03. 05. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Jana Habarová

Slovenka v krajine, kde zažijete polnočné slnko: Vyše polovica Islanďanov verí na elfov

Dominika (27) už vyše roka žije na Islande a momentálne sa stará o malý hotel. Na ostrov ale prišla ako dobrovoľníčka.

Dominika Záhoranová na Islande
Dominika Záhoranová na Islande Foto: Dominika Záhoranová
Island
Dominika Záhoranová na Islande
Dobrovoľníci na Islande

Dominika Záhoranová pochádza z Komárna, no už niekoľko rokov žije v zahraničí. Už počas vysokoškolského štúdia absolvovala študijný pobyt v Portugalsku, po škole stážovala v španielskej Barcelone a potom jej kroky viedli do Prahy, kde pôsobila ako projektový manažér v globálnej prekladateľskej spoločnosti v oblasti klinických štúdií. Momentálne žije v malej dedinke Dalvík na severe Islandu, ktorý jej mimoriadne prirástol k srdcu.

Na ostrove polnočného slnka žije už vyše roka. Navštíviť túto nádhernú krajinu bol jej veľký sen. Rozhodla sa spojiť príjemné s užitočným. Stala sa dobrovoľníčkou neziskovej organizácie SEEDS Iceland a teraz sa spolu s ďalšími kolegami stará o malý hotel. „Je to pokojná a príjemná práca, najviac ma však napĺňajú nekonečné krásy islandskej unikátnej prírody, pokoj, ticho a možnosť toto všetko zažívať každý deň."

Organizácia SEEDS Iceland podporuje interkultúrne porozumenie, enviromentálne povedomie a ochranu životného prostredia prostredníctvom sociálnych, kultúrnych a enviro projektov na Islande. Dominika tu pôsobila aj ako tímlíderka a jej úlohou bolo zastrešiť všetky organizačné povinnosti spojené s fungovaním skupiny krátkodobých dobrovoľníkov z celého sveta. Náplňou ich práce bolo napríklad sadenie stromčekov, čistenie pláží, budovanie chodníkov v horách a iné. V rámci edukatívnej činnosti organizovali rôzne prednášky či semináre.

Mladá Slovenka neprišla na tento ostrov zarábať, ale pomáhať. Na Islande sa žije v porovnaní so Slovenskom relatívne draho, čo by mohlo mnohých odradiť. Program European Voluntary Service však pokrýva prakticky všetky náklady dobrovoľníka: cestovné náklady, ubytovanie, stravovanie, poistenie aj vreckové. Má to však ale jeden háčik. Dobrovoľníkom môže byť človek do 30 rokov a iba raz za život. Existuje však veľa iných programov, ktoré nelimitujú uchádzačov napríklad vekom alebo počtom projektov.

Dobrovoľníci na Islande
Dobrovoľníci na Islande Foto: Dominika Záhoranová
 

Krátke piatky majú svoje čaro

Islandčina je náročný jazyk, preto Dominika denne komunikuje v angličtine, čo nie je pre miestnych ani pre dobrovoľníkov z celého sveta problém. Naučila sa však niekoľko základných fráz.

Okrem nádhernej prírody ju však fascinujú aj zvyky a tradície Islandčanov. Jeden z nich je napríklad obdarovávanie sa knihou na Vianoce. „Island je veľmi literárny národ, každý desiaty Islanďan aspoň raz za život vydá knihu, aj preto je tradícia kníh tak hlboko zakorenená."

Jednou z najvýznamnejších tradícii je Thorri. „Islanďania si počas januárových víkendov pripomínajú život svojich predkov spred stáročí spoločnými večermi, ktoré pozostávajú z tradičných pokrmov - jahňacina, fermentovaný žralok, konské mäso, do rána sa pije lokálny alkohol Brennivin a pivo, spieva sa, tancuje sa a predvádza sa malé divadlo. Veľa z nich sa stotožňuje, že ide o najobľúbenejšiu islandskú tradíciu vôbec."

Jeden zvyk, ktorý je na Islande veľmi obľúbený, by sa zrejme páčil aj Slovákom. Sú to krátke piatky (Short Fridays). Z niektorých spoločností sa v piatok odchádza domov skôr, ako po iné dni.

Až 60 percent obyvateľov verí na elfov

Vraví sa, že viac ako 60 percent miestneho islandského obyvateľstva verí na elfov a iné nadprirodzené bytosti. Dominike sa to najskôr zdalo zvláštne, ale po príchode na Island už vie, prečo to tak je. „Island je totiž magickým unikátnym kúskom našej Zeme, ktorého osobné individuálne čaro nespočíva len v množstve dávnych príbehov, legiend a ság, ale hlavne v bytostne prítomnej sile a autorite nádhernej divokej nedotknutej prírody, ktorá človeku neustále prízvukuje jeho malicherné postavenie v jednote či v súboji s ňou."

Geograficky aj politicky je Island izolovaná krajina. Nenájdete tu armádu a obyvatelia žijú slobodne, bezpečne a zaujímajú sa o čistotu svojho domova aj prírody okolo seba. „Ostrov éry Vikingov ležiaci dva stupne južne od severného polárneho kruhu je geografický fenomén. Nádherný, dynamický, drastický, miestami až surreálny Island," uvádza Dominika svoje dojmy.

Dominika Záhoranová na Islande
Dominika Záhoranová na Islande Foto: Dominika Záhoranová
 

Štyri ročné obdobia za jeden deň

Mnoho turistov prichádza na Island s falošnými informáciami, že miestni ľudia vo veľkom jedia veľrybie mäso. Je pravda, že na ostrove v strave dominujú ryby, no veľryby to nie sú. „Veľryby pravidelne konzumuje len menej ako päť percent populácie. V Reykjavíku týždenne prebiehajú protesty proti lovu veľrýb, najznámejšia kampaň sa volá „Meet us, don't eat us". Zisky z pozorovania veľrýb sú niekoľkonásobne vyššie ako lov samotný," prezradila Dominika.

„Ľudia sú veľmi priateľskí a láskaví, vždy ochotní pomôcť a poradiť. Radi rozprávajú islandské príbehy a ságy, napríklad o štyroch ochrancoch krajiny: Drak na východe, orol na severe, obor na juhu a býk na západe."

Je všeobecne známe, že na Islande sú iba dve ročné obdobia, ktoré sa vyznačujú tým, že v lete dlho svieti slnko (aj cez noc) a, naopak, v zime je denné svetlo veľmi krátko (v decembri a januári iba tri hodiny denného svetla). „Krajina sama osebe je malá, no napriek tomu má každý región svoju vlastnú mikroklímu. Pokým juh je prevažne zamračený a daždivý, sever je často označovaný za Slnko Islandu."

Počasie je tu premenlivejšie ako u nás v apríli alebo ako na Britských ostrovoch. „Domáci veľakrát vtipkujú o ich vlastných štyroch ročných obdobiach počas jedného dňa. Letné mesiace sú sprevádzané neustálym denným svetlom, zážitok polnočného slnka si budem pamätať navždy. Zima je naopak dlhá a tmavá. Majestátne ľadovce a tony snehu pokryjú povrch a život sa spomalí."

Dominika Záhoranová na Islande
Dominika Záhoranová na Islande Foto: Dominika Záhoranová
 

Jedna rada na záver pre turistov

Keďže vo svojom voľnom čase Dominika najmä cestuje a spoznáva miestnu prírodu aj kultúru, zažila množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Aj napriek tomu si ale nevie predstaviť, že by tu žila natrvalo. Pravidelne sa vracia domov na Slovensko a má v pláne navštíviť ďalšie krajiny.

A čo radí turistom, ktorí sa chystajú na Island? „Moja rada je nezamerať sa len na klasický „Golden Circle" a známu Modrú lagúnu, ale požičať si auto a samostatne objavovať miesta, ktoré nekričia z každého letáku. Jedna z mojich najobľúbenejších lokalít je napríklad West Fjords, dychvyrážajúce hory, ľadovce a oceán."

Komentáre ( 0)