06. 03. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Politologička: Šefčovič nepochopil, s kým má zvádzať boj. Mal by sa zamerať na Harabina

Viera Žúborová v rozhovore rozobrala situáciu pred prvým kolom prezidentských volieb.

Politologička Viera Žúborová.
Politologička Viera Žúborová. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

O necelé dva týždne nás čaká prvé kolo prezidentských volieb, pohyby preferencií sa však pre prieskumové moratórium už nedozvieme. Za normálnych okolností by sa do druhého kola mala podľa politologičky Viery Žúborovej dostať Zuzana Čaputová, jej súper je však otázny.

Čo sa dočítate v rozhovore s Vierou Žúborovou?

Prečo Zuzana Čaputová tak vysoko vyskočila
Prečo by sa mal Maroš Šefčovič zamerať na Štefana Harabina
Čo ešte môžeme očakávať v posledných dňoch kampane
Ako sa zachovajú strany, ak bude v druhom kole Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič alebo Zuzana Čaputová a Štefan Harabin
Ako sa výsledky z prezidentských volieb pretavia do straníckych preferencií

V kampani dlho dominovala otázka vzdávania sa, pričom to do poslednej chvíle vyzeralo tak, že napokon odstúpi Zuzana Čaputová. Napokon však prišiel zvrat a zrazu odstúpil Róbert Mistrík. Ako hodnotíte jeho krok?

Poviem to veľmi laicky, muž katolík (Róbert Mistrík) sa vzdal v prospech ženy. Ukázal tak svoju integritu - cestu, ako by mali spolupracovať sily, ktoré bojujú proti antisystémovým stranám. Zároveň ukázal aj určitú mieru pokory, keďže cítil, že Zuzana Čaputová začína rétoricky dominovať a ovládať spoločenský a mediálny diskurz. Takto, na rozdiel od ostatných politikov, uprednostnil budúcnosť krajiny pred svojim egom.

Jeho krok hodnotíte kladne, ale predsa len v prieskumoch síce na Zuzanu Čaputovú strácal, ale na druhého Maroša Šefčoviča sa ešte mohol pokojne dotiahnuť. Navyše Štefan Harabin so svojimi preferenciami stagnoval. Neuponáhľal sa?

Nikdy som nebola fanúšikom vzdávania sa. Súťaž je predsa o tom, že sa vyberie najlepší spomedzi všetkých. Je preto smutné, že sa aj kampaň začala veľmi nevšedne, keď sme sa bavili len o tom, kto má odstúpiť a kto nie. Čiže toto bol už len následok.

 

Mistríka porazila jeho vlastná zbraň

Prvý, ktorý tému vzdávania sa priniesol, bol práve Róbert Mistrík. Nestal sa obeťou svojej vlastnej stratégie?

Časť novinárov to tak komentuje a je na tom aj kus pravdy, že pána Mistríka porazila jeho vlastná zbraň a to boli prieskumy.

V politike neplatí pravidlo, že jedna plus jedna je dva, teda nemôžeme spočítať preferencie jednotlivých kandidátov a vyjde nám konečný súčet. Aj keby sme niečo také spravili pri Zuzane Čaputovej a Róbertovi Mistríkovi, tak aj tak boli nepomerne vyššie. Prečo?

To je normálna ľudská vlastnosť, že ľudia sa pridávajú na stranu víťazov. Keď spoločnosť vníma, že niekto začína víťaziť aj v rámci politických preferencií, tak sa automaticky pridávajú k tým úspešným. Presne tento efekt nastal aj pri Zuzane Čaputovej.

Nezohrali rolu aj nerozhodnutí voliči medzi Zuzanou Čaputovou a Róbertom Mistríkom, ktorých nebolo málo?

Iste, ale upozorňujem, že nie všetci, čo sa hlásia k Zuzane Čaputovej, tak prídu aj k voľbám. Sympatie sa nie vždy musia rovnať odovzdanému hlasu.

Predsa len taký rýchly rast preferencií za taký krátky čas nemá v slovenskej politike obdobu.

Pred rokom poznačila slovenskú spoločnosť vražda novinára a aj toto je určité vyústenie. Pani Čaputová totiž prezentuje občiansku aktivistickú zložku, a jej prezentácia a príbeh to dotvárajú. Keď si všimnete, tak ona je jedna z mála kandidátov, ktorá neútočí, navyše nepoužíva negatívnu komunikáciu. Vytvára priestor pre novú a slušnú politiku. Jej štýl vedenia kampane, jej komunikácie, ako aj jej hodnoty začínajú oveľa viac zaujímať ľudí ako hašterenia, ktoré tu boli doteraz. Druhým faktorom je to, že sa neprezentuje len ako politička, ale aj ako žena, ktorá je matkou a aktivistkou, to všetko dodáva jej volebnej kampani silný emočný náboj.

 

Čaputová za normálnych okolností do druhého kola postúpi, jej súper je však otázny

Keďže už platí moratórium na prieskumy, tak posledné dni budú voliči, ale hlavne analytici len tápať v tme. Napriek tomu, viete povedať či sa naplnia posledné prieskumy, čo sa týka odstupov jednotlivých kandidátov?

Ak sa nič nestane na strane Zuzany Čaputovej, ak sa nedostane na povrch žiadna kauza alebo jej z minulosti nevypadne nejaký kostlivec, tak si myslím, že druhé kolo má isté. Toto sa nedá povedať o Šefčovičovi. Boj, ktorý strana Smer nepochopila, nemá zvádzať s prvou, ale s tretím v poradí, ktorým je Štefan Harabin. V tomto prípade bude zaujímavé sledovať či je Maroš Šefčovič vôbec schopný zasiahnuť tú časť voličskej základne Smeru, ktorá je mierne skôr proruská ako proeurópska.

Keď sa pozriete na kampaň Maroša Šefčoviča a Štefana Harabina, kto má väčší ťah na bránku?

Pán Harabin. On je známy vloger, ktorého do online sveta dostal ďalší prezidentský kandidát Martin Daňo. Začal byť viditeľný a podporovaný práve v tom online prostredí, ktoré zbrojí proti mainstreamovým médiám a tradičným politickým autoritám. Harabin si takto svojou aroganciou až pohŕdavou rétorikou na ich adresu získal nespokojných, antisystémových a konšpiračných voličov, ktorí navyše inklinujú k silným autoritám. Jeho rétoriku by som prirovnala k rétorike Donalda Trumpa, ktorého niektorí voliči volili len preto, že konečne prišiel niekto, kto hovorí, čo si myslí, bez toho či je daná informácia pravdivá alebo nie.

Čo môžeme v posledných dňoch ešte očakávať? Mierim hlavne na praktiky jednotlivých kandidátov a ich podporovateľov.

Prvá línia antikampane bude určite namierená na Zuzanu Čaputovú. Viackrát sme to už počuli, že je vraj predstaviteľka inej ideológie, že je neskúsená, že je produkt niekoho v pozadí. Druhá línia nebude kritizovať len Zuzanu Čaputovú, ale všetkých proeurópskych kandidátov, čiže aj Maroša Šefčoviča. Tretia línia antikampane bude zameraná na kritiku tradičných a systémových strán, ich kandidátov a následnú podporu antisystémových síl.

Často sa vyskytuje aj téza, ktorá sa mne osobne bridí, že na Slovensku sa nemôže stať prezidentkou žena. To sa naozaj voliči môžu rozhodovať podľa pohlavia?

Poviem to úplne jednoducho. Keď nemáte na kandidáta nič špinavšie, tak vytiahnete na neho pohlavie.

 

Zaujíma ma, či aj Zuzana Čaputová začne negatívne útočiť

Je to síce predčasné, ale čo môžeme očakávať od druhého kola, ak by sa tam dostala Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič?

V tomto prípade by záležalo na jednotlivých politických lídroch. Smer je jasný, za koho sa postaví. Slovenská národná strana by mala asi s obidvoma problém, keďže sú proeurópsky. Osobne si ale myslím, že by sa zrejme rozhodla pre pána Šefčoviča alebo by dala svojim priaznivcom voľnú ruku. Zaujímavé by bolo sledovať tretiu vládnu stranu Most-Híd. Väčšina jej voličov by zrejme volila Zuzanu Čaputovú.

Ako sa zachová antisystémový volič?

Zostali by zrejme doma, v prípade ak by sa do druhého kola nedostali ich kandidáti. Laicky povedané antisystémový volič nevolí kandidáta reprezentujúceho tradičný systém strán a vzťahov.

Ešte sa spýtam na jednu dvojicu v druhom kole a to Čaputová a Harabin. Ako by v tomto prípade vyzeral súboj o prezidentské kreslo?

Viem si predstaviť, že Robert Fico a Andrej Danko by vyhlásili, že dávajú svojim priaznivcom voľnú ruku. V tom momente by šance pána Harabina vzrástli. Takéto správanie by som však vnímala ako veľmi alibistické. Oni by totiž nemohli podporiť kandidátku, ktorá prezentuje všetko to, proti čomu zbroja. Zároveň nemôžu otvorene podporiť antisystémového kandidáta, lebo hrádza, ktorú budovali od roku 2016, by už aj oficiálne padla a oponenti by mohli zakričať: „Kráľ je nahý!"

Podľa vašich odpovedí mi vychádza, že väčší priestor na získanie nových hlasov v druhom kole má zo spomínaných dvojíc Maroš Šefčovič a Štefan Harabin. Aký je váš odhad na možného víťaza?

Priestor na zisk hlasov je pre všetkých kandidátov limitovaný, záleží hlavne na tom, akým spôsobom sa bude kampaň vyvíjať, čo všetko na seba ešte protikandidáti vytiahnu. A akým spôsobom, napríklad Zuzana Čaputová bude čeliť dezinformačným správam a konšpiráciám, ktoré produkujú alternatívne a konšpiračné médiá. Mňa osobne zaujíma, či aj Zuzana Čaputová začne negatívne útočiť alebo či sa naďalej bude prezentovať slušne a pozitívne.

Čo si myslíte?

Ja si myslím, že do negatívnej komunikácie nepôjde. Ale len v prípade, že nebude zahnaná do kúta. Pán Šefčovič zrejme tiež nebude útočiť priamym spôsobom, skôr to nechá na svojho predsedu a premiéra. A ak zaútočí, tak jeho útočná kampaň bude zameraná na diskreditáciu osobného príbehu Zuzany Čaputovej.

Takže útoky zboku. Ale aj pani Čaputová zrejme bude chcieť nejakým spôsobom nalepiť na tvár pána Šefčoviča fotku Roberta Fica.

Toto je už viditeľné aj bez toho, aby pani Čaputová dávala nálepku Roberta Fica na tvár Maroša Šefčoviča. Spomeňme si na posledné dni, kde všade bol Robert Fico ako dvojička s pánom Šefčovičom. (Obaja teraz chodia na smerácke oslavy MDŽ, pozn. red.).

 

Parlamentným stranám nedoplo, čo sa po vražde Jána Kuciaka v spoločnosti udialo

Výsledky prezidentských volieb sa môžu v mnohom pretaviť do straníckej politiky. Smer môže utrpieť ďalšiu porážku, Progresívne Slovensko a s ním aj SPOLU sa môžu zviesť na úspechu Zuzany Čaputovej a Štefana Harabina môže priaznivý výsledok naštartovať k založeniu vlastnej strany. Čo sa udeje z preferenciami jednotlivých strán?

Záleží na tom, ako svoj kapitál z prezidentských volieb pretavia do volieb do Európskeho parlamentu. Tu by som sa zamerala na stranu ĽSNS, ktorá je podľa prieskumu druhá najsilnejšia. Čím viac bude pán Kotleba viditeľný, bude mu dávaný mediálny priestor na prezentáciu seba ako aj jeho straníkov, ich šance porastú. Treba si uvedomiť, že aj v slovenskej spoločnosti existuje skupina ľudí, ktorá volá po vystúpení Slovenska z európskych štruktúr, a to je cieľová skupina ĽSNS.

Progresívne Slovensko a SPOLU môžu využiť meno Zuzany Čaputovej pri formovaní veľkej koalícii proti antisystémovým stranám, ale aj proti stranám súčasnej koalície. Všetko ale bude záležať na tom, či prezidentskí kandidáti budú schopní svoju silu kumulovať a udržiavať aj dlhé mesiace po prezidentských voľbách.

Nie je ani rok od parlamentných volieb. Môže sa politická mapa ešte výrazne prekresliť?

Smer je stále najsilnejšia politická strana. Netvrdím však, že je v postavení vyjednávača a môže si vyberať svojich koaličných partnerov. Momentálne je ich spolupráca oklieštená na SNS, ĽSNS a Sme rodinu. Práve tieto strany začínajú v posledných hlasovaniach ťahať za rovnaký koniec. Vo všeobecnosti všetky parlamentné strany, ako keby strácali dych. Práve po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej im nedoplo, čo sa v spoločnosti vlastne stalo. Nepochopili signály, ktoré boli neustále vysielané zo spoločnosti ohľadne očisty politického prostredia, volaní po slušnom Slovensku a boja proti mafiánskemu štátu. Autenticky nechápu, že spoločnosť ich začína vnímať ako odkaz starého sveta, s ktorým sa chce postupne rozlúčiť. Stále, a hlavne dve vládne strany, to vnímajú ako krivdu, ktorá im bola daná zo strany spoločnosti. Na druhej strane začínajú posilňovať nové strany a antisystémové sily, ktoré dokázali včas naskočiť na vlak.

Komentáre ( 0)