11. 03. 2019 13:30 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Slovenskí kresťania majú vlastnú internetovú zoznamku. Tolerujú na nej aj homosexuálov

"Samotný pápež vyzýva k tolerancii voči homosexuálom. Zámer každého človeka musí byť, že nehľadá flirt. Ak toto spĺňa, tak je to v poriadku," tvrdí zakladateľ stránky.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Shutterstock/aodaodaodaod

"Som muž a hľadám ženu na vážny vzťah. Značka: kresťan, katolík." Hľadať si partnera na sociálnych sieťach už nie je nič nezvyčajné. Pre veriacich, ktorí majú záujem len o ľudí s rovnakým vierovyznaním, funguje špeciálna zoznamka. Jej zakladateľ Václav Faltus je sám príkladom, že na zoznamke sa dá nájsť životná partnerka.

Párová a individuálna terapeutka Melinda Kešická prirovnáva online zoznamky k trhu. Na rozdiel od reality, na zoznamke sú automaticky všetci považovaní za tých, čo hľadajú. Miestnu diskotéku tak podľa Kešickej nahradilo "elektronické trhovisko nádeje."

Na najväčšej online zoznamke Tinder je zaregistrovaných zhruba 50 miliónov ľudí po celom svete. Kresťanská zoznamka zoznamko.sk je síce o veľa menšia, ale užívatelia si môžu byť istí, že natrafia na človeka s kresťanským duchom. Nie je tajomstvom, že sa medzi nimi nájdu aj homosexuáli.

 

Internet nás nezachráni pred zlyhaniami

Faltus študoval na chlapčenskom cirkevnom gymnáziu a po maturite odišiel na univerzitu do Talianska. Partnerku si medzi miestnymi ženami nehľadal a keďže so Slovenkami nemal kontakt, rozhodol sa ich zosieťovať aspoň virtuálne. Čoskoro si začal písať s viacerými ženami. S jednou z nich má dnes tri deti a šťastné manželstvo.

Ak veriaci potrebujú špeciálne miesto na zoznamovanie, nie je náboženstvo len zbytočnou prekážkou? Podľa Faltusa nie.

"Sú kňazi, ktorí sa venujú mladým ľuďom a vysvetľujú im, že nájsť si partnera bez vyznania alebo s iným vyznaním je veľmi problematické. Mladí ľudia to buď rešpektujú, alebo nie. Niektorým sa to samozrejme podarí. Sú veci mimo náboženstva, ktoré im v manželstve sadnú a funguje to," vysvetľuje Faltus.

Zoznamko.sk funguje od roku 1997 a v správaní ľudí vtedy a dnes vidí Faltus rozdiel. "Na začiatku to ľudia brali ako zvláštnosť. Prišlo im zvláštne, že sa niekto zverejňuje na internete. Zoznamku považovali za poslednú možnosť. Dnes je už na sociálnej sieti skoro každý, takže aj zoznamka sa stala samozrejmosťou. Na tej našej je dnes deväťtisíc užívateľov," vysvetľuje Faltus.

Po desiatich rokoch existencie zoznamky stúpol počet užívateľov zhruba o 50 percent.

Terapeutka Kešická nepovažuje za problém, že ľudia nadväzujú kontakty cez internet. Poukazuje na to, že internetové zoznámenie nekončí internetovým vzťahom, ale buď zanikne, alebo sa vyvinie do bežného vzťahu.

"U prevažnej väčšiny internetová fáza netrvá dlho a je len úvodom k ďaľšiemu spoznávaniu sa naživo. Čiže nejde o to, ako vzťahy nadväzujeme, ale ako ich udržiavame a rozvíjame. Tu nás internet nezachráni pred zlyhaniami," upozorňuje Kešická.

Sobáš kresťana s moslimom

Hoci sa kresťanská zoznamka môže javiť ako uzavretá spoločnosť, podľa Kešickej nejde o vymedzenie sa voči iným náboženstvám, ale skôr o snahu dodraž isté pravidlá. "Každý človek má inú mieru schopnosti rozletu. Niekto ostáva doma na dedine a hľadá si dievča najďalej zo susednej dediny, iný odchádza do veľkého mesta v cudzine. Nie je vylúčené, že hociktorý neveriaci adept môže byť pre veriaceho akceptovateľným partnerom," myslí si Kešická.

Faltus poukazuje na to, že ak sú v manželstve dvaja rôzneho vierovyznania, problémy sa môžu ukázať neskôr, napríklad vo výchove detí.

Celoživotné partnerstvo, ktoré vyhľadávajú kresťania je dlhodobá a náročná práca. Kritérium rovnakého vierovyznania je dôležité, aby nedochádzalo ku konfrontácii, napríklad pri výchove detí. Nevnímam to ako uzatváranie pred spoločnosťou. Každý z nás chodí do práce a pohybuje sa aj medzi neveriacimi," dodáva Faltus.

Kešická však predsa len poukazuje na to, že ak manželstvo uzavrú dvaja ľudia rôznej viery, vzťah to môže obohatiť. "Sobáš kresťana s moslimom môže u niekoho znamenať nespokojnosť jednej strany a zánik tradícií, ale v inej rodine sa môže sláviť dvojnásobný počet sviatkov. A to stojí za to."

 

Ženy si môžu vyberať

Pomer žien a mužov na kresťanskej zoznamke je 40 ku 60 v prospech mužov. Jednoducho povedané, ženy majú väčší výber, ale zvyčajne sú tie, čo čakajú na oslovenie. Podľa Faltusa si muži na zoznamke hľadajú rovno manželku a ženy sú opatrnejšie. Ak žena nemá záujem, muž nemá šancu.

 

Vítaní sú aj homosexuáli, ak im nejde len o flirt

Zoznamko.sk umožňuje užívateľom vyhľadať si ľudí podľa konkrétnych kritérii. Môžu hľadať podľa pohlavia, geografickej vzdialenosti, veku, výšky či postoju k fajčeniu alebo k alkoholu. Hoci ide o kresťanskú zoznamku, prekvapením môže byť, že do vyhľadávania si môžete dať aj osoby rovnakého pohlavia. Pomáhať homosexuálnym veriacim podľa Faltusa nebol prvotný zámer.

"Táto možnosť tam je preto, lebo nie každý hľadá životného partnera. Nájdete tam aj inzeráty starších paní, ktoré hľadajú kamarátku alebo dievčatá, ktoré hľadajú kamošky na internáte," hovorí Faltus.

Nevylučuje však, že na zoznamko.sk zavítajú aj osamelí homosexuálni veriaci. "Ja nie som ten, kto môže rozhodovať o tom, čo je správne a čo nie. Treba byť v týchto veciach opatrný aj tolerantný. Samotný pápež vyzýva k tolerancii voči homosexuálom. Zámer každého človeka musí byť, že nehľadá flirt. Ak toto spĺňa, tak je to v poriadku," dodáva Faltus.