mojich vlastných zdanených peňazí, ktoré som získal svojou prácou. Určite by ste sa ma teraz pochopiteľne chceli spýtať, či do toho bude zaangažovaná aj moja firma, tak odpovedám, že nie, nebude. Všetko teda pôjde z mojich súkromných peňazí.

Nikto iný vám neprispeje?

Z mojich peňazí pôjde 90 percent a zvyškom mi prispeje šéf Esetu Richard Marko spolu s jeho manželkou Luciou.

Robert Mistrík študoval na Chemicko-technologickej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. V roku 1998 založil firmu HighChem, pôsobiacou v oblasti hmotnostnej spektrometrie, matabolimiky a chemických analýz, ktorú dodnes vedie.

Je autorom patentu na identifikáciu malých molekúl vrátane nových diagnostických markerov zákerných chorôb a pôvodným autorom softvéru Mass Frontier, ktorý sa používa vo viac ako 2000 vedecko-výskumných a priemyselných laboratóriách na celom svete.

Taktiež je spoluautorom metódy prehľadávania hmotnostných spektier cez Google, ktorá bola publikovaná v Nature Biotechnology, v jednom z najvýznamnejších vedeckých časopisov. Bol to počin, ktorý sa podaril vedcovi zo slovenskej inštitúcie po 14 rokoch.

V roku 2009 zakladal SaS, o tri roky zo strany vystúpil a opäť sa naplno začal venovať vede. V máji oznámil svoj záujem kandidovať za prezidenta SR.

Táto kandidatúra nie je váš prvý kontakt s politikou. V roku 2009 ste spoluzakladali SaS. V roku 2012 ste jej rady opustili. Prečo?

Áno, zažil som si už politiku, obohatilo ma to a musím sa priznať, že ma to aj celkom bavilo. Nemal som však dostatok času venovať sa vede, a tak som sa v istom momente rozhodol, že sa vrátim späť k svojej práci.

Bol tým momentom pád vlády Ivety Radičovej?

Vtedy skutočne išlo o turbulentné obdobie, keď sa toho veľmi veľa dialo a v určitom momente som sa rozhodol ,že sa už nebudem venovať politike, ale svojej práci.

Aký máte vzťah s Richardom Sulíkom?

S Richardom sme priatelia, ale nemáme problém si do očí povedať aj nepríjemné pravdy.

Vy o sebe tvrdíte, že ste prozápadne orientovaný. Ako sa pozeráte na jeho kritiku k EÚ, postoj k migrácii a k tomu prislúchajúci slovník?

Načrtli ste viacero vecí. Začnime teda najcitlivejšou témou - migrácia. Súhlasím s ním v tom, že migráciu treba riešiť štyrmi spôsobmi. Treba zabrániť nelegálnej migrácii, treba posilniť vonkajšie hranice EÚ, treba pomôcť nárazníkovým štátom a treba riešiť problémy, kvôli ktorým títo ľudia odchádzajú do Európy. Potom ste sa ma pýtali na jeho vyjadrenia. Viete, v opozícii toho veľa nezmôžete, a vtedy majú politici tendenciu k expresívnejšiemu slovníku, aby na seba viac upozornili.

Myslíte si, že keby sa Richard Sulík dostal do vlády, tak by sa zjemnila aj jeho rétorika?

V prvom rade Richard Sulík reprezentuje stranu SaS, ktorá odborne vyzrieva a jej predstavitelia by boli schopní dobre vykonávať funkcie ministrov. To isté si myslím aj o Richardovi Sulíkovi, ak by sa stal predsedom vlády.

Jedna vec dobre vládnuť, druhá zas spomínaná rétorika.

Richard Sulík ešte nebol predseda vlády, ale verím, že ak by sa dostal do tejto funkcie, tak by si vedel kontrolovať aj slovník.

 

Prezident by mal do spoločnosti vnášať slušnosť, čo je odkazom aj dnešných námestí

Podporil vás Miroslav Beblavý a jeho strana SPOLU, blízko k vám má aj spomínaná SaS. Rokovali ste aj s ostatnými stranami?

Rokoval som s viacerými stranami. Som veľmi rád, že ma podporila strana SPOLU a ešte čakám na rozhodnutie SaS. Budem rád, keď sa k dobrej veci pridajú aj ďalší, lebo to je v súlade s mojou dlhodobou víziou spájať a nie rozdeľovať. (Rozhovor vznikol pred tlačovou konferenciu SaS, na ktorej podporila Róberta Mistríka, pozn. red.)

Očakávate teda podporu aj od iných strán?

Nemôžem povedať, že by som to očakával. Uvidíme, ako sa jednotlivé strany rozhodnú. Nezávisí však od toho moja kandidatúra, považujem to za bonus.

Ako ste na tom s OĽaNO?

S Igorom Matavičom som sa o tom rozprával a zatiaľ by som to nechal ako otvorené.

Okrem strán môžu kandidáta podporiť aj osobnosti. Vy ste sa už s niekým rozprávali?

Nejdem touto cestou, aby som teraz niekoho oslovoval. V prvom rade chcem predstaviť seba, svoj životný príbeh, svoj program a toto je môj hlavný tromf, ktorým chcem osloviť voličov.

Pozrime sa aj na súčasnú politickú scénu. Koho by ste dnes volili v parlamentných voľbách?

Do týchto volieb chcem nastúpiť ako nestranícky a nezávislý kandidát. Ak by som teraz vyjadril akékoľvek preferencie, tak by som išiel proti tejto filozofii. Dovoľte mi preto, aby som na túto otázku teraz nemusel odpovedať.

Ako hodnotíte súčasnú vládu Petra Pellegriniho, hlavne jej vznik?

Vláda vznikla za veľmi turbulentných okolností. Všetci sme boli šokovaní z toho, čo sa udialo vo februári a marci. Myslím si, že bývala vláda na vzniknutú situáciu nereagovala adekvátne a táto vláda len nedávno nastúpila. Zatiaľ nič podstatné neurobila.

Veľkú rolu v tomto období zohral aj Béla Bugár. Ako sa pozeráte na jeho „názorový obrat"?

Myslím si, že všetci boli zaskočení , lebo nikto s tým jeho riešením po ej známej tlačovke nepočítal. Mnohí z nás ho ani nezachytili a mňa osobne tento postoj prekvapil. Je to už však na ňom, aby si pred voličmi svoje rozhodnutie obhájil.

Sledujte naše rozhovory aj na Facebooku

Ako podľa vás zvládol toto turbulentné obdobie Andrej Kiska?

Andrej Kiska v podstate navrhol dve zásadné riešenia, a to buď rekonštrukcia vlády alebo predčasné voľby. Aj keď nemal reálnu moc si jedno z tých riešení vynútiť, tak vyslal veľmi silný signál, ktorý napokon vyústil do zásadnej rekonštrukcie vlády. Z tohto pohľadu si preto myslím, že to zvládol dobre.

Podľa posledných prieskumov by súčasná koalícia už vládu nezostavila, pri skladaní novej by zas veľké problémy mohli zohrať animozity, ktoré sú badateľné medzi viacerými politickými lídrami. Čo by ste urobili preto, aby došlo k zmierneniu napätia?

Prezident by mal nabádať a inšpirovať k vecnej diskusii, lebo to je základ. Následne by mal do spoločnosti vnášať slušnosť, čo je odkazom aj dnešných námestí.

Mohol by vstup Andreja Kisku do straníckej politiky vniesť upokojenie medzi jednotlivých lídrov?

Andrej Kiska si získal pomerne veľký rešpekt, čiže by určite obohatil slovenskú politiku a mohol by byť určitým stmeľujúci prvkom.

 

Rád by som pomohol k lepšej životnej úrovni a následne k vyšším platom

V parlamente naposledy vyvolal veľkú diskusia návrh ĽSNS o interrupciách, ktorý delili poslancov v jednotlivých stranách. Ako by ste vy hlasovali v tejto otázke?

Táto téma bola politicky zneužitá a úmyslom predkladateľov vôbec nebolo vyriešiť konkrétny problém, len sa chceli zviditeľniť. K tejto citlivej téme treba pristupovať s rešpektom a s rozvahou, potom môžeme o nej pokojne diskutovať. Osobne si ale myslím, že by sa mal momentálne zachovať status quo, pokiaľ sa nedohodneme na inom riešení.

Ak by ste sa stali prezidentom, ako by ste sa stavali k návrhom ĽSNS?

Nemyslím si, že by sme mali s týmito ľuďmi diskutovať a k ich návrhom by som mal určite odmietavý postoj. Nepodpisoval by som ich.

Záujem o Prezidentský palác prejavilo už viac ako desať kandidátov. Sú tam rôzne bizarné mená, ale aj kandidáti, s ktorými budete zrejme bojovať o rovnakého voliča. Čím sa budete chcieť od nich odlíšiť?

Odlíšiť sa budem chcieť svojim životným príbehom, programom, nasadením a túžbou pomôcť Slovensku.

Takto by zrejme znela odpoveď od každého jedného kandidáta. Budete chcieť priniesť témy, s ktorými budete vytvárať v spoločnosti diskusiu?

Mám niekoľko nosných tém. Rád by som pomohol k lepšej životnej úrovni a následne k vyšším platom. Chcem prispieť k slušnému a spravodlivému, ale aj zdravému Slovensku. Navyše by som sa rád podieľal na rozvoji našich kultúrnych tradícií. Samozrejme, rád by som dobre reprezentoval Slovensko, k čomu by dopomohlo aj moje dobré medzinárodné renomé.

Prvé tri témy, ktoré ste vymenovali, nie sú v kompetencii prezidenta. Ako by ste teda chceli napríklad dosiahnuť vyššiu životnú úroveň a tým aj vyššie platy?

Prezident môže inšpirovať a otvárať diskusie a vytvárať tak priestor aj na riešenie daných problémov. Navyše môže zo svojej pozície vytvárať tlak, aby sa s danými oblasťami začalo aj niečo robiť.

Ako by ste reagovali v prípade slabších preferencií. Zvažovali by ste podporiť iného kandidáta?

V prvom rade idem do tohto súboja, aby som uspel. Samozrejme, ak by hrozila nejaká veľká katastrofa, tak od kandidátov z demokratického tábora by bola nezodpovednosť, ak by do toho šli hlava-nehlava.


Komentáre ( 0)