26. 06. 2019 13:41 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Koniec starých exekúcií sa dotkne státisícov ľudí: Tu zistíte, či sa týkajú aj vás

Prečítajte si odpovede na najčastejšie kladené otázky.

Ľudia na priechode pre chodcov (ilustračná snímka)
Ľudia na priechode pre chodcov (ilustračná snímka) Foto: shutterstock/beeboys

Zákon, ktorý sa dotkne státisícov ľudí. Podľa neho totiž končia staré exekúcie začaté pred 1. aprílom 2017. Pozreli sme na to, čo táto zmena prinesie v praxi.

Koho sa zmena týka

Na súdoch je viac ako 3,7 milióna exekúcií podaných podľa starých pravidiel. Z nich je polovica staršia ako päť rokov.

„Táto zmena sa dotýka ľudí, ktorí majú exekúcie trvajúce dlhšie ako 5 rokov a bude zistená nemajetnosť dlžníka. Taktiež tých, ktorí majú exekúcie kratšie a to odvtedy, odkedy už budú trvať viac ako 5 rokov a bude zistená nemajetnosť dlžníka," informuje rezort spravodlivosti.

Kedy sa stará exekúcia zastavuje

Stará exekúcia sa podľa zákona zastavuje, ak uplynulo päť rokov od jej začatia a nezistil sa majetok, ktorý by stačil aspoň na úhradu trov exekúcie. Aj tu však platia výnimky.

„Ak sa vymáha výživné pre maloletého, tak tento zákon na tom nič nemení a exekúcia bude ďalej pokračovať," uvádza na príklade ministerstvo spravodlivosti.

Exekúcie, pre ktoré neplatí nový zákon.
 

Čo všetko sa ľuďom odpúšťa

Mnohým ľuďom však nebolo jasné, či zaniká aj pôvodný dlh alebo len penále, ktoré narástlo z dôvodu neplatenia. „Dlh nezaniká. Každý si musí byť vedomý svojej zodpovednosti, nikomu sa dlhy nemôžu odpustiť len tak," prízvukuje ministerstvo.

Navyše treba daný dlh zaplatiť, lebo, ak ho dlžník prestane platiť a pritom má na jeho zaplatenie, tak na rad opäť prídu exekúcie.

Keby sme to mali uviesť na príklade, tak si predstavte, že občan dlhuje zdravotnej poisťovni peniaze za neplatenie zdravotného poistenia, zdravotná poisťovňa ich môže opätovne vymáhať exekúciu po novom, ak zistí majetnosť dlžníka.

Prečo niekoho zbavujeme exekúcií

Časti spoločnosti sa nemusí páčiť, že niekomu sa odpúšťajú penále, ktoré narástli na základe neplatenia dlhov. Podľa slov ministerstva chce takto pomôcť občanom, „voči ktorým sú dlhodobo vedené staré exekučné konania, v dôsledku ktorých sa ocitli v dlhovej pasci".

Na druhej strane sa rezort bráni pomenovaniu exekučná amnestia. „Tá by bola voči občanom, ktorí poctivo platia všetky dlhy, nespravodlivá," znie z ministerstva.

Čo sa mení oproti minulosti

Zákon prinesie do praxe to, že exekúciu treba pre nemajetnosť dlžníka zastaviť vtedy, ak sa dlh do 5 rokov nevymohol. Veriteľ sa bude musieť rozhodnúť, či podá návrh opätovne, alebo pohľadávku odpíše.

„V súčasnosti veriteľ (a je jedno, či štátny alebo neštátny) pred takú dilemu nie je postavený a preto exekúcie často trvajú aj viac ako 10 rokov," uzatvára ministerstvo.

Komentáre ( 0)