15. 03. 2019 16:31 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Majú deti nárok na tajomstvá? Odborníci radia, kde sú hranice súkromia detí na internete

Ak deti dávajú na internet vyzývavé fotky alebo nenávistné názory, problém je vo výchove, nie v sociálnej sieti.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Shutterstock/goodluz

Narodení po roku 2000 sa radia medzi generáciu Z a v porovnaní s inými generáciami, majú k technológiám najbližšie. S mobilom v ruke ráno vstávajú a večer zaspávajú. Nemajú problém zverejňovať svoje súkromie, naháňajú lajky a ich vzormi sú najčastejšie youtuberi a vlogeri.

Rozumejú rodičia svojim deťom a dokážu rešpektovať ich správanie na sociálnych sieťach? Opýtali sme sa odborníkov, či a ako by mali rodičia kontrolovať online aktivity svojich detí.

Annamária Brijaková, vedúca projektu Vĺčatá.sk, ktorý informuje rodičov o zmysluplných hrách a technológiách pre deti a mladých hovorí, že často ani vzdelaní ľudia netušia, aké nástrahy prináša online svet.

 

Facebook používajú už osemroční

Každý ročník z generácie Z dostáva svoj prvý mobil o rok skôr ako ten predchádzajúci. V roku 2012 malo v šiestich rokoch mobil 13 percent detí, dnes už je to 70 percent detí. Ukázal to prieskum spoločnosti Orange.

Samotný mobil už súčasným deťom nestačí. Aby ho mohli naplno využívať, potrebujú pripojenie k internetu. V desiatich rokoch majú skoro všetky deti mobil s internetom a vek, v ktorom naň majú deti prístup klesá. Viac ako štvrtina detí vo veku šesť až deväť rokov je na internete každý deň.

Na sociálnych sieťach je väčšina tínedžerov. Každé štvrté dieťa vo veku osem až deväť rokov používa Facebook. Najčastejšie deti len pasívne lajkujú. Každé desiate už uverejňuje fotky alebo videá, ktoré urobilo. Po trinástom roku majú profil na Facebooku takmer všetky deti.

Psychológovia zisťovali, či sa rodičia zaujímajú, čo ich deti robia na internete. Výskum sa zameral na základoškolákov z Košíc a podľa výsledkov väčšina rodičov nejaví záujem.

 

Výskum medzi základoškolákmi z Košíc
Výskum medzi základoškolákmi z Košíc Foto: TVNOVINY.sk
 

Brijaková hovorí, že deti sa presúvajú tam, kde nie sú ich rodičia. "Ukázalo sa, že na Facebooku je už viac dospelých ako detí. Výsledok je, že deti sa presunuli na Instagram, kde rodičia na nich nemajú dosah."

Poradenská psychologička Andrea Čanigová hovorí, že rodičia poznajú najznámejšie sociálne siete Facebook, Instagram a Snapchat a často ich aj sami používajú. To, či ale vedia, čo tam robia ich deti, je individuálne. Úplná kontrola podľa Čanigovej ani nie je možná. Avšak, rodičia by to nemali preháňať.

 

Dôverujte deťom, inak nebudú oni dôverovať vám

Na otázku, či je vhodné, aby si rodičia potajomky založili účet na sociálnej sieti, len aby videli, čo tam robia ich deti, odpovedá Čanigová jednoznačným nie. Rovnako neodporúča ani snažiť sa "nabúrať" do účtu dieťaťa. Varuje, že je vysoká pravdepodobnosť, že na to dieťa príde a môže to mať fatálne následky.

Ak má rodič podozrenie, že dieťa zverejňuje na sociálnej sieti vyzývavé fotky alebo zdieľa extrémistické názory, je lepšie sa na to na rovinu opýtať. Podľa Čanigovej sú takéto prejavy detí a mladých dôsledok nízkej sebaúcty alebo potreby zaujať.

"Keď dieťa potrebuje provokovať druhých, je to zvyčajne prejav slabej sebaúcty. Je to dôsledok aj zlyhania výchovy. Rodičia majú právo robiť chyby, ale musia si to priznať. Následne potom ich vedia napraviť." 

Podobný názor má aj Brijaková. Rodičia majú ísť svojím deťom príkladom a ak predsa natrafia na nevhodný obsah, ktorý zdieľalo ich dieťa, vyriešia to jedine úprimným rozhovorom.

 

 

Je normálne mať tajomstvá

Čanigová poukazuje na to, že deti mali vždy svoje tajomstvá. Keď neexistovali online sociálne siete, rodičia nemali šancu zistiť, o čom sa deti medzi sebou rozprávajú. A je to v poriadku. Dôležité je, aby deti vedeli, že sa rodičom môžu so všetkým zdôveriť.

 

Brijaková radí rodičom, aby si spomenuli na svoje dospievanie a podľa toho pristupovali k svojim deťom. "Myslím si, že rodičia by nemali zasahovať do súkromia dieťaťa do takej miery, ktorá narúša ich integritu. Môžu vedieť, čo robia a s kým komunikujú, ale nemali by vyzvedať, o čom sa s kamarátmi rozprávajú," dodáva Brijaková. 

Tipy pre rodičov na sociálnych sieťach
Tipy pre rodičov na sociálnych sieťach
 

Komentáre ( 0)