18. 04. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Premýšľate nad adopciou? Ak si neželáte rómske dieťa, načakáte sa roky

Aby ste si mohli adoptovať dieťa, musíte absolvovať aj prípravu s odborníkmi. Skúmať môžu aj kvalitu vášho manželstva.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Shutterstock.com/NIKITA TV

Manželský pár nemôže mať vlastné deti, tak sa rozhodnú pre adopciu. Záujem majú o nerómske, zdravé a čo najmladšie dieťa. Čakajú naň niekoľko rokov. Aj takto by sa dal v skratke zhrnúť bežný priebeh adopcie na Slovensku.

Bezdetnosť a neplodnosť zvyšujú počet žiadateľov o dieťa, no nájdu sa medzi nimi aj jednotlivci. Pozreli sme sa na to, ako vyzerá proces adopcie na Slovensku, na čo by mali byť budúci rodičia pripravení a aj na to, ako sa tento fenomén menil posledných dvadsať rokov.

Nie každé dieťa z detského domova môže byť adoptované

Minulý rok bolo v detských domovoch dokopy 4747 detí. Z nich sa náhradná rodinná starostlivosť hľadala 1516 deťom. Zvyšné deti žijú síce v detských domovoch, ale nemôžu byť v zozname na adopciu. Ich rodiča sú s nimi stále v kontakte.

Na to, aby bolo dieťa ponúknuté na adopciu, musí biologický rodič vyjadriť súhlas s adopciou a následne už na dieťa stráca nárok. Alebo súhlas nepodpíše, ale o dieťa nejaví záujem aspoň polroka. To, ako má záujem vyzerať presne zákon nedefinuje. Podľa predsedu organizácie Návrat Marka Roháčka, musí byť záujem primeraný k veku dieťaťa a situácii daného rodiča.

"Kedysi stačilo, aby rodič poslal dieťaťu pohľadnicu a bralo sa to ako záujem o dieťa. Dnes to už nestačí. Rodič sa musí snažiť dieťa navštevovať, alebo ho brať domov aspoň na sviatky, či telefonovať mu. Každý prípad musí posúdiť súd," vysvetľuje Roháček.

Adopcie na Slovensku
Adopcie na Slovensku Foto: TVNOVINY.sk
 

Ak je dieťa právne voľné, nie sú už žiadne ďalšie prekážky, ktoré by mu bránili k umiestneniu do adoptívnej rodiny. Adopcia teda nie je limitovaná ani vekom ani zdravotným stavom dieťaťa. Vybrať si musia už len rodičia.

Najväčší záujem je už dlhodobo o zdravé, malé deti z majority. Žiadateľov je o veľa viac ako samotných detí, takže sa celý proces adopcie môže natiahnuť na niekoľko rokov. Rodičia, ktorí nevylúčia napríklad rómske deti, zvyčajne dostanú dieťa skôr. Príkladom je aj adoptívna mama Iveta Hrabovská. Štvorročného Miška s rómskym pôvodom mali doma zhruba po polroku od podania žiadosti.

Na príprave skúmajú aj kvalitu manželstva

Zákon povoľuje adopciu páru alebo aj jednotlivcovi. Keď už sa pre tento krok rozhodnete, musíte najprv odniesť na príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny niekoľko papierov. Predložíte doklady, napríklad o svojej bytovej a finančnej situácii či potvrdenie od lekára, že ste v dobrom zdravotnom stave. Následne sa musíte prihlásiť na prípravu, ktorú na Slovensku robia úrady práce sociálnych vecí a rodiny a organizácie Úsmev ako dar, Návrat a Miesto pod slnkom.

Na nej sa žiadatelia stretávajú so psychológmi, sociálnymi pracovníkmi aj v skupinách s ďalšími náhradnými rodičmi. Ide skôr o overenie osobnostných predpokladov žiadateľov.

"Súčasťou je aj overenie stability ich vzťahu. Napríklad, sa zisťuje, či rozpory v manželstve nie sú riešené práve adopciou. V podstate ide o to, aby dieťa bolo umiestnené do vhodnej stabilnej rodiny. To je dôležitejší faktor ako to, že niekto chce mať dieťa. Takže sledujeme zrelosť a kompetentnosť ľudí, aby vedeli, aké dieťa a s akými potrebami prijímú," vysvetľuje Roháček.

V organizácii Návrat sa budúcich rodičov snažia pripraviť na trošku horšiu realitu, aby neboli zhrození. Mnohí si totiž na začiatku neuvedomujú, že opustené deti zažili traumu a raz sa môže prejaviť. Avšak Roháček si uvedomuje, že na všetko nie je možné rodičov pripraviť.

Za dôležitejšiu preto považuje podporu až po adopcii. Rodičia by podľa neho mali mať neustále možnosť stretávať sa so psychológmi a odborníkmi a konzultovať s nimi výchovu.

"Keď už dieťa majú doma, vynárajú sa mnohé otázky, ktoré im pred tým nenapadli a je dôležité, že majú podporu aj v tejto fáze. Mali by mať podporu aj v dôležitých fázach dieťaťa, napríklad keď ide prvýkrát do škôlky či do školy. Už len to, že ich niekto v detstve opustil, im spôsobilo bolesť. Mentálne si to nemusia pamätať, ale ich mozog si to pamätá a vytvára stresory. Rodičia potrebujú dôveru v odborníkov," myslí si Roháček.

Príprava pred adopciou trvá minimálne 26 hodín. Keď dostanú kladné stanovisko, sú zapísaní v zozname žiadateľov a už im len ostáva čakať na telefonát z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Keď sa pre nich nájde vhodné dieťa, rodičia za ním vycestujú na návštevu. Na začiatku sa len zoznamujú a rozhodujú, či chcú v stretávaní pokračovať. Keď sociálni pracovníci rozhodnú, že dieťa si vytvorilo so žiadateľmi väzbu, môže sa k nim presťahovať. Nasleduje deväťmesačné obdobie, počas ktorého musí byť aspoň jeden z rodičov neustále s dieťaťom doma. Hocikedy môžu rodičia od adopcie odstúpiť.

Ak sú presvedčení o osvojení, po deviatich mesiacoch musí ich rozhodnutie odklepnúť súd. Ak tak urobí, prepíše sa rodný list dieťaťa a mení sa aj jeho priezvisko. Následne už o rodine neexistuje oficiálna evidencia. Je z nich rodina ako každá iná.

Spoločnosť sa adopcii bojí viac ako v minulosti

Hoci sa môže zdať, že so stúpajúcim počtom adopcií sa zvyšuje aj miera otvorenosti k tejto téme, nie je to tak. Podľa prieskumu Návratu z rokov 2006 a 2018 klesá počet ľudí, ktorí by pristúpili na adopciu. Dokonca sa zhoršilo aj vnímanie rómskych detí.

Kým v minulosti by si vedelo predstaviť adoptovať dieťa rómskeho pôvodu 39 percent, vlani to bolo už len 24 percent. Roháček hovorí, že rasizmus alebo predsudky tu sú a berú ju ako realitu. Často však s rómskym dieťaťom nemajú problém samotní budúci rodičia, ale ich blízke okolie.

"Stáva sa, že pár by s tým nemal problém, ale prekáža to ich rodičom alebo bezprostrednému okoliu. Musíme to zohľadniť. Lebo dieťa musí žiť aj v širších vzťahoch. Rodič to musí ustáť nie len vo vzťahu on a dieťa, ale aj vo vzťahu školy, spolužiakov, starých rodičov a ďalšieho okolia," vysvetľuje Roháček.

Postoj Slovákov k rómskym deťom
Postoj Slovákov k rómskym deťom Foto: TVNOVINY.sk
 

Horšie naladenie spoločnosti k adopciám si Roháček vysvetľuje celkovým pocitom neistoty. Tvorivejšia interpretácia hovorí, že kým po Nežnej revolúcii si ľudia romantizovali deti z detských domovov, čomu pohol aj muzikál Neberte nám princeznú, dnes už ľudia z tejto predstavy "vytriezveli" a sú opatrnejší.

Zákon homosexuálov nerieši

Podľa zákona si dieťa môže adoptovať aj jednotlivec. Bližšie detaily už uvedené nie sú. V praxi sa tak stáva, že o adopciu môže požiadať aj slobodný človek, ale aj vydatá žena či ženatý muž, ale aj človek žijúci v domácnosti s inou osobou. Napríklad aj rovnakého pohlavia.

V takom prípade je už len na konkrétnych úradníkoch, či budú páry uprednostňovať pred jednotlivcami. Ombudsmanka Mária Patakyová zistila, že úrady postupujú dvojako.

Bývalý premiér Robert Fico avizoval, že chce predložiť ústavný zákon, ktorý by zakazoval adopciu detí homosexuálnymi pármi. Roháček to považuje za populistický návrh, ktorý v praxi nič nezmení. Bude sa dať ľahko obísť. Stačí, aby úradníci neprišli na to, s kým naozaj adoptívny rodič žije alebo udržiava vzťah.

Roháček si myslí, že súčasný systém je nastavený dobre, treba len podľa neho vylepšovať prax. Zišlo by sa viac peňazí, aby aj pestúnska starostlivosť bola atraktívnejšia. Pre deti, ktoré sú ťažšie umiestniteľné do rodín by štát mohol vytvárať iné modely rodiny.