26. 04. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Najviac tímov má na Slovensku amatérsky klub. Dennodenne bojujeme s developermi o pozemky

V reportáži tvrdí prezident klubu Marian Beliansky.

Tréning nádejí NŠK.
Tréning nádejí NŠK. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Futbal je stále najmasovejším športom sveta. Hoci je na Slovensku čoraz väčším problémom nedostatok športujúcej mládeže, sú výnimky, kde nastáva pravý opak.

Jedným z takýchto klubov je Novomestský športový klub 1922 Bratislava, ktorému sa nevenuje toľko pozornosti, koľko by si zaslúžil. Nás však NŠK zaujal svojou netypickou činnosťou, ale aj myšlienkou.

Ako by zlanáril Messiho?

Prišli sme o čosi skôr pred dohodnutým termínom. Po príchode sme si povedali, čo bude predmetom nášho rozhovoru. „Neviem, či bude lepšie sedieť v kancelárii alebo v zasadačke. Ale asi tu, máme tu aj poháre a trofeje," hovorí s úsmevom Marian Beliansky, prezident klubu.

Vitrína s trofejami v zasadačke NMŠK.
Vitrína s trofejami v zasadačke NMŠK. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Využili sme teda ochotu respondenta a hneď na začiatok sme sa ho spýtali, že čo by povedal trebárs Messimu, aby dokázal tohto kúzelníka z Barcelony zlákať do ich klubu. „U nás má jedinečnú šancu odovzdať svoje umenie ďalším generáciám. Našiel by tu totiž veľmi silné fanúšikovské zázemie," odpovedá.

O histórii a vzniku klubu

V skratke nám popísal históriu NŠK, ale ako tvrdí, príbeh predchádzajúceho klubu sa píše už od roku 1922, kedy vznikol robotnícky klub Cvernovky. V čase komunizmu mali svoj tím aj prvoligové hádzanárky ZMDŽ Bratislava.

Po revolúcii sa klub transformoval na FK BCT, rovnako tak sa tu nachádzal klub Štart- nepočujúci. Niekoľko žiackych tímov mala aj ZŠ na Kalinčiakovej ulici. Postupne vznikla myšlienka založiť klub, ktorý by všetky tieto subjekty združoval.

"Napokon sa to podarilo hlavne vďaka pánovi Ottovi Kremmerovi, ktorý bol dlhoročným prezidentom FK BCT. Veľký míľnik nastal v roku 2014, kedy došlo k fúzii spomenutých troch klubov a vznikol nástupnícky klub NŠK 1922.“ vysvetľuje Marian Beliansky.

Kabíny NMŠK.
Kabíny NMŠK. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Tímov veľa, zamestnanec ani jeden

Podarilo sa nám zistiť, že v rámci počtu futbalových mládežníckych tímov patrí NŠK celoslovenské prvenstvo. Viac ako oni, štrnásť, ich nemá nikto.

„Poopravím vás, celkovo ich máme až 16, ale tie dve navyše sú predprípravky, ktoré ešte nehrávajú súťažné zápasy. Naše družstvá odohrajú približne 400 súťažných a prípravných zápasov ročne," ozrejmil.

Asi nie sme jediní, ktorí si mysleli, že takýto „zbor" si vyžaduje pozornosť veľkého počtu odborníkov a zamestnancov.

„Zamestnaný nie je nikto, klub funguje na dobrovoľníckej, amatérskej báze, bez nároku na odmenu. Či ide o viceprezidenta, sekretára, siedmich členov výboru alebo členov realizačného tímu," popisuje situáciu a jedným dychom dodáva: „Pozrite, to je viceprezident Tomáš Jurišta," ukazuje cez okno na trávnik, ako jeho „pravá ruka" sedí na traktorovej kosačke a kosí trávnik.

Hráči NMŠK počas tréningu.
Hráči NMŠK počas tréningu. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

„Nikoho nevyhodíme pre nedostatok talentu"

Čo stálo za vznikom takto rozšíreného a zároveň amatérskeho klubu? „Keď sme začínali, povedali sme si, že chceme vybudovať klub pre všetkých. Chceme bojovať proti drogám, proti tomu, aby sa deti flákali. Chceli sme vytvoriť klub, v ktorom by mohol športovať každý," priblížil.

Nie je ničím nezvyčajným, že športové polená alebo menej nadané deti sa tréneri rozhodnú jemným a niekedy aj tvrdším spôsobom vylúčiť. „Od nás nikto neodchádza pre slabší talent alebo niečo podobné. Aj preto máme v niektorých vekových kategóriách dva tímy. Počet tímov kontinuálne rastie, predpokladáme, že o rok sa opäť zvýši. Domnievam sa, že tento trend bude pokračovať aj neskôr," hovorí s pýchou v hlase Marian Beliansky.

Podmienky pre znevýhodnených

Originalita Novomestského športového klubu spočíva aj v pomoci tým, ktorí sa jej všade nedočkajú. „Chcem vyzdvihnúť spoluprácu s mestskou časťou Nové Mesto a jej starostom Rudolfom Kusým, bez jej pomoci by klub neexistoval. Spolu sme podpísali memorandum, ktorého časťou je vytvorenie podmienok aj pre nepočujúcich a pre deti zo sociálne slabších rodín. Sme hrdí na tímy nepočujúcich futsalistov a bowlerov, ktoré sa stali vo svojich kategóriách majstrami Slovenska. Každoročne sa koná zápas medzi našim tímom sluchovo postihnutých a Výberom Európy, na čo sa vždy veľmi tešíme. Klub nepočujúcich tu má vlastné priestory, či už na spoločenské stretnutia alebo školenia," doplnil prezident NMŠK.

Prvý muž klubu Marian Beliansky.
Prvý muž klubu Marian Beliansky. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

„Ženy stmeľujú celý klub"

V klube je jeden paradox. Kým muži hrajú najnižšiu, šiestu ligu, ženy hrajú medzi slovenskou elitou. „Úzko to súvisí s finančným limitom klubu. Pred štyrmi rokmi sme sa rozhodli, že chceme podporiť ženský futbal. Oslovili sme ľudí, ktorí sa už niečomu podobnému venovali. V druhom roku sa nám podarilo postúpiť do prvej ligy, čo sme naozaj nečakali. Aj to bolo impulzom pre nás, aby sme do ženského futbalu zainvestovali ešte viac, preto vznikli tímy junioriek a žiačok," vysvetľuje.

Práve nežnejšiu časť populácie považuje za akýsi „stmelovací element" celého klubu, v ktorom, ako tvrdí, panuje rodinná atmosféra, veď hráči jedného tímu chodia na zápasy povzbudzovať svojich kolegov z iných tímov.

Na archívnej snímke ženský tím pred historicky prvým duelom v najvyššej súťaži.
Na archívnej snímke ženský tím pred historicky prvým duelom v najvyššej súťaži. Foto: Facebook/Novomestský športový klub 1922
 

Veľký boj o pozemky

Pri viac ako 400 aktívnych hráčoch a takmer dvoch desiatkach tímov sa natíska otázka, či sa dá trénovať len na jednom ihrisku. To sme netušili, že sa nám práve podarilo otvoriť Pandorinu skrinku.

„Máme dve hracie plochy, jedna je hlavná a druhá vedľajšia. Aj tak by to nestačilo, preto máme aj tri tréningové plochy a jedno ihrisko s umelou trávou, využívané najmä v zime," popisuje Beliansky a zároveň rozmení túto problematiku na drobné.

Hráči počas tréningu, v pozadí stavby.
Hráči počas tréningu, v pozadí stavby. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

„Najmä tu v Bratislave je obrovským problémom nedostatok futbalových plôch. Klubov ako my nie je veľa, tlak developerov a ďalších subjektov je veľký. Pokiaľ sa nachádzate v lukratívnej časti, je to dennodenný boj, predovšetkým s pozemkami. Od nežnej revolúcie zmizlo len v Bratislave viac ako 25 ihrísk, čo je už citeľný počet. Zabezpečiť hracie a tréningové plochy je stále náročnejšie," netají rozhorčenie nad súčasnou situáciou.

"Proti Slovanu či Interu nemáme šancu"

Taktiež nás zaujímalo, ako veľkým prínosom alebo záťažou je pre klub existencia väčších značiek ako Slovan, Inter či Petržalka.

„To je údel nás, ktorí robíme masový šport a pre všetkých. Pokiaľ sa nájde lepší chlapec, väčšie kluby ho okamžite oslovia. Kluby ako Slovan, Inter či Petržalka sú stálice, s ktorými sa my porovnávať nemôžeme. Pokiaľ je o mládežníka záujem, klub do toho, viacmenej, nemá čo povedať. Je to, takpovediac, na dohode rodiča a nového klubu. Považujeme však za úspech, keď sa niekto od nás do takéhoto klubu dostane," hovorí s úsmevom.

Všetky tímy hrajú rovnakým štýlom

Akoby symbolicky vojde počas rozhovoru do miestnosti jedno z detí. Práve sme sa totiž spýtali na koncepciu klubu.

Mladší žiaci NMŠK.
Mladší žiaci NMŠK. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

„Našim zámerom je odmalička učiť hrať kombinačný futbal. Z každej futbalovej filozofie sme vybrali čosi, čo sme zakomponovali do našich tímov. Ideálom je, ak podobným štýlom hrajú najmladšie ročníky až po seniorov. Takouto cestou sa uberáme už od začiatku. Snažíme sa všetky tímy pripravovať na rovnaký štýl hry, hoci jasnejšie sa to začína ukazovať až od žiackej kategórie," predostrel Marian Beliansky.

Pravidlá sú, nie však také striktné

Klub sa snaží vychovávať hráčov aj po trénerskej stránke. „Trénerov mládežníckych tímov robia hráči a hráčky seniorských tímov, dokonca sa snažíme zaangažovať do trénerského sveta aj mladých hráčov, ktorí si robia aj trénerskú licenciu," hovorí o prepojení. Zaujíma nás, ako funguje vzťah tréner-rodič.

„Platia jasné pravidlá, že rodič nemôže kričať ani diktovať trénerovi, čo má robiť, prípadne koho má dať hrať. Sú kluby, kde pre niečo podobné dôjde k striedaniu toho hráča. My však takto striktné pravidlá nepovažujeme za správne. Ak ide hráč z ihriska dole alebo nemôže hrať viac duelov, je to len pre závažné dôvody," popisuje prezident klubu sídliaceho na Tomášikovej ulici.

Prezident NMŠK Marián Beliansky (vpravo).
Prezident NMŠK Marián Beliansky (vpravo). Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

V tom vstupuje na trávnik najmladšia veková kategória. Prípravka práve začala trénovať. Navrhujeme presun do exteriéru, aby sme si na vlastné oči pozreli najmenšie nádeje NMŠK.

Zdroje financovania

Sadneme si na tribúnu a pri detailnom pohľade na útulný areál sa pokúšame otvoriť ďalšiu citlivú tému - financie.

„Získavame ich z troch zdrojov. Prvým je dotácia od bratislavskej mestskej časti Nové Mesto, ďalej ide o prostriedky od partnerov a sponzorov, čo je aj napriek takémuto počtu tímov dosť náročné a nestačí nám to na pokrytie všetkých výdavkov. Máme partnera, s ktorým máme rozvinutú veľmi dobrú spoluprácu v oblasti dodávky dresov a športových potrieb, ide však o výnimku. Tretím zdrojom sú takzvané členské poplatky, ktoré sú v Bratislave jedny z najmenších," popisuje Beliansky a zároveň rozvíja túto tému.

Projekty na zlepšenie infraštruktúry

„Veľkým, hoci nie pravidelným zdrojom, je projektové financovanie, v ktorom sme v poslednom období úspešní. Ide o žiadosti na rôzne projekty. Minulé leto sa nám podarilo zrekonštruovať trávnatú plochu v celkovej sume zhruba 36-tisíc eur, pričom od Slovenského futbalového zväzu sme na tento účel získali 30-tisíc," uviedol.

Hlavné ihrisko NMŠK Bratislava.
Hlavné ihrisko NMŠK Bratislava. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

"Sú v hre ešte nejaké projekty?" - znie naša otázka. „Vidíte, že zelených plôch je tu veľa, preto je našim zámerom získať dotáciu na zakúpenie novej vretenovej kosačky. Taktiež sa nám podarilo získať prostriedky na zavlažovanie vedľajších plôch od Bratislavského vyššieho územného celku. Ide však o financie, ktoré nie sú určené na bežný chod klubu," vysvtlil Marian Beliansky.

Na záver nášho stretnutia vyzdvihol každého jedného člena klubu a jeho prínos pre NŠK: "Chcel by som poďakovať všetkým podporovateľom, ale aj členom, hráčom, rodičom a trénerom NŠK 1922, ktorí sa pričinili o tento úspešný projekt. Ubezpečujem Vás, že aj v budúcnosti budú všetky prostriedky podpory klubu efektívne využité na ďalšie zlepšovanie jeho kvality a mena."

Pán Marian Beliansky reportáž autorizoval.

Komentáre ( 0)